«Մենք ենք մեր սարերը-2»՝ ռեմիքս 06/11/2013   13:09  |  ԳՈՐԾ #
Վայոց ձորի մարզի բնակիչներ Հովհաննես Հովսեփյանին և Էդգար Զաքարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շինություն ապօրինի մուտք գործելով գողություն: Շինությունն այս դեպքում համագյուղացի Էդգար Մելքոնյանին պատկանող անասնագոմն է, իսկ գողոնը՝ 50.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ մեկ հատ գառ:
Քրեական գործը հարուցվել և սկզբնապես ընդունվել էր ՀՀ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Ս. Սարգսյանի վարույթ, սակայն ավելի ուշ այն փոխանցվել էր Հատուկ քննչական ծառայության ՀԿԳ քննիչ Մ. Շահգալդյանի վարույթ այն պարզ պատճառով, որ կասկածյալներից մեկը՝ Էդգար Զաքարյանը ՀՀ ԱԻՆ փրկարարական ծառայության համակարգի աշխատակից է, աշխատում է ՀՀ ԱԻՆ փրկարարական ծառայության Վայոց ձորի մարզային փրկարարական վարչության Վայքի հրշեջ փրկարարական ջոկատում որպես հրշեջ: Իսկ մյուս կասկածյալը՝ ՀՀ ԶՈւ պահեստազորի շարքային Հովհաննես Հովսեփյանը 13.09.2011թ. մինչև 31.10.2012թ. հանդիսացել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պայմանագրային զինծառայող:
ՀՀ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռ.Պապոյանի նախագահությամբ, դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցների գնահատման արդյունքում հաստատված է համարել այն, որ հրշեջ, ամբաստանյալ Էդգար Զաքարյանը 2012թ. հունիսի 29-ի երեկոյան այցելել է քրեական գործով մյուս ամբաստանյալ, իր ընկեր, Վայոց ձորի մարզի Ազատեկ գյուղի բնակիչ Հովհաննես Հովսեփյանի տուն: Զրույցի ժամանակ վերջինս Էդգար Զաքարյանից պարտքով 20.000 ՀՀ դրամ է խնդրել` բանկում ունեցած վարկը մարելու համար: Վերջինս պատասխանել է, որ գումար չունի, պայմանավորվել են միասին գառ գողանալ, միսը վաճառել և ստացված գումարով մարել վարկը: Գողություն կատարելու շուրջ նախնական համաձայնության գալուց հետո, հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով, 2012թ. հունիսի լույս 30-ի գիշերը` ժամը 00-ից 01.00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Էդգար Զաքարյանն ու Հովհաննես Հովսեփյանը դուրս են եկել վերջինիս տնից, քայլելով հասել են նույն գյուղի բնակիչ, քրեական գործով տուժող Էդգար Մելքոնյանի անասնագոմի մոտ: Հովհաննես Հովսեփյանն արձակելով Մելքոնյանի անասնագոմի դռան մետաղալարը՝ բացել է դուռը, միասին ապօրինի մուտք են գործել ներս, որից հետո Հ.Հովսեփյանը կանգնել է անասնագոմի մուտքի դռան մոտ` որ մնացած անասունները դուրս չգան, իսկ Էդգար Զաքարյանը ոտքից քաշելով դուրս է հանել 50.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ մեկ գլուխ գառ, շալակել է այն և հեռացել են: Հովհաննես Հովսեփյանն ու Էդգար Զաքարյանը գնացել են նույն գյուղում գտնվող վերջինիս նախկին տուն, որտեղ էլ մորթել են գառը, որից ստացվել է 13 կգ միս: Սակայն միսը չեն կարողացել վաճառել, պարզվել է, որ անասունը դեղնախտով հիվանդ է եղել: Ապա ընկերները հանդիպել են տուժողի եղբորը՝ Մայիս Մելքոնյանին, խոստովանել են կատարած գողությունը, ներողություն խնդրել և խոստացել են վնասը վերականգնել՝ խոստումը կատարվել է. տուժող կողմը հայտնել է, որ Հովհաննես Հովսեփյանն ու Էդգար Զաքարյանը վերականգնել են իրենց պատճառված վնասը, նրանց նկատմամբ բողոք, պարտք ու պահանջ չունի:
Ամբաստանյալ Հովհաննես Հովսեփյանն ընդունել է մեղադրանքը, իսկ Էդգար Զաքարյանը՝ ոչ: Դատարանն առավել արժևորել է ամբաստանյալ Հովհաննես Հովսեփյանի ցուցմունքը, քանի որ դրանում նշված փաստական տվյալները հաստատվել են դատաքննությամբ հետազոտված, գործին վերաբերող փոխկապակցված հավաստի ապացույցների բավարար ամբողջությամբ: Այդ առումով դատարանն արժանահավատ չի համարել ամբաստանյալ Էդգար Զաքարյանի ցուցմունքն այն մասին, որ նա գողության կատարմանը չի մասնակցել, դրան դեմ է եղել, անասնագոմ մուտք չի գործել: Դատարանի համոզմամբ, ամբաստանյալի կողմից իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունք տալը նրա կողմից քրեական պատասխանատվությունից և պատժից խուսափելու նպատակ է հետապնդում:
Դատարանը պատիժ նշանակելիս հաշվի է առել, որ ամբաստանյալ Հովհաննես Հովսեփյանի խնամքին են նրա մանկահասակ երկու երեխաները՝ 6 և 10 տարեկան, և կինը, նա ընդունել է, որ հանցագործություն է կատարել ու դրա համար անկեղծորեն զղջացել: Ամբաստանյալ Էդգար Զաքարյանի խնամքին են նրա կինն ու երկու անչափահաս երեխաները՝ 3 և 10 տարեկան:
Հիմնվելով վերոհիշյալի վրա՝ դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայով նախատեսված երկու հիմնական պատժատեսակից` տուգանքի ձևով՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ ազատազրկման ձևով` երկուսից հինգ տարի ժամկետով, նախընտրել է պատիժը տուգանքի ձևով:
Այսպիսով, դատարանը հունիսի 3-ի դատավճռով Հովհաննես Հովսեփյանին և Էդգար Զաքարյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ և նշանակել պատիժ տուգանքի ձևով՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի 500.000-ական ՀՀ դրամի չափով: Դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու հաջորդ օրվանից մեկ տարվա ընթացքում, յուրաքանչյուր եռամսյակի վերջին օրը նրանք պետք է վճարեն 125.000-ական դրամ:

“Мы и наши горы-2”: Двое жителей Вайоцдзорской области Армении отделались штрафом за кражу ягненка 06/11/2013   15:16  |  Дело #
Жители Вайоцдзорской областей Оганесу Овсепяну и Эдгар Закаряну предъявлено обвинение по п.3 ч. 1ст. 177 Уголовного кодекса Армении- "воровство, совершенное группой лиц по предварительному сговору с незаконным проникновением в помещение или иное хранилище". Помещение в данном случае принадлежащий односельчанину Эдгару Мелконяну хлев, а украденное – один ягненок стоимостью 50 000 драмов.
Уголовное дело изначально было принято в производство старшего следователя следственного отдела Вайоцдзорской полиции С. Саргсяна, однако позднее оно было передано следователю управления по расследованию особо важных дел Специальной следственной службы М. Шахгалдяну по той простой причине, что один из подозреваемых – Эдгар Закарян является сотрудником спасательной службы МЧС Армении, работает в качестве пожарного в пожарно-спасательном отряде Вайка Вайоцздорского спасательного управления спасательной службы МЧС РА. Другой подозреваемый – рядовой резерва ВС РА Оганес Овсепян с 13.09.2011г. по 31.10.2012г. был военнослужащим контрактной службы пограничных войск СНБ РА.
Суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей под председательством судьи Р. Папояна по итогам оценки доказательств, исследованных в ходе судебного следствия, счел подтвержденным тот факт, что подсудимый Эдгар Закарян 29 июня 2012г. вечером явился в дом своего друга, также проходящего в качестве подсудимого по уголовному делу, жителя села Азатек Вайоцдзорской области Оганеса Овсепяна.
В ходе беседы последний взял у Эдгара Закаряна взаймы 20 000 драмов для погашения банковской задолженности. О. Овсепян ответил, что у него нет денег, они договорились вместе украсть ягненка, продать его мясо и расплатиться с долгами. С целью осуществления своего преступного замысла, в ночь на 30 июня 2012г. с 00.00 до 01.00, Эдгар Закарян и Оганес Овсепян вышли из дома, пешком добрались до хлева жителя того же села, проходящего в качестве потерпевшего по делу Эдгара Мелконяна. Оганес Овсепян открыл дверь хлева, запертую с помощью металлической проволоки, незаконно проник во внутрь, после чего О. Овсепян встал у входа в хлев, чтобы остальная скотина не выбежала оттуда, а Эдгар Закарян за ногу вытащил из хлева ягненка стоимостью 50 тыс. драмов, взвалил его на спину и скрылся с места происшествия. Затем напарники зарезали животное. Полученные 13 кг, они не смогли сбыть. Выяснилось, что ягненок был заражен желтухой. Друзья встретились с братом потерпевшего Маисом Мелконяном, сознались ему в содеянном, попросили прощения и пообещали возместить сумму причиненного ими ущерба. Они на самом деле сдержали свое обещание. Потерпевшая сторона заявила, что Оганес Овсепян и Эдгар Закарян компенсировали ущерб, и у него нет к ним претензий.
Подсудимый Оганес Овсепян признал себя виновным, а Эдгар Закарян – нет. Суд принял во внимание показания подсудимого Оганеса Овсепяна, поскольку указанные в них фактические данные подтвердились при исследовании полноты и достоверности доказательств, касающихся дела. В этом смысле суд не счел заслуживающим доверия показания подсудимого Эдгара Закаряна, согласно которым он не участвовал в краже, противился этому и не заходил в хлев. По убеждению суда, подсудимый посредством дачи не соответствующих действительности показаний преследует цель избежать уголовной ответственности и наказания.
Суд при назначении наказания учел тот факт, что на попечении Оганеса Овсепяна находятся супруга и двое несовершеннолетних детей в возрасте 6 и 10 лет. Он сознался и искренне раскаялся в содеянном. На попечении подсудимого Эдгара Закаряна находятся его жена и двое несовершеннолетних детей в возрасте трех и десяти лет.
Взяв за основание вышеперечисленное, суд предпочел из предусмотренных по санкции ч. 2 ст. 177 УК РА видов наказания, как то: штраф от 500-кратной до 1000-кратной минимальной заработной платы или лишение свободы сроком от двух до пяти лет, применить штраф.
Таким образом, по приговору суда от 2 июня Оганес Овсепян и Эдгар Закарян были признаны виновными в совершении деяния, предусмотренного пп. 1 и 3 ч. 2 ст. 177 УК РА. В отношении них назначено наказание в виде штрафа на сумму в размере от 500 –кратной минимальной заработной платы- 500 000 драмов. Со следующего дня после вступления приговора в силу в течение одного года они в последний день каждого квартала должны выплачивать по 125. 000 драмов до погашения суммы штрафа.