Ընտրացուցակում անձի անհատական տվյալների բացակայության վերաբերյալ ստացվել է 1 հաղորդում 01/30/2013   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընտրացուցակների ճշգրտման, անճշտությունների վերաբերյալ հաղորդումներ ընդունելու նպատակով 2012 թվականի հունվարի 9-ից ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում գործում է «Թեժ գիծ» ծառայություն` 010-53-32-73 հեռախոսահամարով, որի մասին նախապես զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածվել է հայտարարություն:
Ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ 2013 թվականի հունվարի 9-ից մինչև հունվարի 29 ընկած ժամանակահատվածում ստացվել է 79 հաղորդում:
Հաղորդումներից 3-ը Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս մահացած անձանց վերաբերյալ են, որոնց մասին ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալությունից սահմանված կարգով տեղեկատվություն չի ստացել: Վերջնական ցուցակները հրապարակելիս մահացածների անհատական տվյալներն ընտրողների ռեգիստրում չեն լինի:
Ընտրացուցակում անձի անհատական տվյալների բացակայության վերաբերյալ ստացվել է 1 հաղորդում: Ստուգմամբ պարզվել է, որ քաղաքացին հաշվառվել է 17.01.2013 թ.` ընտրացուցակները հրապարակելուց հետո: Վերջինիս պարզաբանվել է ՀՀ օրենսդրության պահանջները և տեղեկացվել, որ վերջնական ցուցակները հրապարակելիս տվյալներն առկա կլինեն ընտրողների ռեգիստրում:
Հաղորդումներից 11-ով հայտնվել են տեղեկություններ սեփականատեր չհամարվող անձանց բնակելի տարածությունում հաշվառման մեջ մնալու կապակցությամբ: Քաղաքացիներին պարզաբանվել են ՀՀ օրենսդրության պահանջները բնակելի տարածության նկատմամբ օգտագործման կամ սեփականության իրավունք չունեցող անձին հաշվառումից հանելու ընթացակարգի վերաբերյալ:
«Թեժ գիծ» ծառայությունում ստացված մյուս զանգերով պահանջվել են ընտրական գործընթացին չվերաբերող խորհրդատվություններ:

На телефон “Горячей линии” Полиции поступило одно сообщение об отсутствии персональных данных в списках избирателей 01/31/2013   10:31  |  Лента новостей
Для подачи заявлений касаемо недочетов, обнаруженных в списках избирателей, 9 января 2012г. в Паспортно-визовом управлении РА действует телефон “Горячей линии” -010 53 32 73, информация о котором заранее была распространена СМИ.
В Полиции сообщают, что с 9 января 2013г. до 29 января поступило 79 сообщений.
3 из них касались лиц, скончавшихся за пределами Республики Армения, о которых Паспортно-визовое управление Полиции РА от Агентства записи актов гражданского состояния в порядке, предусмотренном законом, не получало никаких сведений. При опубликовании окончательных списков избирателей персональные данные “мертвых душ” будут сняты с регистра избирателей.
Что же касается отсутствия персональных данных в списке избирателей, то в связи с этим было получено одно сообщение. При проверке выяснилось, что гражданин был поставлен на учет 17.01.2013г. после опубликования списков избирателей. Гражданину пояснили требования законодательства РА и известили, что при опубликовании окончательных списков персональные данные будут внесены в регистр избирателей.
Поступило также 11 извещений, по которым удалось выяснить, что лица, не являющиеся владельцами, все еще прописаны на данной жилой площади. Гражданам пояснили требования законодательства РА о процедуре выписки лиц, не владеющих правом пользования данной жилой площадью или правом собственности на нее.
Что же касается остальных звонков, стекающихся на номер телефона “Горячей линии”, то граждане обращались за консультацией по вопросам, не касающимся избирательного процесса.