Սուրբ Զատիկի օրով՝ բռնություն 01/17/2013   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու համար մեկ տարվա ազատազրկման դատապարտված Արման Բարսեղյանն ու նրա պաշտպան Կարեն Թումանյանը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանին միջնորդել են կայացնել արդարացման դատավճիռ: Նման դատավճիռ չկայացնելու դեպքում, որպես պահեստային տարբերակ, կողմը միջնորդում է նշանակել պատիժ տուգանքի ձևով կամ նշանակել պայմանական ազատազրկման ձևով պատիժ:
Ըստ մեղադրանքի, Արման Բարսեղյանը 07.04.2012թ. 22.00-ի սահմաններում ընկերների՝ Վալտեր Սողոյանի և Մերուժան Գալոյանի հետ, իր «Գոլֆ» մակնիշի ավտոմեքենան փորձել է կայանել Վանաձոր քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մուտքի դարպասների դիմաց։ Նշյալ օրը՝ Սուրբ Զատիկի տոնի կապակցությամբ, եկեղեցու տարածքում հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության Վանաձոր բաժնի Բազումի բաժանմունքի ավագ օպերլիազոր Վահե Բարսեղյանը Արման Բարսեղյանին արգելել է մեքենան կայանել եկեղեցու տարածքում։ «Արման Բարսեղյանը Վահե Բարսեղյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ է տվել, սպառնացել է կյանքից զրկել՝ «սատկացնել», ապա ավտոմեքենան վարել է նրա ուղղությամբ»,- նշվում է մեղադրական եզրակացության մեջ։
Ինչպես նախաքննության, այնպես էլ դատաքննության ընթացքում Արման Բարսեղյանը իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Ըստ նրա, ոստիկանը «կոպիտ ձևով է խոսել», իսկ ինքը նրան ասել է՝ «եթե պագոններդ վրեդ չլիներ, ապա ուրիշ ձևով կխոսեի քո հետ», ինչին ոստիկանը պատասխանել է «դե խոսա, այ լակոտ» արտահայտությամբ:
2012թ. հոկտեմբերի 23-ի դատավճռով Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ, 1989թ. ծնված, «Ռոշեն» ՍՊԸ-ի մենեջեր Արման Բարսեղյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը, և դատապարտել ազատազրկման 1 տարի ժամկետով:
Դատարանը գտել է, որ ամբաստանյալ Արման Բարսեղյանի վերոհիշյալ պատճառաբանությունները անհիմն են և նպատակ են հետապնդում խուսափել քրեական պատասխանատվությունից և պատժից, նրա կողմից իշխանության ներկայացուցչի` Վահե Բարսեղյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի համար առաջադրված մեղադրանքը հիմնավորվել է քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով:
Ամբաստանյալի նկատմամբ պատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել նրա կատարած արարքի բնույթն ու հասարակական վտանգավորության աստիճանը, շարժառիթը, հետևանքը, հանցագործության տարածվածությունը, ամբաստանյալի անձը բնութագրող տվյալները, պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող կամ ծանրացնող հանգամանքները, նկատի ունենալով այն, որ քրեական պատժի նպատակն է վերականգնել սոցիալական արդարությունը, ուղղել պատժի ենթարկված անձին, ինչպես նաև կանխել հանցագործությունները:

В Ванадзоре идет суд над мужчиной, учинившим драку с опером в День Пасхи 01/17/2013 17:21 | Лента новостей
Арман Барсегян, осужденный на год лишения свободы, за применение насилия, не опасного для жизни или здоровья в отношении полицейского и его адвокат Карен Туманян ходатайствовали в Апелляционном уголовном суде о вынесении оправдательного приговора. В случае невынесения подобного вердикта, в качестве запасного варианта, сторона ходатайствует о назначении наказания в виде штрафа или условного освобождения.
Согласно обвинению, Арман Барсегян 7 апреля прошлого года в районе 22.00 со своими друзьями Вальтером Согояном и Меружаном Галстяном пытался припарковать свой автомобиль марки “Гольф” напротив ворот церкви “Святой богоматери” в Ванадзоре. В указанный день – в праздник Пасхи оперуполномоченный Ваге Барсегян запретил Арману Барсегяну парковаться на территории церкви. "Арман Барсегян угрожал применить насильственные меры в отношении Ваге Барсегяна: угрожал его лишить жизни, убить, а затем направил машину прямо на него”,- отмечено в обвинительном заключении.
Как в ходе предварительного расследования, так и судебного разбирательства Арман Барсегян не признал себя виновным. По его версии, полицейский с ним грубо говорил, а он ему ответил, что “если бы не твои погоны, то я бы с тобой заговорил иначе”. На что полицейский парировал: “Ну, давай же говори, щенок”.
23 октября 2012г. по приговору суда общей юрисдикции Лорийской области под председательством судьи Марине Мелконян менеджер ООО “Рошен” 1989 года рождения Арман Барсегян был признан виновным по ч. 1 ст. 316 Уголовного кодекса РА(применение насилия, не опасного для жизни или здоровья в отношении представителя власти) и был осужден на год лишения свободы.
Суд нашел доводы подсудимого Армана Барсегяна необоснованными и квалифицировал их как попытку уйти от уголовной ответственности и наказания. Обвинение, предъявленное ему, подтвердилось на основании добытых в ходе расследования уголовного дела доказательств и улик.
При назначении меры наказания в отношении подсудимого суд учел характер совершенного им деяния и степень опасности для общества, мотив, последствия, распространенность преступления, данные, характеризующие личность подсудимого, ответственность, а также обстоятельства, смягчающие или отягчающие наказание, принимая во внимание тот факт, что цель уголовного наказания заключается в восстановлении социальной справедливости, в стремлении перевоспитать провинившегося и предотвратить преступления.