Երևանի կրկեսի շենքի վրա 107.9 մլն դրամ են ներդրել, հետո պայթեցրել 07/04/2013   10:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի կրկեսի` 2011 թ.-ի սեպտեմբերին սկսված վերանորոգումը նախատեսված էր ավարտել 2014 թ.-ի վերջին: Համենայն դեպս, այս ժամկետն է նշված կառավարության հետ կրկեսի տնօրինության կնքած պայմանագրում:
Պայմանագրով շինարարական աշխատանքներին 1.5 տարի է մնացել, իսկ շենքն այդպես էլ չի կառուցվել: Ավելին, կրկեսի տնօրեն Հովհաննես Գասպարյանը դիմել է կառավարություն`խնդրելով փոփոխել պայմանագրով նախատեսված որոշ դրույթներ: Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ժամկետներին, այլև ներդրումների ծավալին:
Նշենք, որ դեռևս 14.02.2006թ.-ին կրկեսի տնօրենի և պետական լիազոր մարմնի միջև կնքված մասնավորեցման պայմանագրով կրկեսի տնօրինությունը պարտավորվել էր շենքի վերանորոգման և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար ներդնել 650 մլն դրամ:
Ավելորդ չէ նշել, որ կրկեսի ղեկավարությունը թեև հանդիսանում էր դրա սեփականատերը, բայց քանի որ այսպիսի գումարներ չուներ, կրկեսի նոր շենքի կառուցման հովանավոր էր դարձել «Տաշիր գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը:
Կառավարության և կրկեսի տնօրենի միջև ստորագրված պայմանագրով նաև ներդրումների հստակ ժամանակցույց էր սահմանվել. մինչև 31.12.2011թ.՝ 100 մլն դրամ, մինչև 31.12.2012թ.՝ 150 մլն դրամ, մինչև 31.12.2013թ՝. 200 մլն դրամ և մինչև 31.12.2014թ.՝ 200 մլն դրամ:
Սակայն այս տարի կառավարություն ներկայացրած գրությամբ Հովհաննես Գասպարյանը խնդրել է պայմանագրում սահմանված ժամկետները երկարաձգել, առաջարկելով ներդրումները կատարել հետևյալ ժամկետներում.  մինչև 31.12.2013թ.՝ 193 մլն դրամ, 31.12.2014թ.՝ 200 մլն դրամ և 31.12.2015թ՝. 150 մլն դրամ:
Սակայն, փոխվել են ոչ միայն ժամկետները, այլև նվազել է ներդրումների ծավալը: 650 մլն-ի փոխարեն կրկեսի տնօրինությունն առաջարկում է կատարել 543 մլն-ի ներդրում:
Բանն այն է, որ ըստ Հ.Գասպարյանի, 2011թվականի ընթացքում կրկեսի շենքի վերակառուցման նպատակով արդեն կատարվել է 107.9 մլն դրամի ներդրում և մնացել է ևս 543 մլն դրամ ներդնել:
Հիշեցնենք. 2012թ-ի սեպտեմբերի 8-ին կրկեսի շենքը պայթեցվել էր` տեղում նոր` ավելի հարմարավետ և ժամանակակից շենք կառուցելու նպատակով:
Փաստորեն ստացվում է, որ նախ շենքի վրա 100 մլն-ից ավելի դրամ է ծախսվել, հետո շենքը պայթեցվել է:
Ի դեպ, կրկեսի շենքը պայթեցնելու պատճառների մասին ժամանակին այդպես էլ պաշտոնական սպառիչ բացատրություն չտրվեց: Եվ ահա 1 տարի անց վերջապես բացահայտվում են իրական պատճառները:
Կրկեսի տնօրենը կառավարությանն ուղղված նամակում գրում է. «իրականացվող հերթական շինարարական աշխատանքների քննարկման արդյունքում (շին. մասնագետների խորհրդով) անհրաժեշտություն է առաջացել ստուգելու շենքի սեյսմակայունության հարցը, ինչի հիման վրա 17.02.2012թ., ստանալով մասնագիտական եզրակացություն, պարզ է դարձել, որ շինարարությունը շարունակելն անհնար է, շենքը սեյսմակայուն չէ և ենթակա է քանդման»:
Պակաս հետաքրքրական չէ նաև կառավարության արձագանքը տնօրենի նամակին. «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ շենքի սեյսմակայունության մասին պայմանագրի կողմերից որևէ մեկը չի իմացել, նախկինում կատարված ներդրումների իմաստը կորել է»: Այսինքն` կողմերից յուրաքանչյուրը յուրովի խոստովանում է, որ նման խոշոր շինարարական ծրագիրն իրականացվել է առանց համապատախան փորձաքննությունների և պատշաճ ուսումնասիրությւնների: Արդյունքում 107 մլն-ը ուղղակի փոշիացվել է:
Սակայն կա նաև մեկ այլ վարկած. Նախքան կրկեսի շենքը պայթեցնելը, 2012 թ-ի հուլիսին, նախ պայթեցվեց շենքի գմբեթը` մեկնաբանությամբ, թե շինության հիմնական մասը պահպանվելու է և ծառայելու է նախատեսված նոր կառույցի հիմք: Չի բացառվում, որ շենքի ամրությունը տուժել էր հենց այս առաջին պայթյունից և հետագայում պարզ էր դարձել, որ այն ևս պետք է պայթեցվի:
Սակայն, այս դեպքում ևս եզրահանգումը նույնն է. Շինարարական ծրագիրն իրականացվել է առանց մասնագիտական եզրակացությունների և ուսումնասիրությունների:
Ինչևէ, փաստը մնում է այն, որ այս ամենի արդյունքում փոշիացվել են բավական կլորիկ գումարներ (եթե իհարկե դրանք ի սկզբանե ներդրվել էին), իսկ պատկան մարմինները համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն մտածում են պայմանագիրը ստեղծված իրավիճակին հարմարեցնելու մասին:

Здание Ереванского цирка было взорвано после того, как в его реконструкцию уже были инвестированы 107.9 млн. драмов 07/04/2013   13:33  |  Актуальная тема
Начатую в 2011г. реконструкцию ереванского цирка планировалось завершить в 2014г., по крайней мере, этот срок указан в договоре, заключенном руководством цирка с Правительством.
По договору до завершения строительных работ осталось 1.5 года, а здание все еще не воздвигнуто. Более того, директор цирка Оганес Гаспарян обратился к Правительству с просьбой изменить определенные положения, предусмотренные договором. Причем, речь идет  не только о сроках, но и об объемах инвестиций.
Отметим, что еще в 14.02.2006г. по договору, заключенному между директором цирка и государственным уполномоченным органом, руководство цирка было обязано осуществить вложения в размере 650 млн. драмов с целью реконструкции здания и приведения его в соответствие с международными стандартами.
Нелишне будет отметить, что руководство цирка, хотя и являлось его владельцем, однако, поскольку не располагало такими средствами, спонсировать ремонт цирка взялся владелец “Ташир груп” Самвел Карапетян.
По договору, заключенному между руководством цирка и Правительством, был также обозначен четкий график инвестиций: до 31.12.2011 – 100 млн. драмов, 31.12.2012г. –150 млн. драмов, 31.12.2013г. – 200 млн. драмов и до 31.12.2014г. – 200 млн. драмов.
Однако в письме, адресованном Правительству, Оганес Гаспарян просил продлить предусмотренные в договоре сроки, предлагая осуществить вложения по следующему графику: до 31.12.2013 – 193 млн. драмов, 31.12.2014г- 200 млн. драмов и 31.12.2015г. – 150 млн. драмов.
Однако изменились не только сроки, но и сократился объем работ: вместо 650 мнл. драмов руководство цирка предлагает инвестировать 543 млн. драмов.
Дело в том, что, по словам О. Гаспаряна, в течение 2011г. уже были инвестированы порядка 107.9 млн. драмов в реконструкцию здания ереванского цирка и осталось вложить еще 543 млн.драмов.
Напомним, что 8 сентября 2012г. здание было взорвано с целью строительства на его месте более благоустроенного и современного сооружения.
Фактически получается, что это здание было взорвано, после того, как на него уже было потрачено 100 млн. драмов
Официального разъяснения по поводу того, зачем понадобилось было взрывать здание цирка, до сих пор так и никто не давал. И вот спустя год, наконец, стали известны истинные причины.
Директор цирка в адресованном Правительству письме пишет: “В результате обсуждения осуществляемых в очередной раз строительных работ( по совету специалистов в области строительства)” возникла необходимость проверить вопрос сейсмостойкости здания, на основании которого 17.02.2012г.,с получением экспертного заключения, стало ясно, что продолжать строительные работы не представляется возможным: здание не обладает сейсмостойкостью и подлежит демонтажу.
Не менее примечателен и отклик Правительства на письмо директора: “С учетом того факта, что ни одна из сторон договора не располагала сведениями о сейсмостойкости здания, смысл ранее вложенных средств утрачен”. То есть, каждая из сторон по-своему признается в том, что подобная крупная строительная программа была осуществлена без проведения соответствующих экспертиз и надлежащего исследования. В итоге 107 млн. драмов оказались брошенными на ветер.
Однако существует еще одна версия: Еще до того, как взорвать здание цирка, в июле 2012г.был взорван купол здания цирка. Сей шаг был мотивирован тем, что основная часть сооружения будет сохранена и послужит фундаментом для нового здания. Не исключено, что прочность здания пострадала именно из-за первого взрыва, и в дальнейшем стало ясно, что все здание тоже следует взорвать.
Однако в этом случае напрашивается тот же вывод: программа строительства цирка осуществлялась без экспертных заключений и исследований.
Тем не менее, факт, что в результате всего этого распылилась довольно-таки кругленькая сумма(если, конечно, эти деньги изначально были инвестированы), а компетентные органы вместо того, чтобы предпринять соответствующие шаги, размышляют о том, как подогнать договор под сложившуюся ситуацию.