ԺԸԵՊ. Թե՛ ընտրողների մասնակցության, թե՛ փաստացի քվեարկության ցուցանիշները ենթարկվել են կեղծարարության 02/23/2013   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ. փետրվարի 18-ի ՀՀ նախագահական ընտրություններն ընթացել են քաղաքական մրցակցության բացակայությամբ, նվազ նախընտրական քարոզչությամբ, ինչպես նաև քվեարկության օրը ընտրական տեղամասերում կուսակցական դիտորդների մասնակցության համեմատաբար ցածր ցուցանիշով: Այս ամենը մեկնաբանվում է նրանով, որ երեք հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունները որոշում են կայացրել չառաջադրել թեկնածուներ ՀՀ նախագահական ընտրություններին և հետևաբար, ընտրական տեղամասերում չեն ներկայացրել իրենց վստահված անձանց:
Ընտրության օրը ուղեկցվել է ընտրական ճշգրիտ կառավարմամբ, որը միտված է եղել ապահովելու ընտրությունների խաղաղ ընթացքը: Այնուամենայնիվ, ընտրության օրը քաղաքացիական դիտորդները արձանագրել են մի շարք խախտումներ, որոնց թվում նաև քվեաթերթիկների լցոնման, բազմակի քվեարկության և թեկնածուների վստահված անձանց կողմից դիրտորդներին սպառնալիքների ենթարկման դեպքեր: Վերոնշյալը ընտրական գործընթացի անաչառության վերաբերյալ խիստ մտահոգության տեղիք է տալիս: Որոշ ընտրական տեղամասերում, որտեղ քաղաքացիական դիտորդների կողմից իրականցվել է դիտորդություն, ընտրողների մասնակցության զգալիորեն ավելի ցածր ցուցանիշ է արձանագրվել (մինչև 25%), քան հարևան այլ ընտրատեղամասերում (հաճախ միևնույն շինության ներսում) որտեղ դիտորդներ չեն եղել: Ընտրողների մասնակցության ուռճացված ցուցանիշով ընտրատեղամասերում գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի քվեների թիվն ավելի բարձր է եղել, քան իր մրցակից Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին: Սույն դիտարկումները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ընտրության օրը թե՛ ընտրողների մասնակցության, թե՛ փաստացի քվեարկության ցուցանիշները ենթարկվել են կեղծարարության:
Նոր ընտրական օրենսգիրքը ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարական և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման համապատասխան դաշտ է սահմանում և ավելի մեծ լիազորություններ է նախատեսում քաղաքացիական դիտորդություն իրականացնելու համար: Քաղաքացիական դիտորդությունը Հայաստանում ավելի մեծ ուշադրության է արժանի հայկական և միջազգային կառույցների կողմից: Քաղաքացիական դիտորդության վերաբերյալ գործող իրավական նորմերը պետք է կատարելագործել, ինչպես նաև պետք է ամրապնդել մեթոդաբանական աջակցությունը՝ երկրում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ քաղաքացիական վերահսկողությունը հետագայում զարգացնելու և ազգային և միջազգային ժողովրդավար կառույցների նկատմամբ բարձրացնելու հանրային վստահությունը:

“EPDE”: “Показатели явки избирателей и фактического голосования были сфальсифицированы” 02/23/2013   15:46  |  Лента новостей
Президентские выборы, сосотоявшиеся 18 февраля 2013г. в Армении прошли в условиях отсутствия политической конкуренции, достаточно скудной предвыборной кампании, а также отличились сравнительно малым показателем присутствия наблюдателей от партий на избирательных участках в день голосования. Вышесказанное обусловлено тем, что 3 основные оппозиционные партии приняли решение не выдвигать своих кандидатов на выборах Президента Армении и, следовательно, не представили своих доверенных лиц на избирательных участках.
Были предприняты меры для обеспечения мирного хода выборов, но, тем не менее, в день голосования наблюдатели зафиксировали ряд нарушений, в числе которых вбросы бюллетеней, повторное голосование и случаи применения угроз доверенными лицами в отношении наблюдателей. Вышеупомянутое является поводом для серьезного беспокойства. На некоторых избирательных участках, где наблюдатели осуществляли мониторинг, был зафиксирован довольно-таки низкий показатель явки избирателей(до 25%), нежели на соседних избирательных участках(зачастую в одном и том же здании), где не присутствовали наблюдатели. На избирательных участках с “раздутыми” показателями явки действующий президент Серж Саргсян набрал больше голосов, нежели его соперник на выборах Раффи Ованнисян. Эти наблюдения являются достаточным основаниям для заключения, что показатели как явки избирателей, так и фактического голосования были сфальсифицированы.
Новый избирательный кодекс содержит в себе все основы для проведения демократических и прозрачных выборов и предусматривает гораздо больше полномочий для реализации гражданского мониторинга. Гражданский мониторинг удостаивается большего внимания со стороны армянских и международных структур. Правовые нормы, действующие в связи с гражданским мониторингом, следует усовершенствовать, а также необходимо закрепить методологическую поддержку с целью дальнейшего развития гражданского контроля на выборах и повышения доверия общества к местным и международным демократическим структурам, - говорится в заявлении «Европейской платформы за демократические выборы».