Դեսպան Միքայել Մինասյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին 06/08/2013   23:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության առաջին ռեզիդենտ դեսպան Միքայել Մինասյանը մայիսի 7-ին իր հավատարմագրերը հանձնեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին:
ՀՀ ԱԳՆ-ի տեղեկացմամբ, դեսպան Մինասյանի և Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի միջև կայացած զրույցի ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև գոյություն ունեցող երկկողմ պատմական կապերին, հարուստ մշակութային և հոգևոր ժառանգությանը: Այս կապակցությամբ դեսպան Մինասյանը նշեց, որ նպատակ ունի ուղղել Սուրբ Աթոռում ՀՀ նորաստեղծ դեսպանության գործունեությունը երկկողմ մշակութային կապերի, հոգևոր ընդհանրությունների առավել ընդլայնմանը, ինչպես նաև, համաշխարհային մշակութային ժառանգության  բաղկացուցիչ մաս կազմող հայկական քրիստոնեական ժառանգության պահպանմանն ու վերականգնմանը:
Դեսպան Մինասյանը Հռոմի Պապին փոխանցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբայրական ողջույնը: Նա նաև երախտագիտություն հայտնեց վերջերս Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի և Հայ կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Ներսես Պետրոս 19-րդի միջև կայացած հանդիպման ժամանակ Քահանայապետի կողմից Հայոց ցեղասպանության առնչությամբ հնչեցրած դիրքորոշման համար:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մինասյանը Հռոմի Պապին փոխանցեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Հայաստան այցելելու հրավերը:  Քահանայապետը խոստացավ դիտարկել Հայաստան այցելելու հնարավորությունը:
Հռոմի Պապի հետ հանդիպումից հետո, Սուրբ Աթոռի արարողակարգի համաձայն, դեսպան Մինասյանն առանձնազրույց ունեցավ Սուրբ Աթոռի Պետքարտուղար կարդինալ Տարչիզիո Բերտոնեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կարդինալ Բերտոնեն, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումը կարևորելու համար, ողջունեց Սուրբ Աթոռում դեսպանություն բացելու և ռեզիդենտ դեսպան նշանակելու որոշումը: Պետքարտուղարը հայտնեց նաև, որ Սուրբ Աթոռի Պետքարտուղարությունում քննարկվում է Հայաստանում նվիրակություն բացելու հարցը:

Посол Армении в Ватикане Микаел Минасян вручил верительные грамоты Папе Римскому Франциску 06/09/2013   00:57  |  Лента новостей
Первый посол-резидент Армении в Ватикане Микаел Минасян 7 июня вручил верительные грамоты Папе Римскому Франциску. Об этом сообщает МИД РА.
Согласно информации, в ходе встречи собеседники обратились к историческим связям Армении и Святого престола, богатому культурному и духовному наследию. Посол М. Минасян в связи с этим отметил, что намерен направить деятельность недавно открывшегося в Ватикане посольства Армении на еще большее расширение двусторонних культурных связей, укрепление духовной общности, а также на сохранение и восстановление армянского христианского наследия, составляющего часть мирового культурного наследия.
Посол М. Минасян передал Папе Римскому братский привет от Католикоса Всех армян Гарегина II и выразил благодарность за позицию относительно Геноцида армян, озвученную понтификом в ходе состоявшейся недавно встречи с главой Армянской Католической церкви, патриархом Нерсесом-Петросом XIX.
В ходе встречи посол М. Минасян передал главе Римско-католической церкви приглашение президента РА Сержа Саргсяна посетить Армению. Понтифик обещал рассмотреть возможность визита в Армению.
После встречи с Папой Римским, согласно регламенту Святого престола, М. Минасян встретился наедине с Государственным секретарем Ватикана, кардиналом Тарчизио Бертоне. В ходе беседы кардинал выразил благодарность президенту РА Сержу Саргсяну за придание важности еще большему развитию отношений между Арменией и Святым Престолом, приветствовал решение открыть в Ватикане посольство и назначение посла-резидента.
Тарчизио Бертоне также сообщил, что в Госсекретариате Ватикана обсуждается вопрос открытия нунциатуры в Армении.