Բուլղարիայի կառավարությունը հրաժարական է տվել 02/21/2013   18:48  |  Միջազգային լրահոս
Բուլղարիայի Ժողովրդական ժողովը (խորհրդարանը) այսօր ընդունել է հանրապետության վարչապետ Բոյկո Բորիսովի և նրա ղեկավարած կառավարության հրաժարականը: Երկրի օրենսդիր մարմնում ներկայացված  պատգամավորներից  «կողմ» են քվեարկել 209-ը, «դեմ»՝ 5-ը և ձեռնպահ է եղել մեկ հոգի: Այս մասին տեղեկացնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Բուլղարիայի  վարչապետը նախօրեին հայտարարել էր, որ կայացրել է իր պաշտոնից  ամբողջ թիմով հեռանալու մասին որոշում՝ կապված բնակարանային և կոմունալ տնտեսությունում սպասարկման համար պահանջվող բարձր գների  դեմ բարձրացրած զանգվածային բողոքների հետ, որոնք, ի վերջո, հանգեցրել են ոստիկանության հետ արյունալի ընդհարումների:
Բուլղարիայի բնակիչների վարձի վճարները  վերջին  2 ամիսների ընթացքում  միջինը ամսական աճել են 50-100 տոկոսով: Առանձին դեպքերում էլեկտրաէներգիայի գինը անցած դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին աճել է 100-ից  500 լևի (50-ից 250 եվրո): Սա այն դեպքում, երբ, օրինակ, երկրի խոշոր քաղաքների բնակիչների միջին աշխատավարձը տատանվում է 700-ից 1000 լեվի (350-ից 500եվրոյի)  միջև:
Ըստ օրենքի մոտ ժամանակներում  Բուլղարիայում խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող կուսակցության կողմից պետք է ձևավորվի ծառայողական կառավարություն: Քանի որ «Բուլղարիայի  եվրոպական զարգացման  կողմ քաղաքացիներ» կառավարող  կուսակցությունը, որի նախագահը Բոյկո Բորիսովն է, հրաժարվել է ժամանակավոր կառավարությանը ցանկացած ձևով մասնակցելուց, ապա այդ իրավունքը անցնում է խորհրդարանում թվակազմով  երկրորդը ներկայացված քաղաքական  ուժին:
Եվ այսպես շարունակ՝ եթե առավել թվաքանակով պատգամավորական խմբակցությունները հրաժարվեն, ապա ժամանակավոր կառավարություն կազմելու իրավունքը կփոխանցվի օրենսդիրում թվակազմով հաջորդ  կուսակցության ներկայացուցիչներին: Իսկ եթե այդ դեպքում էլ կառավարություն չձևավորվեց, ապա երկրի նախագահ Ռոսեն Պլևնելիևը իր ցանկությամբ  կնշանակի ժամանակավոր կառավարության անդամներին, որոնց խնդիրը կլինի երեքամսյա ժամանակամիջոցում կազմակերպել խորհրդարանական ընտրություններ:

Парламент Болгарии принял отставку кабинета министров республики 02/21/2013   19:25  |  Международные новости
ИТАР-ТАСС сообщает, что Народное собрание Болгарии приняло сегодня отставку премьер-министра республики Бойко Борисова и правительства. Из депутатов, представленных в парламенте, "за" проголосовали 209 человек, "против" - 5, воздержался один народный избранник.
Болгарский премьер накануне заявил о том, что принял решение уйти со своего поста вместе со всем кабинетом в связи с массовыми протестами против высоких цен на услуги ЖКХ, охвативших всю страну в последние дни и приведших к кровопролитным столкновениям с полицией. Счета жителей Болгарии за последние два месяцев выросли в среднем на 50-100 процентов. В отдельных случаях цена на электроэнергию за минувшие декабрь и январь возросла от 100 до 500 левов /от 50 до 250 евро/ при средней зарплате населения в крупных городах 700-1000 левов /350-500 евро/.
По закону, в ближайшее время в Болгарии должно быть образовано служебное правительство, которое сформирует партия, имеющая большинство в парламенте.
Поскольку правящая партия Граждане за европейское развитие Болгарии / ГЕРБ/, председателем которой является Бойко Борисов, отказалась от любого участия во временном правительстве, это право переходит ко второй по численности мандатов в главном законодательном органе страны партии. В случае дальнейшего отказа данные полномочия возлагаются на третью партию и так далее. Если же служебное правительство не будет сформировано, президент республики Росен Плевнелиев по своему усмотрению назначает членов временного кабинета, в задачу которого входит организация парламентских выборов в трехмесячный срок.