Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը կտարածվի 160 հազար աշխատողների վրա 06/20/2013   14:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ ավարտեց հունիսի 17-ից մեկնարկած արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը՝ սպառելով օրակարգը:
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին», «Քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ այդմ՝ հուլիսի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը սահմանվում է 45 հազար դրամ՝ գործող 35 հազարի փոխարեն:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ընդգծեց, որ այս փոփոխությունը տարածվելու է շուրջ 160 հազար աշխատողների վրա, որոնց աշխատավարձերը 35 հազար դրամից մինչև 45 հազար դրամի միջակայքում են: Նրանցից 90 հազարը ոչ պետական սեկտորի աշխատողներ են, 70 հազարը՝ պետական: Ընդ որում՝ այս անձանցից շուրջ 60 հազարը ստանում է 35 հազար դրամ աշխատավարձ:
Այս փոփոխության արդյունքում ընթացիկ տարվա 6 ամսվա կտրվածքով լրացուցիչ կպահանջվի 3,7 մլրդ դրամ, որից 2,5 մլրդ դրամը՝ պետական հատվածի աշխատողների, 1,2 մլրդ դրամը՝ համայնքային աշխատողների համար, ինչը կփոխհատուցվի պետբյուջեից:
2014թ.-ի հունվարի 1-ից կբարձրացվեն պետական կառավարման համակարգի բոլոր աշխատողների աշխատավարձերը, ինչն ենթադրելու է շուրջ 50 մլրդ դրամի լրացուցիչ ծախս:

В Армении примерно 160 тыс. работников получает минимальную заработную плату – министр труда и социальных вопросов 06/20/2013   14:52  |  Актуальная тема
Национальное Собрание немногим ранее завершило работу стартовавшей 17 июня внеочередной сессии, исчерпав повестку дня заседаний.
Во втором чтении и в полном объеме был принят законодательный пакет о внесении изменении и дополнений в законы РА “О минимальной месячной заработной плате”, “Об оплате труда гражданских служащих”, “О службе, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов”, “О государственных пенсиях”.
Исходя из этого, с 1 июля минимальный размер заработной платы в Армении составит 45тыс. драмов вместо прежних 35 тыс. драмов.
Министр труда и социальных вопросов Армении подчеркнул, что это изменение распространится на примерно 160 тыс. работников, заработная плата которых варьируется в пределах от 35 тыс. драмов до 45тыс. драмов. Из них 90 тыс. человек являются работниками негосударственного сектора, 70 тыс – госслужащие. Причем от этих лиц около 60 тыс. человек получает зарплату в размере 35 тыс.драмов.
В результате этих изменений на оплату расходов за 6 месяцев текущего года понадобится дополнительно 3.7 млрд. драмов, из коих 2.5 млрд. драмов дна оплату труда госслужащих, 1.2 млрд. драмов - работников общин, что будет компенсировано за счет бюджетных средств.
С 1 января 2014г. ожидается повышение заработной платы всех сотрудников системы государственного управления. На покрытие этих расходов потребуется дополнительно 50 млрд. драмов.