Ր. Հովհաննիսյան. «Հայտարարում եմ ոչ թե իմ հացադուլը, այլ` իմ կեղծիքադուլը, վախադուլը և ստադուլը» 03/10/2013   21:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ուժը արյուն չէ, ուժը մեր միասնությունն է, հաղթանակն է, ո’չ մի արյուն: Եթե ապրիլի 9-ին պարոն Սարգսյանը կեղծ երդում տա Սահմանադրության ու Աստվածաշնչի վրա, եթե Վեհափառ Հայրապետը պղծի Աստվածաշունչը` օրհնելով ժողովրդին հակասող, խեղող, ծաղրող թեկնածուին, դա իրենք կանեն իմ դիակի վրա»,- այսօր Ազատության հրապարակում կայացած հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու, «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Նա հայտարարեց նաև, որ ինքը փորձեց լուծում գտնել. «Ես իմ ոտքով գնացի Բաղրամյան պողոտա ու ասացի` ճանաչեք ժողովրդի հաղթանակը, եթե չեք վախենում` նշանակեք նոր ընտրություն: Ամեն ինչը «ոչ» էր»: Ր.Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ իշխանություններին այլևս ասելիք չունի և այսուհետ կգնա Բաղրամյան պողոտայում, Հանրապետության հրապարակում գտնվող պետական գրասենյակներ, քաղաքապետարան միայն որպես ժողովրդի ներկայացուցիչ, այլ ոչ թե ինչ-որ բան խնդրելու: «Եթե ինքը (Սերժ Սարգսյանը) ասելիք ունի, սիրով կլսեմ, հարգանքով կլսեմ, բայց կլսեմ իրեն Ազատության հրապարակում, ուրիշ ոչ մի տեղ»,- հայտարարեց նա:
Ր. Հովհաննիսյանը նաև հայտարարեց, որ մինչև ապրիլի 9-ը Սերժ Սարգսյանը ոչ թե իր, այլ Հայաստանի ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնության պահանջով և արդար քվեով պետք է ինքնաբացարկ տա և ճանաչի Հայաստանի ժողովրդի հաղթանակը:
«Ես մինչև մարտի 31-ը` Սուրբ Հարության տոնը` Զատիկը, և դրանից հետո` մինչև ապրիլի 9-ը, եթե իրենք ուժը չգտան իրենց մեջ, պիտի աղոթեմ նրանց համար: Ես այս տարի, հավանաբար,Սուրբ Զատկվա պատարագի չհասնեմ, եթե մինչև մարտի 31-ը պարոն Սարգսյանը դուխը, ողնաշարը, հայրենիքի սերը չունեցավ ինքնաբացարկ անելու, ուրեմն ես միայն մի խնդրանք ունեմ` թող նա Վեհափառին ասի, որ երբ մենք Սուրբ տաճարում ենք, պետք չկա խմել ՀՀ նախագահի կամ որևէ մի մարդու կենացը, մի խմեք իմ կենացը: Հայրապետ, Դուք էլ ասեք Սերժ Սարգսյանին, որ եկեղեցին անջատ է պետությունից, ոչ թե գործիք է իշխանության»:
Ր.Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ այսօրվանից մնում է Ազատության հրապարակում և չի ուտելու. «Ես հայտարարում եմ ոչ թե իմ հացադուլը, այլ իմ կեղծիքադուլը, վախադուլը և ստադուլը: Քանի դեռ պարոն Սարգսյանը ինքնաբացարկ չի արել հայրենիքի և ժողովրդի, իր ու իմ թոռնիկների,  երեխաների ապագայի համար, ես մնալու եմ Ազատության հրապարակում, հաց չեմ ուտելու և կեղծիք, սուտ ու սպառնալիք չեմ ընդունելու որևէ մեկից»:
Նա նշեց նաև, որ այս ընթացքում, որպես համազգային հրամայական, Ազատության հրապարակում կազմելու են ազգային համաձայնության իրենց վարչակարգը: Անդրադառնալով մարտի 11-ին Սահմանադրական դատարանում իր և ՀՀ նախագահի մեկ այլ թեկնածու` Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումների հիման վրա միավորված գործի դատաքննությանը, նա ասաց. «Եթե ՍԴ-ն չուղղի իր հետագիծը ու հակասահմանադրական, հակապետական վճիռ կայացնի, խեղելով ժողովրդի իրավունքը և ընտրությունը, իրեն նույնպես պետք է ասենք «ցտեսություն» ու նաև մեր դատարանը այստեղ միասին պետք է ստեղծենք»,- հայտարարեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա հայտնեց, որ մարտի 15-ին` ժամը 17-ին, կայանալիք հաջորդ հանրահավաքում համատեղ կքննարկեն առաջիկա անելիքը, Երևանի ավագանու ընտրությունները, ՍԴ-ի կայացրած որոշումը. «Եվ արդեն միասին կանցնենք գործողությունների, որոշումների»:
Իր ելույթից հետո նա որդու` Կարինի, ուղեկցությամբ զբաղեցրեց Ազատության հրապարակի նստարաններից մեկը: Նրա շուրջ խմբվել են հանրահավաքի մասնակիցները և հորդորում հետ կանգնել հացադուլ անելու քայլից և չգնալ ինքնազոհության, բայց Ր.Հովհաննիսյանն անդրդվելի է:

“Голодный пост” Раффи Ованнисяна будет продолжаться до тех пор, пока президент Серж Саргсян не оставит свой пост 03/11/2013   00:23  |  Актуальная тема
“Сила не в крови, а в консолидации, в победе. Не должно быть пролито ни одной капли крови. Если 9 апреля господин Саргсян принесет ложную присягу на Конституции Армении и Библии, если Католикос всех армян осквернит Библию, благословив кандидата, идущего против воли народа и глумящегося над ним, то им придется сделать это только через мой труп”,- заявил Р. Ованнисян на сегодняшнем митинге.
Он также подчеркнул, что он пытался разрешить ситуацию, даже сам инициировал встречу с действующим президентом и посетил его резиденцию, однако на все его предложения, как то: признать победу народа, назначить новые выборы, он получил отказ. Р. Ованнисян заверил, что ему уже нечего сказать власть имущим, и теперь он посетит резиденцию президента, госучреждения, Мэрию только в качестве представителя народа, а не за тем, чтобы что-то просить.”Если ему(Сержу Саргсяну)есть что сказать мне, я с удовольствием выслушаю его, но выслушаю его только на Площади Свободы”, - заявил он.
Р. Ованнисян также отметил, что до 9 апреля Серж Саргсян не по его, а по требованию преимущественного большинства народа должен объявить о самоотводе и признать победу армянского народа.
“Я до 31 марта, когда армянский народ будет отмечать Святую Пасху, и после этого, до 9 апреля, если они не найдут в себе силы, я буду молиться Богу за них. Я, по всей вероятности, не смогу присутствовать на церковной службе по случаю праздника, если господин Саргсян не найдет в себе столько силы и мужества, чтобы взять самоотвод. Я лишь прошу об одном - пусть он попросит Католикоса не пить в священных храмах в его честь, а Католикос пусть объяснит что "церковь – не инструмент в руках властей”.
Р. Ованнисян заявил, что с сегодняшнего дня остается на Площади Свободы и отказывается принимать пищу. Эта акция протеста направлена против "страха, фальши и лжи". “Пока господин Саргсян не уйдет в отставку во имя будущего наших детей, Родины и народа, я останусь на Площади Свободы”,- заявил он.
Лидер “БаРеволюции” объявил своим сторонникам, что они планируют сформировать свой режим “общенационального согласия”. Что касается назначенных в КС на 11 марта судебных слушаний по объединенному иску его и А. Гукасяна, Р. Ованнисян отметил, что “если КС примет антиконституционное и антигосударственное решение,  искажающее истинную картину волеизъявления народа, то они должны “распрощаться” с таким судом и создать здесь свой”.
Он проинформировал своих сторонников о том, что, на митинге, запланированном на 15 марта 17:00, они обсудят свои дальнейшие действия, предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана, а также решение Конституционного суда.
В сопровождении своего сына Карина, Т. Ованнисян занял место на одной из скамеек на Площади Свободы. Участники митинга окружили его и призвали его воздержаться от этого шага и не идти на подобные жертвы, но Р. Ованнисян остался непоколебим в своем намерении.
10:14 06/03/2013  |  Избирательное правоРаффи Ованнисян считает свой иск “последним шансом” для КС утвердить в стране верховенство закона
19:42 02/03/2013  |  Лента новостейР. Ованнисян пока совещается с юристами по поводу обжалования итогов президентских выборов в КС Армении
21:23 28/02/2013  |  Лента новостейЛидер “БаРеволюции” Раффи Ованнисян митингует, интригует и обещает ответить на многие вопросы 2 марта