Ավարտվեց ԱԱԾ պաշտոնյայի գործով երկրորդ դատաքննությունը 03/08/2013   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու գործով դատաքննությունը: Մարտի 29-ի դատական նիստում ճառերով հանդես կգան մեղադրող ու պաշտպանական կողմերը:
Ըստ մեղադրանքի՝ ամբաստանյալ, ՀՀ ԱԱԾ Հակահետախուզության գլխավոր վարչության 4-րդ բաժնի պետի տեղակալ Արմեն Տեր-Մինասյանը, նախնական համաձայնության գալով Ռոբերտ Չիլինգարյանի հետ, Ռոբերտ Լաիշյանի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար նրանից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք:
Նշենք, որ սա գործով երկրորդ դատաքննությունն է՝ առաջին դատաքննությունն անց է կացվել նույն դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, 2012թ. հունվարի 20-ի դատավճռով ամբաստանյալ Արմեն Տեր-Մինասյանը մեղավոր էր ճանաչվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքում և դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամկետով` 1.206.030 ՀՀ դրամ գումարը չգերազանցող գույքի մեկ երրորդ մասի բռնագրավմամբ:
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Սերժիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ, մայիսի 21-ի որոշմամբ Ա.Տեր-Մինասյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանի վերաքննիչ բողոքը բավարարել էր մասնակիորեն` բեկանել էր ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը և քրեական գործն ուղարկել նույն դատարան` այլ կազմով նոր քննության: Պաշտպանական կողմը միջնորդել էր ամբողջությամբ բեկանել դատավճիռը և կարճել գործի վարույթն ամբողջությամբ:

Завершился второй суд над чиновником Службы нацбезопасности Армении 03/08/2013   14:33  |  Лента новостей
В суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Мхитара Папояна завершилось судебное следствие по делу о получении взятки в особо крупном размере. На заседании, назначенном на 29 марта, с речью выступят сторона защиты и сторона обвинения.
Согласно обвинению, он, придя к предварительному согласию с Робертом Чилингаряном, за очевидно незаконное бездействие в пользу Роберту Лаишяна лично от них получил взятку в особо крупном размере.
Отметим, что это второе судебное разбирательство. Первое проходило под председательством судьи того же суда Мнацакана Мартиросяна. Тогда по приговору суда от 20 января 2012г. подсудимого Тер-Минасяна признали виновным в совершении деяния, предусмотренного п.2 ч.4 ст. 311 Уголовного кодекса РА и приговорили к лишению свободы сроком на 7 лет с конфискацией 1/3 имущества, не превышающего сумму в размере 1 206.030 драмов.
Апелляционный уголовный суд РА под председательством судьи Сержика Аветисяна по решению от 21 мая удовлетворил частично жалобу адвоката Тер-Минасяна Рубена Саакяна: отменил вердикт суда общей юрисдикции и уголовное дело направил в тот же суд для рассмотрения его в другом составе. Сторона защиты ходатайствовала о полной отмене приговора и полном приостановлении производства дела.
Уголовная палата Кассационного суда РА под председательством судьи Давида Аветисяна вернула обратно кассационную жалобу обвинителя К. Пилояна против Апелляционного уголовного суда РА.