Վ.Գասպարյան. Գյումրին երբեք չի զինվել, որ զինաթափվի 05/02/2013   21:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրին երբեք չի զինվել, որ զինաթափվի, պարզապես  ոմանք մտածել են, որ զենքի առկայության պայմաններում կարող են ինչ-որ բաներ թելադրել, կամ ինչ-որ բանից պաշտպանվել: Այս մասին Գյումրի կատարած այցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը: «Մենք ուղղակի առգրավում ենք այդ զենքերը, որպեսզի անտեղի տեղը չկրակեն, որովհետեւ ամեն մի կրակոց մի մարդկային կյանք է»,- նշել է  կառույցի ղեկավարը:
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչության փոխանցմամբ, Վլադիմիր Գասպարյանն ընդգծել է, որ զենքերը պետք է հանձնվեն,  մարդիկ պետք է հասկանան, որ ուժով,  սպանությամբ հարց չեն լուծում, անօրինականությամբ օրինականություն չեն հաստատում:  «Մենք մինչեւ վերջ ենք աշխատելու այս ուղղությամբ եւ, ընդհանրապես, անընդհատ ենք աշխատելու»,- հավաստիացրել է ՀՀ ոստիկանապետը՝  հիշեցնելով, որ եթե քաղաքացին ինքնակամ  է ներկայացնում  զենքը, ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, իսկ երբ ոստիկանությունն է առգրավում, հարուցվում  է քրեական գործ:
«Պետք է լինի կարգուկանոն. բոլորս միասին պետք է լուծենք այդ խնդիրները, ոստիկանությունը մենակ չի կարող լուծել դրանք, եթե քաղաքացին ակտիվ չլինի: Կարծում եմ` գյումրեցիների աջակցությունը կա, մարդիկ սրտացավորեն են մոտենում ոստիկանությանը:  Նոր մարտավարությունն այստեղ աշխատելու է, որովհետեւ ես տեսնում եմ գյումրեցիների աջակցությունը, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ»,- ասել է Վ.Գասպարյանը:

Владимир Гаспарян: “Гюмри никогда не вооружался, чтобы разоружаться” 05/02/2013   22:14  |  Лента новостей
Гюмри никогда не вооружался, чтобы разоружаться. Просто некоторым показалось, что  с оружием в руках они могут кому-то что-то диктовать или от чего-то себя огородить. Об этом в ходе визита в Гюмри заявил журналистам глава Полиции Армении Владимир Гаспарян. “Мы всего лишь изымаем эти оружия, чтобы никто ни с того ни с сего не стрелял, потому что каждый выстрел может унести человеческую жизнь.
Владимир Гаспарян подчеркнул, что всего-навсего нужно сдать оружие, люди должны осознать, что силой и, убивая друг друга, они не решат вопросов. “Беззаконие не порождает закон. Мы  до последнего  будем работать в этом направлении, мы будем работать не покладая рук”, - заверил начальник Полиции РА, напомнив, что, если гражданин добровольно сдает оружие, он освобождается от уголовной ответственности. Но, если Полиция изымает его, то возбуждается уголовное дело.
“В нашей стране должен царить порядок. Мы все сообща должны решить эти проблемы. Полиция одна не в состоянии побороть все трудности, если гражданин не проявит активности”. Полагаю, что у нас есть поддержка гюмрийцев. Здесь сработает новая тактика, поскольку нам помогают в этом гюмрийцы, за что я им премного благодарен”,- заявил В. Гаспарян.