Ֆերմերն ընդդեմ «ՀայՌուսգազարդ»-ի. գործը կարող է հասնել Եվրոդատարան 05/30/2013   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
2008թ. հոկտեմբերին Լոռու մարզում ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող ֆերմեր Սամվել Հարությունյանին պատկանող ջերմոցների գազամատակարարումը դադարեցվել է, որի արդյունքում վերջինս կրել է 44 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
«Ամբողջ աշխատանքը կատարված էր և ընդամենը 10 օրից բերքը կարելի էր շուկա հանել, վերցնում և անջատում են գազամատակարարումը, որի հետևանքով ամբողջ բերքը ցրտահարվում է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացնելով տեղի ունեցածը ասաց Լոռու մարզում ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող ֆերմեր Սամվել Հարությունյանը:
Կատարվածից հետո ֆերմերը մի քանի անգամ նամակով դիմել է «ՀայՌուսգազարդ»-ին՝ խնդրելով վերականգնել գազամատակարարումը, սակայն այն վերականգնվել բերքը ամբողջովին ցրտահարվելուց հետո։
Ընդ որում, բանախոսի ներկայացմամբ, «ՀայՌուսգազարդ»-ը գազամատակարարումը դադարեցրել է ոչ թե անջատելու եղանակով, այլ զոդման միջոցով կտրել են գազի խողովակը՝ հիմնավորելով, որ պատճառը Սամվել Հարությունյանի կողմից չվճարված պարտքերն են:
Սամվել Հարությունյանի փաստաբան Նազենի Վարդանյանի խոսքով՝ դա դիտավորյալ պատճառված վնաս է՝ հայտարարելով, որ ֆերմերը անգամ 78 000 ՀՀ դրամի գերավճար է ունեցել մուծված:
Ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող Սամվել Հարությունյանը «ՀայՌուսգազարդ»-ի դեմ հայց է ներկայացրել և առաջին ատյանի դատարանի վճիռը եղել է ի օգուտ հայցվորի: Այսքանով գործը չի ավարտվել «ՀայՌուսգազարդն» իր հերթին վերաքննիչ դատարան է դիմել, որտեղ որոշումը եղել է վերջիններիս օգտին:
Այդուհանդերձ փաստաբան Նազենի Վարդանյանը նշեց, որ իրենք պատրաստվում են վճռաբեկ դատարան դիմել և եթե վճռաբեկ դատարանը չընդունի հայցը կամ հակառակ որոշում կայացնի, ապա կդիմեն նաեւ Եվրոդատարան:

Фермер из Лорийской области Армении готов дойти до ЕСПЧ в тяжбе с компанией “АрмРосгазпром”, перекрывшей подачу газа в парники 05/30/2013   20:38  |  Лента новостей
В октябре 2008 г. в Лорийской области подача газа в принадлежащие фермеру Самвелу Аритюняну теплицы была приостановлена, в результате чего фермер понес ущерб на сумму в размере 44 млн. драмов.
“Была проделана вся работа, и спустя 10 дней можно было продавать урожай на рынке. Но видите ли, нам взяли и отключили подачу газа, вследствие чего весь урожай был заморожен”,- сегодня в ходе встречи с журналистами заявил фермер Самвел Арутюнян, занимающийся парниковым хозяйством
Аграрий пару раз обращался с письмом в “АрмРосгазпром” с просьбой восстановить подачу газа, однако газ поступил в парники только после того, как весь урожай был заморожен.
Причем по утверждениям фермера, “АрмРосгазпром” приостановил подачу голубого топлива не путем отключения, а перерезал при помощи сварочного аппарата трубу. Причиной тому послужила не выплаченная фермером задолженность.
По словам адвоката Самвела Арутюняна Назени Варданян, это умышленно причиненный ущерб. Она отметила, что фермер имел даже переплату в размере 78 000 тыс. драмов. Самвел Арутюнян подал иск против компании “Армросгазпром”, и суд первой инстанции вынес решение в пользу истца. Однако этим дело не закончилось. “АрмРосгазпром”, в свою очередь, обратился в Апелляционный суд, который удовлетворил иск компании.
Адвокат Назени Варданян отметила ,что они собираются обратиться в Кассационный суд, и в случае если Кассационный суд не примет иск или вынесет решение в пользу компании “АрмРосгазпром” они обратятся в Европейский суд.