Դատավորների թեկնածուների որակավորման քննությունները կլինեն առավել թափանցիկ 08/03/2013   15:04  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Այսօրվանից ուժի մեջ են մտել ՀՀ դատական օրենսգրքում Ազգային ժողովի կողմից հունիսի 20-ին ընդունված լրացումները և փոփոխությունները:
Ըստ այդմ, մասնավորապես, սահմանվում է, որ Արդարադատության խորհրդի դատավոր և իրավաբան գիտնական անդամները չեն կարող մասնակցել այն որոշումների կայացմանը, որոնք վերաբերում են իրենց ամուսիններին կամ իրենց հետ արյունակցական՝ մինչև 3-րդ աստիճանի կապի մեջ գտնվող անձանց դատավորի թեկնածությունների կամ առաջխաղացման ցուցակում ներառելուն:
ՀՀ դատական օրենսգիրքը լրացվում է դատավորների թեկնածությունների ցուցակի համալրման որակավորման քննությունների թափանցիկության ապահովումը, գրավոր քննությունների անցկացման կարգը և արդյունքների ամփոփումը սահմանող 115.1-115.3-րդ հոդվածներով:
Մասնավորապես, նախատեսվում է, որ Արդարադատության խորհրդի աշխատակազմը ապահովում է որակավորման գրավոր քննության ողջ ընթացքի ուղիղ հեռարձակումը քննասենյակից դուրս գտնվող տարածքում: Գրավոր քննությունների, ինչպես նաև Արդարադատության խորհրդում հարցազրույցի ողջ ընթացքը, բացառությամբ Խորհրդի անդամների միջև հարցազրույցի արդյունքների ամփոփիչ քննարկման, տեսաձայնագրվում է Արդարադատության խորհրդի աշխատակազմի կողմից:
Հավակնորդն իրավունք ունի ստանալու գրավոր քննության ողջ ընթացքի, Արդարադատության խորհրդում հարցազրույցի իրեն վերաբերող մասի տեսաձայնագրության կրկնօրինակը, ինչպես նաև քննության ստուգված ցանկացած աշխատանքի պատճենները՝ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով սահմանված կարգով:
Դատավորների թեկնածությունների ցուցակի համալրման որակավորման քննությանը մասնակցելու համար հայտատուից գանձվելու է պետական տուրք, որի չափը՝  30 հազար դրամ, սահմանված է «Պետական տուրքի մասին» օրենքում օգոստոսի 3-ից ուժի մեջ մտնող լրացմամբ:

Вступили в силу поправки в Судебный кодекс Армении, обеспечивающие прозрачность квалификационных экзаменов для кандидатов в судьи 08/03/2013   15:35  |  Информационная платформа
С сегодняшнего дня вступили в силу принятые 20 июня Национальным Собранием Армении поправки в “Судебный кодекс РА”.
Исходя из этого, в частности, судья Совета правосудия и ученые–правоведы не могут принимать участия в принятии тех решений, которые касаются включения их супругов или лиц, находящихся с ними в кровном родстве до третьего поколения, в список кандидатов в судьи или п список по их продвижению.
Судебный кодекс РА дополняется статьями 115.1-115.3, обеспечивающими прозрачность квалификационных экзаменов по восполнению списка кандидатов в судьи, порядка проведения письменной аттестации и подведения их итогов.
В частности, предусмотрено, что аппарат Совета правосудия обеспечивает прямую трансляцию всего хода письменного квалификационного экзамена из экзаменационного зала. Письменные экзамены, а также весь ход собеседования в Совете правосудия, за исключением завершающего обсуждения результатов собеседования между членами Совета, снимаются сотрудниками аппарата Совета правосудия на камеру.
Претендент имеет право получить копию касающейся его видеозаписи, а также ксерокопию любой проверенной экзаменационной работы в порядке, предусмотренном законом “О свободе информации”.
Для участия в квалификационном экзамене для восполнения списка кандидатов в судьи с лица, подающего заявку, будет взиматься пошлина в размере 30 тыс. драмов – установлено вступившим с 3 августа в силу законом “О государственной пошлине”.