Ընտրացուցակները՝ ուշադրության կենտրոնում 01/22/2013   13:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013 թ. փետրվարի 18-ին կայանալիք Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ընտրությունների ընտրացուցակներում առկա անճշտությունների վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում գործող «Թեժ գիծ» ծառայության միջոցով ստացվել է 40 զանգ, որից միայն երկուսն են վերաբերել ընտրողների ցուցակին: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ոստիկանությունից:
Մասնավորապես, առաջին զանգով քաղաքացին հայտնել է, որ թեև հաշվառված է բնակչության պետական ռեգիստրում, սակայն իր տվյալները բացակայում են ընտրացուցակից:
Իրականացված ստուգմամբ պարզվել է, որ «Թեժ գիծ» ծառայություն զանգահարած քաղաքացին բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառվել է 2013 թ. հունվարի 17-ին, այսինքն՝ ընտրողների ցուցակները հրապարակելուց հետո:
Վերջնական ցուցակները հրապարակելիս՝ անճշտությունն ուղղված կլինի:
Երկրորդ զանգով` Անձնագրային և վիզաների վարչությանը տեղեկատվություն է տրամադրվել Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս մահացած անձի վերաբերյալ, որի տվյալներն առկա են ընտրողների ռեգիստրում: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բնակչության պետական ռեգիստրում մահվան փաստի վերաբերյալ սահմանված կարգով տեղեկատվություն չի ստացվել:
Մահացած անձին ճշտելու ուղղությամբ ոստիկանության Կենտրոնականի անձնագրային ծառայությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ:

В списках избирателей числится одна “мертвая душа”. Данные Паспортно-визового управления 01/22/2013   15:46  |  Актуальная тема
На телефон “Горячей линии”, действующий в Паспортно-визовом управлении Полиции РА, поступило уже 40 звонков. Только два из них касались избирательных списков. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Полиции РА.
В частности, первый позвонивший сообщил, что, хотя он числится в государственном регистре населения, однако не обнаружил в списках избирателей своих персональных данных.
Проверка показала, что гражданин был зарегистрирован в государственном регистре населения 17 января сего года, то есть после опубликования списков избирателей.
Пробел этот будет восполнен при  обнародовании окончательного списка избирателей.
Второй абонент сообщил в Паспортно-визовое управление о гражданине, скончавшемся за пределами республики, чьи данные наличествует в регистре избирателей, однако никакой информации в государственный регистр населения по факту смерти данного гражданина в установленном порядке не поступало.
В Центральной паспортной службе Полиции предпринимаются необходимые меры по установлению личности умершего.
Остальным 38 гражданам, позвонившим на телефон “Горячей линии”, была предоставлена исчерпывающая информация.