Արսեն Արշակյան. «Նվազել է մահվան ելքով ՃՏՊ-ների քանակը» 01/21/2013   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
«2012թ. դեկտեմբերին մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարներ եղել են 9, իսկ այս տարի հունվարի 1-7-ը՝ 4-ը դեպք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության 1-ին սպայական գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Արսեն Արշակյանը՝ հավելելով, որ մահվան ելքով ՃՏՊ-ների դեպքերը նվազել են:
«Երևանում պատահարների քանակի նվազումը պայմանավորված է ճանապարհային ոստիկանության զգոնությամբ և առավել ուժեղացված ծառայությամբ: Ինչպես և հայտարարվել էր, տոնական օրերին ճանապարհային ոստիկանության կողմից ներողամտությունը բացառվելու էր, այդպես էլ եղավ»,- նշում է Արսեն Արշակյանը՝ հավելելով, որ բոլոր այն վարորդները ովքեր փորձել են կոպտորեն խախտել երթևեկության կանոնները՝ ստեղծելով անհարմարություններ երթևեկության այլ մասնակիցների համար, ենթարկվել են պատասխանատվության:
Հունվարի 1-7-ը Ճանապարհային ոստիկանության կողմից հայտնաբերվել և տուգանային հրապարակ է տեղափոխվել 8 տրանսպորտային միջոց, որոնցից 4-ը ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության:
Ինչ վերաբերում է թե որ վարորդներն են առավել կարգապահ՝ կին, թե տղամարդ, Ա.Արշակյանը նշեց, որ «անհամեմատ կին վարորդները ավելի կարգապահ են, և կին վարորդների մասնակցությամբ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քանակը զգալիորեն քիչ են»:
Արսեն Արշակյանի խոսքով՝ 2013թ. ուժեղացված հսկողություն է իրականացվելու հետիոտների նկատմամբ։ Արձանագրելով, որ հետիոտնին պատճառող ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քանակը զգալի է՝ կոչ արեց պահպանել երթևեկության կանոնները և սխալ վայրից չհատել փողոցը, որպեսզի զերծ մնանք վարչական պատասխանատվությունից և դժբախտ պատահարներից, աղետալի հետևանքներից։

Арсен Аршакян: “Количество ДТП со смертельным исходом сократилось” 01/21/2013   15:31  |  Лента новостей
В декабре 2012г. дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом было зафиксировано 9, а в нынешнем году в период с 1 по 7 января – 4 подобных случая, - сегодня на встрече с журналистами заявил командир первого офицерского батальона ДП РА, подполковник Арсен Аршакян. Он также отметил, что сократилось количество ДТП со смерттельным исходом.
“В Ереване сокращение числа инцидентов со смертельным исходом обусловлено бдительностью и усиленной службой полиции. Как и было заявлено, в праздничные дни никому никаких поблажек не будет. Все так и было”, - отметил Арсен Аршакян. Он также подчеркнул, что все те водители, которые допустили грубейшие нарушения правил дорожного движения, тем самым создавая неудобства для участников дорожного движения, были привлечены к ответственности.
С 1 -7 января дорожная полиция отправила на штрафную площадку 8 транспортных средств. Владельцы четырех из них были привлечены к административной ответственности.
Что касается вопроса, кто из водителей дисциплинированнее – женщина за рулем или мужчина, А. Аршакян ответил, что “женщины несравненно гораздо дисциплинированнее и что ДТП с их участием намного меньше”.
По словам Арсена Аршакяна, усиленный контроль в 2013г. будет осуществляться и в отношении пешехода. Констатируя тот факт, что дорожно-транспортных происшествий, произошедших по вине пешехода, изрядное количество, подполковник призвал всех соблюдать правила дорожного движения и не переходить дорогу в недозволенном месте, что позволит избежать административной ответственности и несчастных случаев, чреватых трагическими последствиями.