Դատապարտյալն ընդդեմ մամուլի 02/25/2013   23:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Ռուբեն Ափինյանի նախագահությամբ, մարտի 7-ին կհրապարակի իր որոշումը նախկին դատապարտյալ Ռազմիկ Աբրահամյանն ընդդեմ «Հայկական ժամանակ» և «Առավոտ» օրաթերթերի հայցադիմումի գործով:
2004 թվականի մարտի 29-ի դատավճռով 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված և անցյալ տարի ազատ արձակված Ռազմիկ Աբրահամյանը թերթերից պահանջում է հատուցել իր պատվին ու արժանապատվությանը հասցված վնասը, որը նա գնահատում է 4.000.000 ՀՀ դրամ՝ 2 մլն-ական դրամ յուրաքանչյուր լրատվամիջոցից:
Այսօր մինչ դատարանի խորհրդակցական սենյակ հեռանալը հայցվորը հայտարարեց, որ վերանայում է իր հայցապահանջի չափը, յուրաքանչյուր լրատվամիջոցից պահանջում է մեկական մլն. դրամ:
Զոհերի անպաշտպան վիճակից օգտվելով անառակաբարո գործողություններ կատարելու համար դատապարտված Ռ.Աբրահամյանը կարծում է, թե ինքը դատապարտվել է 2003թ. սեպտեմբերի 26-ին «Առավոտ» օրաթերթում Ռուզան Մինասյանի ստորագրությամբ լույս տեսած «Պեդոֆիլը կստանա երկու տարի՞» և 2003 թվականի սեպտեմբերի 5-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում Ա.Կարապետյանի ստորագրությամբ լույս տեսած «62-ամյա պետերաստը խոստովանել է իր մեղքը» հոդվածների հրապ արակման պատճառով:
Լրատվամիջոցները, բնականաբար, համաձայն չեն այս «մեղադրանքի» հետ, քանի որ դրանք շատ մեղմ, զուտ տեղեկատվական բնույթի հոդվածներ են եղել՝ հղումների օգտագործմամբ: Ճիշտ է, լրատվամիջոցները համոզված են իրենց հրապարակումների ճշմարտացիության մեջ, առավել ևս, երբ գործով առկա է օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռ, այդուհանդերձ, օրաթերթերը ներկայացնում են հայցադիմումի մերժման այլ հիմքեր՝ հայցի վաղեմության ժամկետի լրանալը՝ հայցը  վերաբերում է շուրջ 10 տարի առաջ՝ 2003 թվականին հրապարակված հոդվածներին։

Осужденный за надругательства над детьми требует от газет “Айкакан Жаманак” и “Аравот” возмещения морального вреда 02/26/2013   00:04  |  Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Рубена Апиняна 7 марта огласит решение по делу на основании заявления бывшего заключенного Размика Абрамяна против газет “Айкакан Жаманак” и “Аравот”.
Осужденный по решению суда от 29 марта 2004г. на девять лет лишения свободы и вышедший на волю в прошлом году Размик Абрамян, подавший иск в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк – Мараш, требует от газет возместить нанесенный его чести, достоинству и деловой репутации ущерб, который он оценил в 4.000.000 драмов – по 2 млн. с каждой газеты.
Сегодня до удаления суда в совещательную комнату, истец заявил, что пересмотрел размер своего искового требования и теперь требует от каждого СМИ по 1 млн./ драмов.
Осужденный за надругательства над детьми заключенный Р. Абрамян полагает, что он был приговорен к лишению свободы по причине опубликованной 5 сентября 2003г. в газете “Аравот” под заголовком “Педофил получит два года лишения свободы” за подписью Рузан Минасян статьи и статьи, напечатанной в газете “Айкакан Жаманк” под заголовком “62-летний "Педераст признал свою вину” за подписью А. Карапетян.
Редакции, конечно, не согласны с предъявленным им обвинением, поскольку это были статьи сугубо информационного характера с использованием ссылок.
Правда, СМИ убеждены в достоверности опубликованных материалов, тем более, что есть приговор, вступивший в законную силу, но, тем не менее, газеты представили другие основания для отклонения иска, в частности, ввиду истечения срока исковой давности – иск касается статей, опубликованных более 10 лет назад, в 2003г.