Համակարգիչները շուտով կփոխարինեն դատավորներին 05/18/2013   14:49  |  Միջազգային լրահոս
Շատ մերձավոր ապագայում համակարգչային ծրագրերը կսովորեն կայացնել դատավճիռներ: Ընդ որում, ըստ գիտնականների, իրավակարգի էլեկտրոնային պահապանները կհրապարակեն ավելի անկողմնապահ դատավճիռներ, քան մարդիկ:
Մարդը բացարձակ անկողմնակալ չի կարող լինել: Ուսումնասիրություններն ապացուցել են, որ դատավճիռների վրա հաճախ ազդում են այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են ընտանեկան հիմնախնդիրները, առողջական վիճակը և, նույնիսկ, դատական նիստից առաջ ընդունած սնունդը, գրում է «vesti.ru»-ն:
Այդ հիմնախնդիրները կարող են լուծել համակարգիչները: Ծրագրային միջոցներն արդեն կարևոր դեր են խաղում իրավական դաշտում: Օրինակ, դրանք կիրառվում են խոշոր գործարքների իրավաբանական փաստաթղթերի մշակման ժամանակ:
Արհեստական ինտելեկտի կիրառությունն առավել մեծ և վճռական քայլ կհանդիսանա դեպի արդարադատության ոլորտի ապագա: Դա ավտոմատացված համակարգի ստեղծման նախագիծ է, որն ի վիճակի կլինի մշակել բարդ տրամաբանական փաստարկներ, գրում է «New Scientist»-ը:
Անցյալ տարի Մյունխենի Ֆրաունգոֆերի համալսարանի աշխատակից Թոմ Գորդոնը գերմանական «Init» ընկերության հետ համատեղ սկսեց «Elterngeld» (Ծնողների փողերը) համակարգի ստեղծումը: Այդ ծրագիրը կարողանում է ընդունել երեխաների նպաստների վերաբերյալ հայցերի մասին ավտոմատ որոշումներ: «Elterngeld»-ը համակարգ է, որն ունի բաց ելակետային գաղտնագիր: Դա ապահովում է որոշումների ընդունման թափանցիկությունը:
«Elterngeld»-ը աշխատում է հետևյալ կերպ՝ համակարգ է բեռնվում դիմումը, օրինակ «ես փողի կարիք ունեմ, որպեսզի խնամեմ 5-ամյա տղայիս»: Դրան ավելացվում է գործի վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը: Դրանից հետո համակարգիչը օրենսդրական ակտերի միջոցով իրականացնում է համապատասխան վերլուծական աշխատանք և արձակում դատավճիռ:
Գորդոնը իր համակարգի աշխատող վեբ-տարբերակը այս տարի հունիսին կներկայացնի Իտալիայում: Հեղինակներն արդեն բանակցություններ են վարում իշխանությունների հետ՝ այս նոր ծրագիրը օգտագործելու վերաբերյալ:
Առայժմ արհեստական ինտելեկտը լիովին չի կարող փոխարինել մարդուն: Գլխավոր հիմնախնդիրն այն է, որ համապատասխան օրենքները ծրագրում տեղադրվում են ձեռքով՝ դրանք վերակազմավորելով համաձայն մեքենայի ձևաչափի: Անշուշտ, հետագա օրենքները արդեն կմշակվեն՝ հաշվի առնելով նաև դրանց համակարգչային ծրագրերում ներդնելու տեխնիկական խնդիրները:
Աշխատանքի նույն սկզբունքը կիրառելով ֆիննական «Onomatics» ընկերության համահիմնադիր Աննա Ռոնկայնեն մշակում է «TrademarkNow» անունը ստացած մի ծրագիր, որը կարողանում է ավտոմատ կերպով համեմատել նոր առևտրային մակնիշները արդեն գոյություն ունեցողների հետ, որպեսզի ի հայտ բերի հեղինակային իրավունքի խախտումները:

Том Гордон из университета Фраунгофера в Мюнхене придумал компьютерную программу, которая заменит судей 05/18/2013   15:25  |  Международные новости
“Уже в ближайшем будущем компьютерные программы научатся принимать судебные решения. Причем, говорят ученые, электронные служители порядка будут выносить приговоры куда более беспристрастно и обоснованно, чем люди.
Человек не может быть полностью беспристрастен. Исследования доказали, что на вердикты судей зачастую влияют такие факторы, как семейные проблемы, состояние здоровья и даже прием пищи перед заседанием. К сожалению, такова субъективная природа человека.
Эту проблему могут решить компьютеры. Программные средства уже играют важную роль в правовом поле. Приложения активно применяются для обработки юридических документов при крупных сделках. Применение искусственного интеллекта в области правосудия – это куда более решительный шаг в будущее. Это проект по созданию автоматизированной системы, которая будет способна обрабатывать сложные логические аргументы, пишет New Scientist.
В прошлом году Том Гордон из университета Фраунгофера в Мюнхене в содружестве с немецкой компанией Init начал создание системы под названием Elterngeld ("Деньги родителей"). Данная программа умеет принимать автоматические решения по искам о детских пособиях. Elterngeld – это система с открытым исходным кодом, что обеспечивает прозрачность принятия решений.
Elterngeld действует следующим образом: в систему загружается заявление, например "мне нужны деньги на содержание пятилетнего сына", и вся дополнительная информация по делу. После этого компьютерный помощник сверяется с законодательными актами и выносит вердикт.
Гордон продемонстрирует работающую веб-версию своей системы на конференции в Италии в июне этого года. Разработчики уже ведут переговоры с властями об использовании нового софта.
Пока что искусственный интеллект не может заменить человека полностью. Главная проблема заключается в том, что в систему приходится вручную вбивать все необходимые законы, переработав их в структурированный машинный формат. Это очень кропотливый процесс. Приходится разбить закон на отдельные концепции, выстроить их в базу данных и обозначить связи между отдельными концепциями. Гордон надеется, что в скором времени все законы будут изначально разрабатываться с оглядкой на последующее использование машинами, так что этого процесса можно будет избежать.
Используя похожий принцип, Анна Ронкайнен, сооснователь финской компании Onomatics, разрабатывает программу под названием TrademarkNow. Это приложение умеет автоматически сравнивать схожесть новых торговых марок с существующими, чтобы выявить нарушения авторских прав”,-передает vesti.ru.