Ստուգվում են Գյումրիում ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ հաղորդումները 02/16/2013   16:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գալա» հեռուստաընկերությամբ եթեր են հեռարձակվել, ապա նաև ինտերնետային էջում տեղադրվել Գյումրիում ընտրողի կամքի ազատ արտահայտմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ հաղորդումներ։ Նման ահազանգեր են ստացվել նաև «Ասպարեզի» կողմից, որոնք ստուգման նպատակով Շիրակի մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ուղարկվել են ոստիկանության քննչական բաժին ստուգման։ Այդ մասին «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
- 2013թ. փետրվարի 15-ին www.asparez.am կայքում տեղադրվել է տեղեկատվություն, որ Գյումրու Շիրակացի 75Ա շենքի բնակիչներին կաշառք են բաժանում։ Շիրակի մարզի դատախազությունը նշված հրապարակումն ուղարկել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզի քննչական բաժին՝ սեղմ ժամկետում նյութեր նախապատրաստելու համար։
- 2013թ. փետրվարի 15-ին www.galatv.am կայքում տեղադրվել է տեղեկատվություն, որ ՀՀԿ կամավորների կողմից կեսգիշերին 5000 դրամ գումար է բաժանվում։ Շիրակի մարզի դատախազությունը նշված հրապարակումն ուղարկել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզի քննչական բաժին՝ սեղմ ժամկետում նյութեր նախապատրաստելու համար։
- 2013թ. փետրվարի 15-ին www.galatv.am կայքում տեղադրվել է տեղեկատվություն, որ Գյումրիի «Պոլիգոններ» կոչվող թաղամասում «Մստո» անունով անձի կողմից 5000 դրամ է բաժանվում բնակիչներին։ Շիրակի մարզի դատախազությունը նշված հրապարակումն ուղարկել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզի քննչական բաժին՝ սեղմ ժամկետում նյութեր նախապատրաստելու համար։
- 2013թ. փետրվարի 15-ին www.galatv.am կայքում տեղադրվել է տեղեկատվություն, որ Գյումրիի Ղանդիլյան եւ Մուսայելյան փողոցների բնակիչներին 5000 դրամ գումար է բաժանվում։ Շիրակի մարզի դատախազությունը նշված հրապարակումն ուղարկել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզի քննչական բաժին՝ սեղմ ժամկետում նյութեր նախապատրաստելու համար։
- 2013թ. փետրվարի 15-ին Գալա հեռուստաընկերությունը եթեր է հեռարձակել տեսանյութ, ըստ որի բազմաթիվ քաղաքացիներից ստացել են հեռախոսազանգեր ՀՀԿ կամավորների կողմից Գյումրիի Շիրակացի փողոցի հարակից բակերում ընտրակաշառք բաժանելու մասին։ Իսկ մեկ այլ ահազանգի համաձայն էլ՝ ուսուցիչներ են այցելում տնետուն եւ գումար առաջարկում։ Հեռուստաընկերությունը եթեր է հեռարձակել նաև քաղաքացու հեռախոսազրույցը։ Շիրակի մարզի դատախազությունը հանձնարարել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզի քննչական բաժնին՝ սեղմ ժամկետում ստուգել հեռարձակված նյութում մատնանշված հանգամանքները։

Полиция проверят сведения о раздаче избирательных взяток в Гюмри 02/16/2013   18:36  |  Лента новостей
Сообщения о препятствовании свободному волеизъявлению гюмрийских избирателей сначала транслировались в эфире телеканала “Гала”, а затем были размещены на сайте. Подобные заявления поступали также от “Аспарез”, которые по поручению прокурора Ширакской области были направлены в следственный отдел Полиции на проверку. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Генпрокуратуре РА.
-15 февраля2013г. на сайте www.asparez.am была размещена информация о том, что жителям дома, расположенного по адресу Ширакаци 75А, предлагают взятки. Прокуратура Ширакской области данную публикацию направила в следственный отдел Ширакской области Главного следственного управления Полиции РА для подготовки в кратчайшие сроки материалов по ним.
-15 февраля 2013г. на сайте www.galatv.am была размещена информация о том, что волонтеры РПА раздают в полночь взятки в размере 5000 драмов. Прокуратура Ширакской области данную публикацию направила в следственный отдел Ширакской области Главного следственного управления Полиции РА для подготовки в кратчайшие сроки материалов по ним.
- 15 февраля 2013г. на сайте www.galatv.am была размещена информация о том, что в гюмрийском квартале, именуемом “Полигоны” некто по имени ”Мото” раздает жителям 5000 драмов. Прокуратура Ширакской области данную публикацию направила в следственный отдел Ширакской области Главного следственного управления Полиции РА для подготовки в кратчайшие сроки материалов по ним.
- 15 февраля 2013г. на сайте www.galatv.am была размещена информация о том, что жителям улиц Хандиляна и Мусаэляна г. Гюмри раздают 5000 драмов. Прокуратура Ширакской области данную публикацию направила в следственный отдел Ширакской области Главного следственного управления Полиции РА для подготовки в кратчайшие сроки материалов по ним.
-- 15 февраля 2013г. в эфире телеканала “Гала” появился видеосюжет, который рассказывал о том, что поступило множество сообщений от граждан о раздаче избирательных взяток волонтерами РПА в прилегающем к ул. Ширакаци г. Гюмри дворе.Согласно же другому заявлению,  учителя ходят по домам и предлагают деньги. В эфире телеканала “Гала” показали также телефонный разговор гражданина. Прокуратура Ширакской области данную публикацию в следственный отдел Ширакской области Главного следственного управления Полиции РА для проверки в кратчайшие сроки отмеченных в видеоматериале обстоятельств.