ՍԴ նախագահ. Պետությունն իրավունք չունի անձին թողնել ինչ-որ սուբյեկտների հետ հարաբերությունների քաոսի մեջ 07/03/2013   16:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Հայաստանից գնացող բողոքների մի ստվար մասը կապված են վարչական իրավախախտումների հետ, ընդ որում՝ այդ իրավախախտումների համար քրեական պատասխանատվության հարցը մեզ մոտ օրենսդրորեն լուծվել է:
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ըստ նրա՝ առաջին անգամ Սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ արձանագրեց, որ այդ տիպի խախտումների համար չի կարելի ազատազրկել և դա հակասում է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիային: «Մեր իրավական դիրքորոշումից ելնելով՝ Ազգային ժողովը օրենսդրական փոփոխություններ կատարեց: Չնայած դրան՝ արդեն խախտված իրավունքների համար մարդիկ դիմել էին ՄԻԵԴ, և դա շարունակվում է»,-ասաց ՍԴ նախագահը:
Երկրորդ ամենամեծ խումբ հարցերի շրջանակը պայմանավորված է սեփականության իրավունքի պաշտպանության խնդիրներով: «Դարձյալ ՍԴ-ն այս հարցում, իմ կարծիքով, բացառիկ սկզբունքային որոշումներ է կայացրել՝ կապված գերակա շահից ելնելով սեփականության օտարման վերաբերյալ: Մենք օրենքը ճանաչել ենք ժամանակին հակասահմանադրական, այնուհետև տվեցինք այն չափորոշիչները, որոնց շրջանակներում պետք է օրենսդրական կարգավորումները լինեն: Այժմ արդեն, ցավոք սրտի, հարցը տեղափոխվել է իրավակիրառական հարթություն, և խախտումները շարունակվում են»,-նշեց նա:
Ըստ ՍԴ նախագահի՝ տասնյակներով են, եթե ոչ ավելի, մարդիկ, ում սեփականությունն օտարվել է հանրային գերակա շահից ելնելով, համարժեք փոխհատուցումը չեն ստացել և «այսօր էլ դեռևս դատարանների դռներում են»:
«Ես չեմ ցանկանում այժմ կարծիք արտահայտնել, որովհետև դա կարող է լինել օրենքով արգելված հանգամանք, քանի որ Սահմանադրական դատարանում առաջիկայում գործ է քննվելու այս հարցի վերաբերյալ: ՍԴ-ն հետևողական կլինի իր դիրքորոշումներում և կտա անաչառ պատասխան: Պարզապես պետք է ասեմ՝ պետությունն իրավունք չունի նախաձեռնել գործընթաց, հետո անձին թողնել ինչ-որ սուբյեկտների հետ հարաբերությունների քաոսի մեջ: Պետությունն ունի պոզիտիվ պարտականություն՝ պաշտպանելու իրավունքը, ապահովելու իրավունքը, երաշխավորելու իրավունքը: Եթե դա չի արվում, ապա դա պետության մեղքն է»,-ընդգծեց Գ.Հարությունյանը:

Председатель КС Армении: “Государство не имеет права инициировать процесс, а затем оставлять человека в хаосе отношений с некими субъектами” 07/03/2013 17:56 | Лента новостей
Об этом в ходе брифинга заявил председатель КС Гагик Арутюнян, отвечая на вопросы журналистов.
По его словам, впервые Конституционный суд констатировал своим решением, что за такие нарушения нельзя лишать свободы человека и что это противоречит Европейской конвенции о защите прав и основных свобод человека. “Исходя из нашей правовой позиции, Национальное Собрание внесло поправки в законодательство. Несмотря на то, что люди из-за своих ущемленных прав уже обращались в ЕСПЧ, эти явления все еще продолжаются”.
Следующий круг вопросов обусловлен проблемой защиты права собственности. “И снова КС в этом вопросе, на мой взгляд, вынес исключительно принципиальные решения, касающиеся отчуждения собственности, исходя из “приоритетного интереса”. Мы признали в свое время закон антиконституционным, а затем обозначили те стандарты, в рамках которых должно быть осуществлено законодательное регулирование. Теперь, к сожалению, вопрос перешел в правоприменительную плоскость, и нарушения все еще продолжаются”, -заявил председатель КС.
По словам председателя КС, десятилетиями, а то и больше, люди, чья собственность была отчуждена, исходя из приоритетного интереса, не удостоились соразмерной компенсации и по сей день обивают пороги судебных инстанций.
Я не хочу озвучивать свою точку зрения, поскольку это может считаться запрещенным по закону обстоятельством, так как в ближайшие дни дело, касающееся данного вопроса, будет рассматриваться в Конституционном суде. КС будет последователен в своей позиции и даст объективный ответ. Должен сказать, что государство не имеет права инициировать процесс, а затем оставлять человека в хаосе отношений с некими субъектами. Государство имеет позитивное обязательство защищать право, обеспечивать право, гарантировать право. Если это не имеет место быть, то это вина государства”, - подчеркнул Г. Арутюнян.