Սեդրակյանի գործով դատաքննությունն ավարտվեց լարված մթնոլորտում 07/12/2013   17:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ մահափորձի գործով այսօրվա դատական նիստում մեղադրողը միջնորդեց ամբաստանյալների մեղադրանքի ծավալից հանել երկրորդ կրակոցով հրազենային շոշափող վնասվածք պատճառելու հանգամանքը:Մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը նշեց, որ ակնհայտ է, որ երկու կրակոց է եղել, առաջինը պատճառել  է միջին  ծանրության մարմնական վնասվածք, իսկ երկրորդ գնդակն արձակվել է Պ.Հայրիկյանի ուղղությամբ՝ վնասելով տուժող Պարույր Հայրիկյանի հագուստը: Ըստ մեղադրողի դատաբժշկի այսօրվա հարցաքննությունից հետո կասկածներ առաջացան երկրորդ  վնասվածքի հրազենային լինելու առնչությամբ, իսկ չփարատված կասկածները պետք է մեկնաբանվեն հօգուտ  մեղադրյալների:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր  Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, այսօր հարցաքննված դատաբժիշկ Վիգեն Ադամյանը հայտարարեց, որ երկրորդ կրակոցի վնասվածքն ինքը չի տեսել, քանի որ այն վիրակապված է եղել, և  ինքը դատողություններ է արել՝ հիմնվելով   բժշկական փաստաթղթերի վրա:Նախագահող դատավորի այն հարցին, թե արդյոք եթե վերքը տեսներ, այլ եզրակացություն կարող էր անել, փորձագետը հայտարարեց՝ հնարավոր է:
Դատարանը որոշեց մեղադրող Ամիրզադյանի միջնորդությանը անդրադառնալ խորհրդակցական սենյակում՝ դատական ակտ կայացնելիս:
Դատարանում հարցաքննվեց նաև դատաձգաբան փորձագետ Արայիկ Ասլանյանն, ով ի պատասխան դատավարության կողմերի  հարցերի, հայտնեց, որ փորձաքննության ներկայացված զենքը կրակել է նորմալ, «հրազենայնության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել»: Փորձագետն ընդգծեց նաև, որ տուժողի մարմնում և դեպքի վայրում հայտնաբերված գնդակները կրակվել են նույն այդ ատրճանակից:
Դատարանը մերժեց մահափորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Վարդան Սեդրակյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանի միջնորդությունը  գործին Պ.Հայրիկյանի հիվանդության պատմությունը հիվանդանոցից պահանջելու ու կցելու մասին՝ չպատճառաբանված լինելու պատճառով.  ըստ դատարանի, գործում կան բավարար ապացույցներ այդ մասին:
Դատարանը քննության չառավ Վ.Սեդրակյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու վերջինիս   արդեն երրորդ միջնորդությունը՝ որևէ նոր հիմնավորում չներկայացվելու պատճառով:
Հայտարարվեց դատաքննության ավարտի մասին, հուլիսի 29-ին մեղադրական ճառով հանդես կգա մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը:
Ի դեպ դատաքննության վերջին օրը շատ թեժ էր՝  անընդմեջ լարվածություն էր առաջանում պաշտպան Սիրունյանի և մեղադրող Ամիրզադյանի,  ինչպես նաև Սիրունյանի ու  տուժող Հայրիկյանի միջև: Լարվածությունը չէր դադարել նաև դատարանի դահլիճից դուրս, որտեղ, Ա.Սիրունյանի վկայությամբ,  «Պարույր Հայրիկյանը մարդ էր ուղարկել»՝ պարզաբանումների  պահանջով»՝ Պ.Հայրիկյանը հերքում է՝ այդ մարդկանց ինքը չի ուղարկել: Հնչեցին նաև փոխադարձ մեղադրանքներ՝ Պ.Հայրիկյանը մեղադրում էր, որ «Վ.Սեդրակյանի պաշտպանությունը պաշտպանում է հանցագործությունը», իսկ Ալեքսանդր Սիրունյանն իր հերթին հիշեցրեց նաև իր պաշտպանյալին ներկայացված 42 մլն. դրամ բռնագանձելու Պ.Հայրիկյանի հայցապահանջի մասին:
18:57 09/07/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊարույր Հայրիկյանի մահափորձի գործով կհարցաքննվեն փորձագետները
13:28 09/07/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊ.Հայրիկյանը միջնորդեց ամբաստանյալներից բռնագանձել 42 մլն. 524 հազար դրամ գումար
18:57 01/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական գործչի մահափորձի գործով ներկայացվեց միջնորդությունների փաթեթ (Լրացված)
09:08 25/06/2013  |  Մամուլ«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «ԱԱԾ նախկին աշխատակիցը $100 000 է փոխանցել Վարդան Սեդրակյանին»

Завершилось судебное следствие по делу о покушении на Паруйра Айрикяна 07/12/2013   18:16  |  Лента новостей
На сегодняшнем заседании по делу о покушении на бывшего кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна гособвинитель ходатайствовал об изъятии с объема обвинения обстоятельства нанесения касательного огнестрельного ранения, полученного вследствие второго выстрела. Обвинитель Арам Амирзадян отметил, что очевидно, что было два выстрела: первый причинил телесное повреждение средней тяжести, произведенный в направлении Паруйра Айрикяна второй выстрел повредил одежду Айрикяна. По словам гособвинителя, после допроса судмедэксперта возникли сомнения относительно того, было ли второе ранение огнестрельным, а не рассеянное сомнение должни быть истолковано в пользу обвиняемого.
Допрошенный сегодня в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Гагика Погосяна судмедэксперт Виген Адамян заявил, что ранение, полученное вследствие второго выстрела, он не видел, так как на него была наложена повязка, и он делал выводы, основываясь лишь на медицинских документах. На вопрос председательствующего судьи о том, что, в случае, если бы он увидел рану,  он мог бы прийти к иному заключению, судмедэксперт заявил, что “возможно”.
Суд решил рассмотреть ходатайство обвинителя Амирзадяна в совещательной комнате и вынести по нему решение.
Были допрошены также специалист-баллистик Араик Асланян, который в ответ на вопросы участников судебного процесса, заявил, что оружие, направленное на экспертизу, “стреляло нормально”. Эксперт подчеркнул, что пуля, извлеченная из тела потерпевшего и пуля, найденная на месте преступления, были выпущены из одного и того же пистолета.
Суд отклонил ходатайство адвоката обвиняемого в организации покушения Вардан Седракяна Александра Сируняна о приобщении к делу истории болезни П. Айрикяна ввиду его необоснованности: суд счел, что в деле наличествуют достаточно доказательств об этом.
Суд не взял на рассмотрение уже третье по счету ходатайство В. Седракяна об изменении меры пресечения в виде заключения под стражу за отсутствием новых доводов.
Было объявлено о завершении судебного следствия. 29 июля с обвинительной речью выступит гособвинитель Арам Амирзадян.
Сегодняшнее заседание проходило в накаленной атмосфере: беспрерывно возникала напряженность между адвокатом А. Сируняном и гособвинителем Амирзадяном, а также Сируняном и потерпевшим Айрикяном.