Հրանտ Բագրատյանը դեռ չի որոշել ընտրությունների արդյունքները պաշտոնապես բողոքարկելու հարցը 02/19/2013   14:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հասկանում եմ, որ իշխանությունները համառորեն շարունակում են պարզապես խլել իմ՝ առանց այդ էլ ոչ մեծաթիվ ձայները։ Ընտրակաշառքներ, լցոնումներ, կրկնաքվեարկություններ, խայտառակ ցուցակներ։ Մենք դեռ կքննարկենք պաշտոնապես բողոքարկելու խնդիրը»,- Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախագահի թեկնածու, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը:
Վերջինիս հավաստմամբ՝ իրենց ձեռքի տակ եղած արձանագրություններից միայն մի քանիսն են 5%-ից պակաս, դրանք հիմնականում տատանվում են 5-8%-ի շրջանակներում։ Հ. Բագրատյանը նշելով, որ իրեն ինչ-որ թիվ են տալիս (2%)՝ բավականին ցածր, շարունակել է. «Առաջին հայացքից սա պարտություն է։ Իրականում, սակայն, ես հպարտ եմ այդ 30000 ձայնի համար»:
Այս կապակցությամբ Հ. Բագրատյանի նախընտրական կենտրոնական շտաբի ղեկավար Արշակ Ավագյանին այսօր խնդրեցինք իր կարծիքը, գնահատականն արտահայտել արդեն ավարտված ընտրությունների վերաբերյալ:
- Պարոն Բագրատյանի Facebook-ի էջում ամեն ինչ գրված է, ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ,- ասաց նա:
Պատասխանելով մեր հարցին, թե Հ. Բագրատյանն արդյոք պաշտոնապես բողոքարկելո՞ւ է ընտրության արդյունքները, պարոն Ավագյանն ասաց.
- Մենք դեռ չենք քննարկել այդ հարցը, պաշտոնապես բողոքարկելու խնդիրը կքննարկենք, նոր միայն կկարողանամ պատասխանել: Մենք ունենք արձանագրություններ, խախտումների վերաբերյալ բավական շատ տեղեկատվություն:
Բնականաբար, հարց է առաջանում, թե այդ շատ տեղեկատվությունը փաստարկվա՞ծ է արդյոք, ապացույցներ կա՞ն: Այս կապակցությամբ շտաբի ղեկավարն ասաց.
- Արձանագրություններ ունենք կազմած, իհարկե: Ես չգիտեմ, մենք դեռ պետք է քննարկենք, եթե դիմում ենք, վերջիվերջո ինչ է լինելու: Դատարանում, այո, դա կապացուցվի, բայց, ինչպես միշտ, գիտեք ինչպես է արվում: Դա ընտրությունների արդյունքների վրա կարող է չազդել, այսինքն` դիմելու-չդիմելու նպատակահարմարության հարցը դեռ պետք է որոշել, պարզել, թե մեր ունեցած տեղեկատվությունն արդյոք կբավականացնի՞ ինչ-որ արդյունքի հասնելու համար:
Արշակ Ավագյանի տեղեկացմամբ՝ արձանագրությունները, որոնք ուսումնասիրելու են, տեղերից ստացվելու են այսօր և վաղը, դրանք ուսումնասիրելու են իրենց իրավաբանների հետ, այսինքն` բողոքարկել-չբողոքարկելու հարցն այսօր դեռ չի որոշվելու:
- Այդ արձանագրությունները, ենթադրենք, մենք ասպարեզ բերեցինք, ու Հրանտ Բագրատյանի ստացած քվեներն ավելացան ևս մի քանի տոկոսով, բան չի փոխվում ախր, դեռ չեմ կարող ասել, թե ինչ կորոշվի, բայց երևույթը դատապարտելի է, մենք դրա մասին առաջիկայում դեռ հայտարարություն կանենք,- ասաց շտաբի ղեկավարը և հավելեց, որ, իրենց տվյալներով, մոտ 15 արձանագրություն է կազմվել, հիմնականում` Արարատի մարզի ընտրատեղամասերում:

Бывший премьер-министр Грант Багратян “считает”, что власти вырывают у него и без того немногочисленные голоса избирателей 02/19/2013   18:32  |  Актуальная тема
“Я понимаю… Власти продолжают вырывать у меня и без того немногочисленные голоса избирателей”.Избирательные взятки, вбросы бюллетеней, повторные голосования, позорные списки. Мы еще обсудим вопрос об обжаловании”,-написал на своей странице в соцсети Facebook бывший премьер-министр, кандидат в президенты Грант Багратян.
По его утверждениям, из имеющихся у них протоколов, только на некоторых черным по белому видно, что я получил меньше 5 %. Они, в основном, колеблются в пределах 5-8%. Г. Багратян отметил, что ему дают какую-то цифру (2%). Цифра ничтожно мала. На первый взгляд, кажется, это поражение, однако, я благодарен 30 000 избирателям, проголосовавшим за меня.
В связи с этим мы попросили руководителя предвыборного штаба Гранта Багратяна Аршака Авагяна поделиться с нами своими соображениями относительно завершившейся президентской кампании.
-Господин Багратян все изложил на своей странице в Facebook. Мне к этому нечего добавить, - заявил он.
На наш вопрос, намерен ли Г. Багратян официально обжаловать итоги выборов, господин Авагян ответил, что“мы еще не обсуждали этот вопрос. Мы располагаем сведениями о многочисленных случаях нарушения избирательного законодательства”.
Естественно, возникает вопрос, на самом ли деле вся эта имеющаяся у нас информация имеет под собой основание. В этой связи руководитель штаба заявил, что “мы, конечно, запротоколировали эти случаи. Я не знаю, нам еще предстоит это обсудить. Если мы собираемся обжаловать итоги голосования, то, в конце концов, к чему все это. Да, в суде это будет доказано, но в конце будет, то, что обычно бывает. Это может не повлиять на результаты выборов, посему следует принимать решение, исходя из целесообразности обращения или не-обращения в суд: следует прежде всего выяснить, является ли имеющаяся у нас информация достаточным основанием для достижения результата или нет.
“Допустим, мы приобщили эти протоколы к делу, и количество набранных Г. Багратяном голсоов увеличится на несколько процентов, но вряд ли что-то изменится. Однако само явление достойно лишь осуждения, мы в ближайшее время выступим с заявлением по этому поводу”, - отметил руководитель штаба Г. Багратяна и добавил, что по их данным было составлено около 15 протоколов, в основном, на избирательных участках Араратской области.