Հայրիկյանին պատճառված վնասվածքը որակվել է միջին ծանրության 02/14/2013   17:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն` Պարույր Հայրիկյանի ստացած մարմնական վնասվածքները` կրծքավանդակի աջ կեսի հրազենային, գնդակային, չթափանցող, կույր, փափուկ հյուսվածքների և մկանների վնասումով, վիրավորման, կրծքավանդակի աջ կեսի հրազենային, գնդակային, չթափանցող, շոշափող վնասվածքի ձևերով պատճառված են գնդակներով լիցքավորված հրազենից արձակված կրակոցներով։ Դատաբժիշկների գնահատմամբ երկու վնասվածքները միասին վերցված պատճառվել են առողջությանը միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:
Ինչպես արդեն հայտնի է, 2013թ. հունվարի 31-ին` ժամը 23:20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Տպագրիչների փողոցի 9-րդ շենքի 7-րդ մուտքի դիմաց, անհայտ անձը, սպանելու դիտավորությամբ, հրազենից կրակոցներ է արձակել տուն վերադարձող, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի թեկնածու, Ազգային Ինքնորոշում Միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի վրա:
Կրակոցների հետևանքով Պ. Հայրիկյանը ստացել է մարմնական վնասվածքներ և տեղափոխվել հիվանդանոց:
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածի հատկանիշներով 01.02.2013թ. հարուցվել է քրեական գործ` Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի թեկնածու, Ազգային Ինքնորոշում Միավորում կուսակցության նախագահ Պ. Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով նրան ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործն իրենից որոշակի բարդություն է ներկայացնում, անհրաժեշտ է կատարել անհետաձգելի մեծածավալ քննչական գործողություններ, որոնք օրենքով սահմանված ժամկետում բազմակողմանի և լրիվ ծավալով հնարավոր է իրականացնել քննչական խմբի միջոցով, ՀՀ գլխավոր դատախազի 01.02.2013թ. ցուցումի համաձայն` ՀՀ ԿԱ ոստիկանության քննչական գլխավոր և ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունների քննիչներից կազմվել է համատեղ քննչական խումբ, իսկ քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը:
Քրեական գործը վարույթ է ընդունել ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչության պետը, քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու համար համատեղ խմբում ընդգրկվել են ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ և ՀՀ ԿԱ ոստիկանության քննչական վարչությունների քննիչներ և համապատասխան օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցներ:
Քրեական գործով կատարվել են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում` դեպքի վայրից առգրավվել են 7,62 մմ տրամաչափի 1 գնդակ, միևնույն տրամաչափի 1 գնդակ էլ վիրահատության ընթացքում հանվել է Պ. Հայրիկյանի մարմնից, նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, մատնադրոշմային, ինչպես նաև` դատաձգաբանական, դատամանրաթելային և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ:
Պարույր Հայրիկյանը 01.02.2013թ. որոշմամբ ճանաչվել է տուժող:
Հիշեցնենք, որ ձեռնարկված համապատասխան քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պ. Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով նրան ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձ կատարելու կասկածանքով 2013թ. փետրվարի 7-ին ձերբակալվել են նախկինում 2 անգամ դատապարտված Խաչատուր Պողոսյանը և Սամվել Հարությունյանը:
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունում 10.02.2013թ. որոշումներով Խաչատուր Պողոսյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը` 2 ամիս ժամկետով:
Սամվել Հարությունյանը 10.02.2013թ. որոշումներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը` 2 ամիս ժամկետով:
Քրեական գործով կատարված դատաձգաբանական, դատաքիմիական և դատամատնադրոշմային համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն` փորձաքննությանը ներկայացված 1941թ. արտադրության 7,62 մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակի փողից են կրակված դեպքի վայրի զննությամբ և տուժող Պարույր Հայրիկյանի վիրահատությամբ մարմնից հայտնաբերված երկու հատ 7,62 մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի ռևոլվերային փամփուշտների կրակված գնդակները:

Полученное Айрикяном огнестрельное ранение квалифицировано как средней тяжести. Данные судмедэкспертизы 02/14/2013   18:50  |  Актуальная тема
Согласно судебно-медицинской экспертизе, телесные повреждения, полученные Паруйром Айрикяном: огнестрельное ранение в правое плечо, пулевое, непроникающее, слепое ранение с повреждением мягких тканей и мышц было причинено вследствие выстрела из пистолета. По оценке судмедэкспертов, 2 ранения вместе взятых причинили здоровью кандидата вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.
Напомним, что 31 января в районе 23.20 напротив парадного подъезда дома, расположенного по адресу Тпагричнери 9, неизвестный выстрелил в Паруйра Айрикяна, когда кандидат в президенты возвращался домой.
По факту покушения на кандидата в президенты, председателя Объединения “Национальное самоопределение” П. Айрикяна 01.02.2013г. в Следственной службе СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-305 Уголовного кодекса РА – “попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля с целью прекращения его деятельности”.
Учитывая тот факт, что расследование данного уголовного дела представляет определенную сложность и необходимо предпринять неотложные крупномасштабные следственные мероприятия, которые в предусмотренные законом сроки всесторонне и в полном объеме будут осуществлены следственной группой, по поручению генпрокурора РА 01.02.2013г. была сформирована совместная следственная группа, куда вошли опытные следователи Полиции и Следственной службы СНБ при Правительстве РА.
По уголовному делу ведутся неотложные следственные и судопроизводственные действия. Назначена судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, а также баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы. На экспертизу была направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также еще одна пуля, извлеченная в ходе операции из тела Паруйра Айрикяна.
Паруйр Айрикян по решению от 01.02.2013г. был признан потерпевшим.
В квартире одного из них был обнаружен револьвер системы“Наган’.
По решению от 10.02.2013г. Следственного управления СНБ при Правительстве РА Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян проходят по делу в качестве обвиняемых. Им инкриминируется обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-305 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
Согласно заключению баллистической экспертизы две пули калибра 7.62мм –найденная в ходе осмотра места происшествия и извлеченная во время операции из тела Паруйра Айрикяна были выпущены из барабанного револьвера системы “Наган”.
18:05 04/02/2013  |  Лента новостейАйрикян исключил идею проведения новых выборов
14:42 04/02/2013  |  Актуальная темаАлександр Амарян: “Не исключено, что будет сгенерирована одна из ветвей цветной революции”