Գյումրին տեխնոքաղաք այդպես էլ չդարձավ 05/11/2013   14:51  |  Վերլուծություններ
Ծրագիրն անմիջապես որակվեց «հավակնոտ» եւ որպես դրա իրականացման արդյունքներ՝ նախանշվեցին քաղաքում զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության, նորաձևության և տեքստիլ արդյունաբերության, արվեստների եւ արհեստների զարգացումը:
Այս ամենին հասնելու համար 2008-ին հրավիրվեց օտարերկրյա խորհրդատու, որն էլ մշակեց «Գյումրու տեխնոպարկ, ռազմավարական ուղեցույց և բիզնես պլան» փաստաթուղթը:
Բիզնես պլանով նախատեսվում էր վերականգնել Գյումրիի Կումայրի թաղամասում նախկին փոստային գրասենյակի և մանկավարժական ինստիտուտի շենքերը, որտեղ պետք է գործեին արվեստների եւ արհեստների, միկրոձեռներեցության եւ կրթության զարգացումն ապահովող գրասենյակները, պայմաններ ստեղծվեին ապրելու եւ աշխատելու համար: Նախատեսվում էր քանդել Հղկող հաստոցների գործարանի նախկին կիսավեր շենքը եւ  կառուցել նոր շինություն, որտեղ պետք է գործեր ազատ գոտու կարգավիճակով նոր լոգիստիկ կենտրոնը:
Իսկ բուն տեխնոլոգիական պարկը պետք է տեղակայվեր Պոլիտեխնիկ ինստիտուտի նախկին տարածքում, ուր նախատեսվում էր տեղափոխել նաեւ պետական ճարտարագիտական համալսարանը:
Սա, ըստ բիզնես-պլանի, կարժենար շուրջ 49-53 միլիոն ԱՄՆ դոլար եւ պետք է կատարվեր ոչ միայն պետական միջոցների, այլ՝ հիմնականում օտարերկրյա ներդրումների հաշվին:
10 տարվա ընթացքում նոր կառուցապատվող տարածքներում կկարողանար աշխատել 8-11 հազար մարդ:
Իրականում, ինչպես հուշում է Վերահսկիչ պալատի հաշվետվությունը, 2008-2012 թվականներին Գյումրու տեխնոպարկի ծրագրով նախատեսված մի շարք միջոցառումներից իրականացվել է միայն մի չնչին մասը. ստեղծվել են 2 լաբորատորիա, որոնք իրականացնում են վերապատրաստումներ, 5 ընկերություններ,  որոնք աշխատում են վնասով եւ ունեն 10 աշխատող: Այս ամենի համար պետական բյուջեից 2008-2012 թվականներին ծախսվել է 430.6 մլն դրամ՝ նախատեսված 689 մլն. -ի փոխարեն:
Ծրագրի իրականացման համար հատկացված ժամանակահատվածի առաջին կեսն արդեն անցել է: Թե առաջիկա 5 տարում ինչ զարգացման հեռանկար է սպասվում Գյումրիի հավակնոտ նախագծին, մնում է անորոշ:

“Претенциозная” программа Правительства Армении осталась на бумаге: Гюмри так и не стал техногородом 05/11/2013   16:25  |  Аналитика
В 2008г. Правительство приняло решение о превращении Гюмри в техногород.
Программа непосредственно была квалифицирована как “претенциозная” и для его осуществления предполагалось стимулировать в городе развитие туризма, информационных технологий, архитектуры, моды, текстильной промышленности, искусства и ремесла.
По бизнес-плану предусматривалось восстановить здания бывшего почтамта и педагогического института Гюмри, расположенные в квартале Кумайри. Там должны были действовать офисы, обеспечивающие развитие искусства, ремесла, микропредприятий и т.д. Были созданы условия для работы и проживания. Предполагалось демонтировать полуразрушенное здание завода фрезерных станков и построить на его месте новое сооружение, где в статусе свободной зоны должен был действовать логистический центр.
А сам технопарк должен был располагаться на территории бывшего Политехнического института Гюмри, куда планировалось переместить и Государственный архитектурный университет.
Согласно бизнес-плану, проект обошелся бы в 49-53 млн. долларов. Планировалось реализовать программу не только за счет государственных средств, а, в основном, за счет зарубежных инвестиций.
В течение 10 лет на территории могли бы работать до 11 тыс. человек.
В действительности, если судить по отчету Контрольной палаты, в 2008-2012гг. из целого ряда мероприятий, предусмотренных по программе гюмрийского технопарка, была реализована лишь ничтожная часть ее: были созданы две лаборатории, где проходят курсы по переподготовке, 5 компаний, которые работают себе в ущерб и которые насчитывают всего 10 работников. На все это из госбюджета в 2008-2012гг. было потрачено 430.6 млн. драмов вместо запланированных 989 млн. драмов.
Первая половина срока, отведенного на реализацию программы, истекла. А вот, какие у гюмрийского проекта перспективы развития в ближайшие 5 лет, остается лишь догадываться.