Քաղաքացիների անձնագրային տվյալների գրանցման մասին ահազանգը չի հիմնավորվել 02/16/2013   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշտարակ քաղաքի էլեկտրացանցում կազմակերպվող ստորագրահավաքների և քաղաքացիների անձնագրային տվյալների գրանցման մասին ահազանգի կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով: Նյութերը նախապատրաստվել էին ՀՀ Նախագահի թեկնածու, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի ամփոփագրի հիման վրա:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից, ՀՀ ոստիկանության Աշտարակի բաժնում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի` ամփոփագրում նշված փաստերը Աշտարակ քաղաքի էլեկտրացանցում կազմակերպվող ստորագրահավաքների և քաղաքացիների անձնագրային տվյալների գրանցման մասին չեն հիմնավորվել:
ՀՀ Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբի` 2013թ. հունվարի 21-ին, ժամը 09:30-ին ամփոփագրում արձանագրվել էր, որ Աշտարակ քաղաքի էլեկտրացանցում կազմակերպվում են ստորագրահավաքներ` գրանցելով քաղաքացիների անձնագրային տվյալները:
Ահազանգի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով բացատրություններ են տվել «Աշտարակի էլեկտրացանց» ՓԲԸ-ի մի շարք պաշտոնատար անձինք ու աշխատակիցներ և հայտնել, որ իրենց կողմից ինչպես բաժանորդներից, այնպես էլ անհատ քաղաքացիներից առաջիկա ՀՀ նախագահական ընտրությունների հետ կապված երբևէ ստորագրահավաքներ չեն կազմակերպվել և անձնագրային տվյալներ չեն վերցվել: Նախագահի թեկնածուներից որևէ մեկի օգտին քվեարկելու վերաբերյալ բաժանորդներին կամ անհատ քաղաքացիներին առաջարկ, պահանջ մինչ օրս չի եղել: Ամփոփագրում նշված փաստերը չեն համապատասխանում իրականությանը, իսկ թե դրանք ում կողմից են ներկայացվել ու ինչ նպատակով, իրենց անհայտ է։
Նյութերով բացատրություն է տվել նաև «Ժառանգություն» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի գործավարուհի Մերի Մաթևոսյանն այն մասին, որ 2013թ. հունվարի 21-ից իրենց շտաբը տարբեր քաղաքացիներից ստացել է նախագահական ընտրությունների հետ կապված ահազանգեր, որոնք իրենց իրավաբանների կողմից ստուգվել և համապատասխան ընթացք են տրվել:
2013թ. հունվարի 21-ին` ժամը 09:30-ին, իրենց կենտրոնական շտաբում առկա հեռախոսահամարի վրա փակ հեռախոսահամարից, անհայտ, իգական սեռի քաղաքացուհու կողմից ահազանգ է ստացվել, որով վերջինս անձամբ իրեն հայտնել է, որ «Աշտարակի էլեկտրացանց»-ում կազմակերպվում է ստորագրահավաք՝ գրանցելով քաղաքացիների անձնագրային տվյալները:
Ստացված ահազանգն իր կողմից գրանցվել է և ստուգման համար հանձնվել գրասենյակի իրավաբաններին: Իրենք փորձել են ճշտել ահազանգող քաղաքացուհու ինքնությունը, սակայն արդյունքի չհասնելով` որոշել են և իրենց ինտերնետային կայքից հանել են այդ տեղեկությունը, քանի որ նմանատիպ կեղծ ահազանգեր իրենք բազմիցս ստացել են և անիմաստ են համարել դրա վրա անտեղի ժամանակ վատնելը:
Միաժամանակ ինքը, հանդիսանալով Աշտարակ քաղաքի բնակչուհի, նման կարգի տեղեկություն երբևիցե չի ստացել ու չի լսել: Թե ում կողմից է տրվել վերը նշված ապատեղեկատվությունը և ինչ նպատակով, իրեն անհայտ է:

Информация о сборе паспортных данных, выложенная на сайте кандидата Р. Ованнисяна, не подтвердилась 02/16/2013 14:32 | Лента новостей
По подготовленным материалам на основании обращения избирателей о сборе подписей и регистрации паспортных данных граждан в ЗАО “Аштаракские электросети” отказано в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия признаков состава преступления. Материалы были подготовлены на основании сводки предвыборного штаба кандидата в президенты Раффи Ованнисяна.
Как сообщили “Фактинфо” в пресс-службе Генпрокуратуры РА, указанные в сводке предвыборного штаба Р. Ованнисяна факты были не обоснованны.
По подготовленным на основании заявления материалам дали разъяснения должностные лица и сотрудники и ЗАО “Аштаракские электросети” и заявили, что ни они, ни абоненты, ни отдельные граждане в связи с предстоящими президентскими выборами не организовали сбор подписей и персональных данных избирателей. Предложения или требование проголосовать в пользу одного из кандидатов также не поступали. Факты, указанные в сводке, не соответствуют действительности, а кем они были представлены и с какой целью им это неизвестно.
Разъяснения дала также делопроизводитель центрального офиса партии “Наследие” Мери Матевосян. Она сообщила, что 21 января 2013г., в предвыборный штаб поступили сообщения в связи с президентской кампанией. Полученные извещения были проверены юристами их штаба, и им был дан соответствующий ход.
21 января 2013г. в районе 09.30 на телефонный номер их штаба поступил звонок с закрытого номера от одной гражданки, которая лично ей сообщила, что в ЗАО “Аштаракские электросети” планируют провести сбор подписей и регистрацию паспортных данных граждан.
Делопроизводитель утверждает, что поступивший сигнал она зарегистрировала и для проверки передала юристам офиса. Они пытались установить личность звонившей, но так как поиски не увенчались успехом, они решили снять с веб-сайта эту информацию, поскольку они часто фиксируют ложные тревоги и посчитали бессмысленным тратить на это драгоценное время.
Вместе с тем, она, будучи жительницей г. Аштарака, никогда не получала подобных сведений и даже не слышала о них. Кем была предоставлена дезинформация и с какой целью, ей неизвестно.