Փառաբանված հեծանվորդը կկանգնի դատարանի առջև 01/24/2013   11:54  |  Միջազգային լրահոս
Կալիֆոռնիայի երկու բնակիչ դատական հայց են ներկայացրել ամերիկացի հեծանվորդ Լենս Արմստրոնգի դեմ այն բանից հետո, երբ նա հայտարարեց, որ ինքը դոպինգ է օգտագործել:
Հայցվորները գտնում են, որ Արմստրոնգը թյուրիմացության մեջ է գցել ընթերցողներին ովքեր կարդացել են նրա հիշողությունների գիրքը: Բանն այն է, որ այդ աշխատության մեջ հեծանվորդը հաստատել է, որ ինքը «Տուր դե Ֆրանս»-ում իր բոլոր 7 հաղթանակները տարել է մարզումների և դիետա պահելու շնորհիվ:
2001թ.-ին սպորտսմենի հեղինակած այդ գիրքը ԱՄՆ-ում դարձավ բեսթսելլեր:
Մի քանի օր առաջ Արմստրոնգը հեռուստամեկնաբան Օպրե Ուինֆրիին տված հարցազրույցում խոստովանեց, որ խթանիչներ է օգտագործել: « Անհնար է առանց դոպինգի 7 անգամ հաղթանակի հասնել «Տուր դե Ֆրանս»-ում »,-ասել էր նա:
Անցյալ տարի հոկտեմբերին, ԱՄՆ-ի հակադոպինգային գործակալության զեկույցի հրապարակումից հետո Լենս Արմստրոնգը Հեծանվորդների միջազգային կազմակերպության կողմից ցմահ որակազրկվեց և զրկվեց 1198թ.-ից հետո նվաճած իր բոլոր կոչումներից, նշում է BBC-ն:

Лишенный всех титулов велогонщик Лэнс Армстронг предстанет перед судом 01/24/2013   12:35  |  Международные новости
Двое жителей Калифорнии подали в суд на американского велогонщика Лэнса Армстронга. Иск был подан спустя несколько дней после заявления спортсмена, что он употреблял допинг.
Истцы считают, что Армстронг ввел в заблуждение читателей своих мемуаров, в которых он утверждал, что выиграл семь велогонок "Тур де Франс" благодаря тренировкам и диете.
Воспоминания спортсмена, опубликованные в 2001 году, стали бестселлером.
Несколько дней назад спортсмен в интервью телеведущей Опре Уинфри признался в использовании стимуляторов. "Невозможно без допинга семь раз выиграть "Тур де Франс", - заявил тогда Армстронг.
“В октябре прошлого года, после публикации доклада Антидопингового агентства США (USADA), Лэнс Армстронг был пожизненно дисквалифицирован Международным союзом велосипедистов (UCI) и лишен всех титулов, завоеванных им с августа 1998 года”, - сообщает Би-и-си.