Տեղեկանք՝ լիազորագիրը ներկայացնելու միջոցով 01/15/2013   12:00  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Եղբայրս խնդրել է տեղեկանք վերցնել իր տան գործարքի վերաբերյալ, սակայն նոտարը հրաժարվում է: Արդյոք ճի՞շտ է վարվում նոտարը:
- Տվյալ դեպքում նոտարը ճիշտ է վարվել, քանզի նա պահպանել է նոտարական գործողությունների գաղտնիությունը:
«Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ նոտարը նոտարական գործողությունների կատարման մասին տեղեկանքները տրամադրում է այն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կամ նրանց ներկայացուցիչներին, որոնց դիմումով, համաձայնությամբ կամ որոնց նկատմամբ ինքը կատարել է նոտարական գործողություններ:
Քաղաքացին նոտարից տեղեկանք կարող է պահանջել նաև ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված կարգով տրված լիազորագիրը ներկայացնելու միջոցով:
Լիազորագիր է համարվում գրավոր լիազորությունը, որն անձը տալիս է այլ անձի՝ երրորդ անձանց առջև ներկայացվելու համար:

Выдача справки по предъявлении доверенности 01/15/2013   12:23  |  По закону
Брат просил взять справку для осуществления сделки касательно его дома, однако нотариус отказался его выдать. Правильно ли поступил нотариус?
Ани Галстян, эксперт-персонал МЮ РА.
-В данном конкретном случае нотариус прав, поскольку он соблюдал тайну нотариальных действий.
Согласно статье 5 закона РА “О нотариате”, нотариус об осуществлении нотариальных действий предоставляет справку тем физическим и юридическим лицам, органам государственной власти и органам местного самоуправления или их представителям, согласно заявлению которых или в отношении которых, нотариус совершил нотариальное действие.
Гражданин может требовать от нотариуса справку также в порядке, установленном Гражданским кодексом РА, по представлении выданной ему доверенности.
Доверенностью считается письменная доверенность, которую лицо выдает другому лицу для предъявления третьему лицу.