Վարկավորումից հետո մահացած ձեռնարկատիրություն 05/04/2013   12:47  |  Վերլուծություններ
Ինչպես են օգտագործվել ՀՀ պետական բյուջեից էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացված միջոցները: Ստորև ներկայացվող փաստերն այդ հարցի պատասխանի ընդամենը մեկ դրվագն են երևակում…
2010 թ. փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ծրագրի իրականացման նպատակով ‹‹Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն›› (ՓՄՁ ԶԱԿ) հիմնադրամի անձնակազմի և փորձագետների վարձատրության համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 150 մլն դրամ, այդքան էլ` 2011 թ., իսկ 2012թ.` 151 մլն դրամից ավելի: Նշված գումարից 100, իսկ անցյալ տարի ավելի քան 101 մլն դրամը հատկացվել է անձնակազմի վարձատրության, 50 մլն դրամը` ՓՄՁ ԶԱԿ-ի ենթակառուցվածքների պահպանման համար: Սակայն այսպիսի վարձատրություն ստացած կազմակերպության կողմից ‹‹Աջակցություն ՓՄՁ սուբյեկտներին›› ծրագիրն իրականացվել է մի շարք խախտումներով և թերություններով:
Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ‹‹…փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) ոլորտի զարգացումը կոչված է ապահովելու երկրի տնտեսական աճի կայունությունը` հաղորդելով տնտեսությանը նորարարական ուղղվածություն և ճկունություն››: ՓՄՁ ոլորտը նախարարության կողմից ներկայացված է որպես երկրի տնտեսական զարգացման վրա նշանակալի ազդեցություն ունեցող անկյունաքար, որն ապահովում է նաև տարածքային համաչափ զարգացում:
Ավելին. նախարարությունը և կառավարությունն իրենց հայտարարություններում կարևորում են ՓՄՁ ոլորտի դերը երկրի տնտեսության զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, հասարակության միջին խավի ձևավորման, երկրում սոցիալական և քաղաքական կայունության ապահովման գործում: Իսկ իրականությո՞ւնը…
ՀՀ վերահսկիչ պալատը (ՎՊ) ստացված վարկային միջոցների օգտագործման նպատակայնությունը պարզելու նպատակով ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործառույթների ուսումնասիրությամբ պարզել է, որ 2010 թ. վարկային փաթեթից օգտված 30 սուբյեկտներից գործում են ընդամենը 8-ը, 2011 թ.` 17 սուբյեկտներից` 8-ը, իսկ 2012 թ. վարկավորված 130 սուբյեկտներից 11-ն արդեն իսկ լուծարվել կամ դադարեցրել են իրենց գործունեությունը:
Վերոնշյալ փաստերը վկայում են, որ չնայած ֆինանսական հսկայական ներդրումներին, դրանք շատ դեպքերում ջուրն են լցվել, վատնվել է նաև ժամանակը, իսկ ՓՄՁ ոլորտի զարգացման հետ կապված սպասումները և հավաստումները` երկրի տնտեսական աճի կայունության ապահովում, տնտեսության նորարարական ուղղվածություն և ճկունություն, տարածքային համաչափ զարգացում, նոր աշխատատեղերի ստեղծում, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացում, հասարակության միջին խավի ձևավորում, երկրում սոցիալական և քաղաքական կայունության ապահովում, սոսկ դատարկ խոսքեր են կամ բարի ցանկություններ, որոնք, համենայն դեպս, վերջին 3 տարում հիմնազուրկ են և որևէ աղերս չունեն իրականության հետ:
ՎՊ-ն պարզել է նաև, որ մի շարք դեպքերում վարկերն օգտագործվել են ոչ նպատակային, իսկ Ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվել է ոչ հավաստի ցուցանիշների հիման վրա, ֆինանսական աջակցության միջոցները բավարար չափով չեն նպաստել բիզնեսի ընդլայնմանը, աշխատատեղերի ավելացմանը: Օրինակ, 2010 թ. խմորեղենի արտադրություն հիմնելու նպատակով ‹‹Աստղիկ Քոչարյան›› ԱՁ-ի կողմից ստացված 1 մլն 700 000 դրամի վարկն օգտագործվել է ոչ նպատակային, որի արդյունքում ԱՁ-ն 16.11.2010 թ. դադարեցրել է իր գործունեությունը:
2012 թ. ավտոբուս ձեռք բերելու նպատակով ‹‹Սարգիս Ավետիսյան›› ԱՁ-ի կողմից ստացված 2 մլն դրամի միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու արդյունքում 16.10.2012 թ. հոկտեմբերի 16-ին այս ԱՁ-ն նույնպես դադարեցրել է իր գործունեությունը: Նույն պատճառով իր գործունեությունը դադարեցրել է նաև ‹‹ԷՄ ԸՆԴ ԴԱՎ ՖԱՐՄ›› ՍՊԸ-ն (2012 թ. ստացված վարկը` 2 մլն 700 000 դրամ), որը դեղատնային գործունեություն այդպես էլ չի կազմակերպել:
ՎՊ-ի տեղեկացմամբ, ‹‹ԱՐԹԳԱԲ-ՏԵԽ›› ՍՊԸ-ն 2012 թ. ավտոմեքենաների շարժիչների քիմիական լվացման համար ստացած 3 մլն դրամի հաշվին դեռևս չի ձեռք բերել հիմնական միջոցներ, որի հետևանքով գործունեություն չի իրականացնում:
Պալատի կատարած ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվել է ՓՄՁ սուբյեկտի կողմից ներկայացված ոչ հավաստի ցուցանիշների հիման վրա: Մասնավորապես` 2010 թ. բազալտե, գրանիտե և տուֆաավազային սալիկների արտադրությամբ զբաղվող ‹‹Վայքի Շիկ›› ԲԲԸ-ի շրջանառությունը ներակայացված ֆինանսական աջակցության ծրագրերի ուսումնասիրության հաշվետվության թերթիկում նշվել է 54 մլն 500 000 դրամ, զուտ շահույթը` 21 մլն 180 000 դրամ, մինչդեռ շահութահարկի հաշվարկում իրացումից հասույթը կազմել է 17 մլն 423 000 դրամ, իսկ հարկվող շահույթը` 1 մլն 807 000 դրամ: Իրականությանը չհամապատասխանող փաստաթղթերի հիման վրա ընկերությունը վարկավորվել է 15 մլն դրամի չափով:
Ներկայացված ոչ հավաստի ցուցանիշների հիման վրա են վարկավորվել նաև ‹‹Ռոզալյա Կահույք›› (կահույքի արտադրություն և վաճառք) ՍՊԸ-ն, որին տրվել է 9 մլն դրամ վարկ, ‹‹Գրիգոր-Գուրգեն›› ԱԿ-ն (զբաղվել է հանքի շահագործմամբ և շինանյութերի արտադրությամբ), որը ստացել է 12 մլն դրամ վարկ, ‹‹Արթուր Սարգսյան›› ԱՁ-ն (կահույքի արտադրություն, թունաքիմիկատների վաճառք): Վերջինիս աջակցության թերթիկում շրջանառությունը ներկայացվել է 52 մլն 594 000 դրամ, մինչդեռ հարկային մարմին ներկայացված հաշվետվություններով այն զրոյական է եղել: Արդյունքում ԱՁ-ն վարկավորվել է 14 մլն դրամի չափով:
Նկատենք, որ հիշյալ տնտեսվարողները զարմանալի դյուրինությամբ վարկավորվել են, թեև այլոց պարագայում հիմնադրամը հայտնի է իր խստապահանջ մոտեցմամբ, և այդ առումով այնքան էլ հեշտությամբ չի վարկավորել տնտեսվարող սուբյեկտներին:
ՓՄՁ սուբյեկտներին մինչև 70 % վարկային երաշխավորությունների տրամադրման ծրագրով 2010 թ. վարկային փաթեթից օգտված 13 կազմակերպություններից ՎՊ-ի ուսումնասիրության պահին գործել են 6-ը: Հատկանշական է, որ շատ դեպքերում խոշոր վարկային երաշխավորություններ են տրամադրվել այնպիսի կազմակերպությունների, որոնց նախորդ տարվա հասույթները զրոյական են եղել կամ նրանք ունեցել են փոքր թվով աշխատողներ: Արդյունքում` ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից գումարները վերականգնվել են դատական կարգով: Օրինակ` ՓՄՁ ԶԱԿ-ի հոգաբարձուների խորհրդի որոշմամբ ‹‹Իդիլ Տեքստիլ›› ՍՊԸ-ին (տրիկոտաժե կտորի արտադրություն) տրամադրվել է 37 մլն 279 000 դրամի վարկային երաշխավորություն` 200 000 ԱՄՆ դոլարի վարկ ստանալու համար: Կազմակերպության կողմից լրացված ՓՄՁ աջակցության ծրագրից օգտվելու հայտում նախորդ տարվա հասույթը նշվել է 0 դրամ, աշխատողների թվաքանակը` 3 մարդ: 2009 թ. մայիսի 8-ին կնքվել է երաշխավորության պայմանագիր, որի հիման վրա բանկը տրամադրել 200 000 ԱՄՆ դոլարի վարկ` 36 ամիս մարման ժամկետով և 14 % տոկոսադրույքով: 2010 թ. մայիսի 18-ին բանկը տեղեկացրել է երաշխավորին ընկերության մոտ մայր գումարի գծով 28 023 դոլարի ժամկետանց պարտավորությունների և 2348 դոլարի ժամկետանց տոկոսագումարի, ինչպես նաև երաշխավորության գումարից 30 %-ը` 10 մլն 801 400 դրամը, պարտավորության մարմանն ուղղելու մասին: ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից գումարը վերականգնվել է միայն 2011թ.մայիսի 10-ին, դատական կարգով:

Миллионы драмов из госбюджета для развития малого и среднего предпринимательства в Армении оказались выброшенными на ветер 05/04/2013   16:58  |  Аналитика
Как были потрачены средства, предоставленные Министерством экономики Армении?
В 2010г. с целью реализации программы малого и среднего бизнеса для оплаты труда работников аппарата фонда “Национальный центр малого и среднего предпринимательства” и экспертов было выделено из госбюджета 150 млн. драмов и столько же в 2011г., а в 2012г. более 151 млн. Из указанной суммы 100 млн., а в прошлом году более 101 млн. драмов были выделены на оплату труда работников аппарата. 50 млн. драмов на поддержание инфраструктуры фонда “Национальный центр малого и среднего предпринимательства”. Однако программа была осуществлена с нарушениями и упущениями.
Согласно Минэкономи РА, “ развитие малого и среднего предпринимательства призвано обеспечить стабильные показатели экономического роста, придав ему гибкую и инновационную направленность. Сфера малого и среднего предпринимательства представлена Министерством экономики как краеугольный камень, который способен существенно повлиять на развитие экономики страны и обеспечить также равномерное территориальное развитие.
Более того, Министерство и Правительство в своих заявлениях неоднократно подчеркивали важную роль малого и среднего предпринимательства в деле развития экономики страны, создания новых рабочих мест, повышения уровня жизни населения, формирования среднего класса и обеспечения социальной и политической стабильности. А в действительности…
С целью прояснения целесообразности используемых заемных средств Контрольная Палата РА при исследовании деятельности фонда “Национальный центр малого и среднего предпринимательства” выяснила, что в 2010г. из 30 субъектов, воспользовавшихся кредитным пакетом, действует только 8, в 2011г. из 17 субъектов- только 8, а в 2012г. из 130 субъектов, получивших кредит,11 уже расформированы или приостановили свою деятельность.
Вышеуказанные факты свидетельствуют о том, что, несмотря на громадные финансовые вложения, эти средства в большинстве случаев выброшены на ветер. Впустую было потрачено и время. А заявления, связанные с развитием малого и среднего предпринимательства, созданием новых рабочих мест и т.д. оказались пустыми словами или добрыми пожеланиями, которые, по крайней мере, по итогам последних трех лет лишены всякого основания и не соответствуют действительности.
Контрольная палата выяснила, что в ряде случаев кредиты были использованы не по назначению, а финансовая помощь была предоставлена на основании недостоверной оценки показателей. Эти средства в достаточной мере не способствовали расширению бизнеса, увеличению рабочих мест. Например, в 2010г. кредит в размере 1 млн. 700 00 тыс. драмов, предоставленный с целью создания кондитерского цеха “Астхик Кочарян”, был использован не по назначению, в результате чего предприятие приостановило свою деятельность.
В 2012г. в результате нецелевого использования 2 млн. драмов, предоставленных частному предприятию “Саргис Аветисян” с целью приобретения автобуса, 16 октября 2012г. это предриятие также прекратило свою деятельность.
По итогам проведенного Палатой исследования, выяснилось, что финансовая помощь была предоставлена на основании недостоверной оценки показателей субъектов малого и среднего предпринимательства. В частности, в 2010г. в отчете об исследованиях программы финансовой помощи, предоставленной предприятию ОАО “Вайки Шик”, занимающемуся производством плиток из базальта и гранита, указано 54 млн. 500 000 тыс. драмов, из коих только прибыль составила 21 млн. 180 000 драмов, когда как в отчете о налоге на прибыль указано, что доход составил 17 млн. драмов, а доход, облагаемый налогом, составил 1 млн. 807 000 драмов. На основании документов, не соответствующих действительности, компании был предоставлен кредит в размере 15 млн. драмов.
На основании недостоверных показателей был предоставлен кредит в размере 9 млн. драмов. и ООО “Розалия Кайуйк”, занимающемуся производством и продажей мебели. Предприятие “Григор-Гурген” занималось эксплуатацией месторождения и производством стройматериалов. Компания получила кредит в размере 12 млн. драмов и т.д.
Отметим, что с удивительной легкостью проводилось кредитование вышеупомянутых хозяйствующих субъектов, хотя в случае с другими фонд демонстрировал весьма строгий подход.
По программе 2010г. предоставления субъектам малого и среднего предпринимательства кредитных гарантий до 70%, из 13 организаций в момент проведения исследований КП действовали только 6. Примечательно, что в большинстве случаев крупные кредитные гарантии были предоставлены таким организациям, доходы предыдущих лет которых были равны нулю, или в их предприятиях были задействованы мало работников. В результате, суммы были восстановлены фондом “Национальный центр малого и среднего предпринимательства” в судебном порядке.