Դատական նիստի օն-լայն հեռարձակումը կարող է վնաս հասցնել վկաներին 02/17/2013   12:06  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ի Նյու-Յորք նահանգի Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Ջոնաթան Լիպմանն առաջարկել է փոխել օրենսդրությունը և թույլատրել դատարաններից իրականացնել օն-լայն հեռարձակումներ, հաղորդում  է «The Associated Press»-ը:
Նրա խոսքերով Նյու-Յորք նահանգի բնակիչները պետք է տեղեկանան արդարադատության իրականացման գործընթացի մասին, իմանան, թե ինչպես են կիրառվում օրենքները, պատժվում հանցագործները և օգտագործվում հարկատուների փողերը:
«Իմաստ չունի «IPhone»-ի և «iPad»-ի ժամանակներում նյույորքցիներից թաքցնել արդարադատության իրականացումը: Մենք պետք է մարդկանց ծանոթացնենք դատարանների աշխատանքին: Նրանք ունեն իրավունք իմանալ այդ մասին: Նրանք վճարում են հարկեր, բայց, չնայած դրան, զրկված են հետևել դրանց իրացման ընթացքին»,- հայտարարել է դատավոր Լիպմանը:
Լիպմանի նախաձեռնության դեմ հանդես է եկել Նյու-Յորքի նահանգի պետական պաշտպանների ասոցիացիան : Այս կազմակերպության անդամների կարծիքով տեսագրող սարքերի առկայությունը դատական նիստի ժամանակ խախտում է արդար դատի մեղադրյալի իրավունքը: Անցյալ տարի դատական նիստի օն-լայն հեռարձակման հարցը քննարկվել է նաեւ Վաշինգտոնի նահանգում: Արդյունքում, դատավորների և պետական մեղադրողների մեծ մասը եկել է այն եզրակացության, որ օն-լայն հեռարձակումը կարող է լուրջ վնասներ հասցնել հանցագործների դեմ ցուցմունքներ տվող վկաներին:

Судья штата Нью-Йорк предложил вести онлайн- трансляции судебных заседаний 02/17/2013   13:11  |  Международные новости
Судья Джонатан Липпман (Jonathan Lippman), председательствующий в Апелляционном суде американского штата Нью-Йорк, предложил внести изменения в законодательство и разрешить он-лайн трансляцию из зала суда. Жители штата Нью-Йорк, по его словам, должны быть в курсе процесса отправления правосудия: знать как применяются законы, наказываются преступники и используются деньги налогоплательщиков, - сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой Associated Press.
"Нет никакого смысла скрывать отправление правосудия от ньюйоркцев в век IPhone и iPad. Мы должны знакомить людей с работой судов. Они имеют право знать об этом. Они платят налоги, но, несмотря на это, лишены возможности наблюдать за их реализацией", — заявил судья Липпман.
Законодатели штата Нью-Йорк уже пытались допустить камеры в залы судебных заседаний 25 лет назад. Однако эксперимент закончился 10 лет спустя, когда нововведение не набрало достаточное количество голосов, чтобы продолжить свое существование. Сейчас в штате действует закон 60-летней давности, запрещающий аудио- и видео- запись в зданиях суда. Несмотря на это, некоторые судьи о качестве исключения периодически разрешают снимать и фотографировать ход судебного заседания.
Против инициативы Липпмана выступает ассоциация государственных защитников штата Нью-Йорк. По мнению представителей ассоциации, наличие камеры во время судебного заседания нарушает право подсудимого на честный суд. В прошлом году вопрос о трансляции судебных заседаний обсуждался в штате Вашингтон. В результате, большинство судей и государственных обвинителей пришло к выводу, что онлайн трансляцию может нанести серьезный ущерб свидетелям, дающим показания против преступникa.