Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակ կտրվի միջգերատեսչական հանձնաժողովի դրական եզրակացության դեպքում 07/19/2013   14:27  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Հուլիսի 20-ից ուժի մեջ կմտնեն Ազգային ժողովի կողմից հունիսի 19-ին ընդունված «Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակի մասին» օրենքը և դրանից բխող՝ «Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենքում կատարված լրացումը: Ըստ վերջինիս, սահմանվում են երկրապահ կամավորականի և նրա ընտանիքի անդամների սոցիալական ապահովության երաշխիքներ՝ մի շարք հարցերում երկրապահ կամավորականներին համարելով զինծառայողներին հավասարեցված անձինք:
«Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակի մասին» օրենքի համաձայն՝ երկրապահ կամավորական են համարվում 1989-1994 թ.թ.-ի ընթացքում ոչ պակաս, քան երեք ամիս ընդհանուր տևողությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության մարտերին մասնակցած անձինք, ինչպես նաև մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված կամ վիրավորվելու հետևանքով հաշմանդամ դարձած անձինք՝ անկախ մարտական գործողություններին մասնակցելու ժամկետից, որոնք եղել են սահմանված կարգով գրանցված կամավորական ջոկատների կազմում, կամ ընդգրկվել են մարդատար օդանավերի կամ ուղղաթիռների անձնակազմերում և իրականացրել ռազմական գործողությունների գոտու սպասարկում:
Երկրապահ կամավորական են համարվում նաև ոչ պակաս, քան երեք ամիս ընդհանուր տևողությամբ մարտական գործողությունների անցկացման վայրում մարտական գործողությունների կամ դրանցում ընդգրկված անձանց սպասարկում իրականացրած կամ օժանդակություն ցուցաբերած անձինք:
Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակը տրվում է պաշտպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Կարգավիճակի տրման կարգը և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը ՀՀ կառավարությունը կսահմանի օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` երեք ամսվա ընթացքում:
Օրենքով սահմանված է նաև, որ կարգավիճակը տրվում է ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի դրական եզրակացության հիման վրա:
Երկրապահ կամավորականի կարգավիճակ ստանալու համար դիմումները պետք է ներկայացվեն պետական կառավարման լիազորված մարմին՝  միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծման պահից մեկ տարվա ընթացքում:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացություն չի տրվի, եթե, մասնավորապես, սահմանված ժամկետում չներկայացվեն ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված բոլոր փաստաթղթերը, կամ ներկայացվեն կեղծ փաստաթղթեր:

Статус “добровольца Еркрапа” будет присуждаться на основании положительного заключения межведомственной комиссии 07/19/2013   16:39  |  По закону
С 20 июля вступит в силу принятый армянским парламентом закон “О статусе добровольца Еркрапа” и вытекающий из него законодательный пакет о внесении дополнения в закон РА “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семьи”. Исходя из этого, устанавливаются гарантии социального обеспечения добровольца “Еркрапа” и членов его семьи – в ряде вопросов добровольцы Евкрапа считаются лицами, приравненными к военнослужащим.
В соответствии с законом “О статусе добровольца Еркрапа”, добровольцами “Еркрапа” считаются лица, участвовавшие в течение 1989-1994 гг.в боях за защиту границ Республики Армения не менее трех месяцев, а также люди, раненные во время боевых действий и пожертвовавшие жизнью, независимо от срока участия в боевых действиях, которые были зарегистрированы в установленном порядке в составе добровольческих отрядов или включены в экипажи пассажирских самолетов или вертолетов и обслуживали зону боевых действий.
Добровольцами Еркрапа считаются также лица, которые не менее трех месяцев осуществляли обслуживание лиц, участвующих в боевых действиях, или содействовали им.
Статус “добровольца Еркрапа” присуждается уполномоченным органом государственного управления в сфере обороны в порядке, установленном Правительством РА.
Порядок предоставления статуса и список необходимых для этого документов Правительство Армении установит после вступления закона в силу - в течение трех месяцев.
Законом предусмотрено также, что статус присуждается на основании положительного заключения созданной Правительством межведомственной комиссии.
Заявления для получения статуса “добровольца Еркрапа” должны быть представлены уполномоченному органу государственного управления в течение одного года с момента создания межведомственной комиссии.
Межведомственная комиссия не выдаст положительного заключения, если, в частности, в установленные сроки не будут представлены все необходимые документы или будут представлены фальшивые документы.