Նոտարին պաշտոնից ազատելու հայցադիմումի քննությունը հետաձգվեց 02/13/2013   20:07  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ վարչական դատարանում այսօր տեղի չունեցավ ընդդեմ Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Ալվարդ Մելքոնյանի ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հայցադիմումի քննությունը:
Նոտարին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու պահանջով հայցադիմումի քննությունը հետաձգվեց պատասխանող կողմի միջնորդությամբ. կողմը խնդրել էր քննությունն անցկացնել Ա. Մելքոնյանի հակընդդեմ հայցը վերադարձնելու որոշման դեմ ներկայացված բողոքը վերաքննիչ վարչական դատարանում քննարկումից հետո:
Վարչական դատարանի հաջորդ նիստը տեղի կունենա փետրվարի 21-ին:
Ալվարդ Մելքոնյանը 2013 թվականի փետրվարի 4-ին ՀՀ վարչական դատարան էր ներկայացրել հակընդդեմ հայց` պահանջելով վերացնել ՀՀ արդարադատության նախարարի 2012 թվականի հունիսի 29-ի թիվ 116-Ա հրամանը։ Հակընդդեմ հայցը  դատարանը վերադարձրել էր:
Ըստ Վարչական դատարանի, Երևան քաղաքի Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Ալվարդ Մելքոնյանի կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցադիմումն իրենից ներկայացնում է վիճարկման հայց (վիճարկվում է նոտարի նկատմամբ կարգապահական տույժ կիրառելու մասին ՀՀ արդարադատության նախարարի 2012 թվականի հունիսի 29-ի թիվ 116-Ա հրամանը), հետևաբար դրա վրա տարածվում է ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 71-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված երկամսյա ժամկետը, որպիսի ժամկետը դատարանի համոզմամբ Ալվարդ Մելքոնյանի կողմից բաց է թողնվել:

Суд отложил рассмотрение иска министра юстиции Армении об освобождении с занимаемой должности нотариуса Алвард Мелконян 02/13/2013   20:21  |  Административное право
Административный суд сегодня не рассмотрел исковое заявление министра юстиции Грайра Товмсяна против нотариуса Центрального нотариального округа Алвард Мелконян.
Судебное заседание по рассмотрению иска с требованием об освобождении с занимаемой должности нотариуса было отложено ввиду ходатайства стороны ответчика: сторона просила провести расследование в связи с вынесением решения Апелляционного административного суда по делу о жалобе против решения о возврате встречного иска А. Мелконян.
Следующее судебное заседание Административного суда состоится 21 февраля.
4 февраля 2013г. Алвард Мелконян подала в Административный суд встречный иск, требуя отменить указ министра юстиции Армении N116-А от 29 июня 2012г. Встречный иск суд вернул обратно.
Согласно Административному суду, поданный нотариусом Центрального нотариального округа Алвард Мелконян встречный иск представляет собой оспариваемый иск(оспаривается указ министра юстиции Армении N116-А от 29 июня 2012г. о применении дисциплинарного взыскания), следовательно на него распространяется трехмесячный срок, предусмотренный п.1 ч. 1 ст. 71 Административно-процессуального кодекса РА, который, по убеждению суда, был упущен Алвард Мелконян.