Վարդան Սեդրակյանը մեղադրվում է Պարույր Հայրիկյան սպանության փորձը պատվիրելու մե՞ջ 03/05/2013   18:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանին ներկայումս գտնվում է ԱԱԾ քննչական վարչությունում, եւ ըստ ամենայնի նրան առաջադրվում է մեղադրանք ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ իրականացված սպանության փորձ պատվիրելու համար։ Նշված արարքը համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածին՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով` նրան ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձը պատվիրելու համար։
Մեղադրանքի առաջադրումը ենթադրում է, որ էպոսագետը միանգամից կհայտնվի մեղադրյալի կարգավիճակում եւ կներկայացվի դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու համար։
Կրակոցների հետևանքով Պարույր Հայրիկյանը ստացել է մարմնական վնասվածքներ և տեղափոխվել հիվանդանոց։
ՀՀ գլխավոր դատախազի` 01.02.2013թ. ցուցումի համաձայն` ՀՀ ԿԱ ոստիկանության քննչական գլխավոր և ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունների քննիչներից կազմվել է համատեղ քննչական խումբ, իսկ քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը:
Դեպքի վայրից առգրավվել է 7,62 մմ տրամաչափի 1 գնդակ, միևնույն տրամաչափի 1 գնդակ էլ վիրահատության ընթացքում հանվել է Պարույր Հայրիկյանի մարմնից, որոնք ուղարկվել են փորձաքննության։
Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն` Պարույր Հայրիկյանի ստացած մարմնական վնասվածքները` կրծքավանդակի աջ կեսի հրազենային, գնդակային, չթափանցող, կույր, փափուկ հյուսվածքների և մկանների վնասումով, վիրավորման, կրծքավանդակի աջ կեսի հրազենային, գնդակային, չթափանցող, շոշափող վնասվածքի ձևերով պատճառված են գնդակներով լիցքավորված հրազենից արձակված կրակոցներով և վնասվածքները միասին վերցված պատճառվել են առողջությանը միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:  Պարույր Հայրիկյանը 01.02.2013թ. որոշմամբ ճանաչվել է տուժող:
Փետրվարի 10-ին Խաչատուր Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Սամվել Հարությունյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը` 2 ամիս ժամկետով:
Քրեական գործով կատարված դատաձգաբանական, դատաքիմիական և դատամատնադրոշմային համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն` փորձաքննությանը ներկայացված 1941թ. արտադրության 7,62 մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակի փողից են կրակված դեպքի վայրի զննությամբ և տուժող Պարույր Հայրիկյանի վիրահատությամբ մարմնից հայտնաբերված երկու հատ 7,62 մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի ռևոլվերային փամփուշտների կրակված գնդակները:

Эпосоведа Вардана Седракяна обвиняют в “заказе” покушения на Паруйра Айрикяна 03/05/2013   19:21  |  Криминальная хроника
Бывший кандидат в президенты, эпосовед Вардан Седракян в настоящее время находится в следственном управлении СНБ Армении и, по всей видимости, ему будет предъявлено обвинение в организации покушения на бывшего кандидата в президенты Паруйра Айрикяна. Указанное деяние соответствует ст. 38-34-305 УК РА (покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности).
Предъявленное обвинение предполагает, что эпосовед сразу же окажется в статусе обвиняемого, и он будет представлен суду с целью применения в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, что 31 января в районе 23.20 напротив парадного подъезда дома, расположенного по адресу Тпагричнери 9, неизвестный выстрелил в Паруйра Айрикяна, когда кандидат в президенты возвращался домой..
Учитывая тот факт, что расследование данного уголовного дела представляет определенную сложность и необходимо предпринять неотложные крупномасштабные следственные мероприятия, которые в предусмотренные законом сроки всесторонне и в полном объеме будут осуществлены следственной группой, по поручению генпрокурора РА 01.02.2013г. была сформирована совместная следственная группа, куда вошли опытные следователи Полиции и Следственной службы СНБ при Правительстве РА.
По уголовному делу ведутся неотложные следственные и судопроизводственные действия. Назначена судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, а также баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы. На экспертизу была направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также еще одна пуля, извлеченная в ходе операции из тела Паруйра Айрикяна.
Согласно судебно-медицинской экспертизе, телесные повреждения, полученные Паруйром Айрикяном: огнестрельное ранение в правое плечо, пулевое, непроникающее, слепое ранение с повреждением мягких тканей и мышц было причинено вследствие выстрела из пистолета. По оценке судмедэкспертов, 2 ранения вместе взятых причинили здоровью кандидата вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.
Паруйр Айрикян по решению от 01.02.2013г. был признан потерпевшим.
В квартире одного из них был обнаружен револьвер системы“Наган’.
По решению от 10.02.2013г. Хачатуру Погосяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-305 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса РА, а Самвелу Арутюняну  по ст. 34-305. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
Согласно заключению баллистической экспертизы две пули калибра 7.62мм –найденная в ходе осмотра места происшествия и извлеченная во время операции из тела Паруйра Айрикяна были выпущены из барабанного револьвера системы “Наган” 1941г. производства.
20:52 14/02/2013  |  Лента новостейМасоны Армении откликнулись на заявление эпосоведа Седракяна о причастности их к покушению на Паруйра Айрикяна
19:47 14/02/2013  |  Лента новостейАйрикян снова госпитализирован. Кандидат в президенты запретил предоставлять сведения о состоянии своего здоровья