Նորակոչիկի մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվում է քննություն 01/11/2013   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունը հայտնում է, որ 2012թ. դեկտեմբերի 23-ին զինհոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքում նորակոչիկ Նորայր Նվերի Սահակյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ և նշանակվել դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  Ն. Սահակյանի մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվում է բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն: Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Միաժամանակ տեղեկացվում է, որ Նորայր Սահակյանի հայրը՝ Նվեր Սահակյանը, քրեական գործով ճանաչվել է որպես տուժողի իրավահաջորդ և վերջինիս պարզաբանվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված նրա իրավունքներն ու պարտականությունները:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 21-ին ԼՂՀ պաշտպանության բանակ զորակոչված Նորայր Սահակյանը զորամաս տեղափոխելու ճանապարհին ջերմություն է ունեցել և տեղափոխվել հոսպիտալ, սակայն այնտեղ մահացել է:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, նույն արարքները, եթե անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ՝ պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երեքից վեց տարի ժամկետով):

По факту смерти новобранца возбуждено уголовное дело 01/11/2013   16:27  |  Лента новостей
В Следственной службе Министерства обороны Армении возбуждено уголовное дело по факту смерти военнослужащего Норайра Саакяна, скончавшегося 23 декабря 2012г. в отделении реанимации военного госпиталя. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
Как сообщили в управлении информации и по связям с общественностью Минобороны РА, для выяснения обстоятельств смерти Н. Саакяна проводится всестороннее, полное и объективное расследование. Предварительное следствие уголовного дела продолжается.
Отец Н. Саакяна был признан правопреемником потерпевшего.Последнему объяснили его права и обязательства, предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом РА.
Напомним, что 21 декабря призванный в Армию обороны НКР новобранец Норайр Саакян по пути из сборного пункта в воинскую часть почувствовал себя плохо – у него была температура. Его доставили в военный госпиталь, где он скончался.
Как сообщил «Pastinfo.am» пресс-секретарь МО РА Арцрун Ованнисян, по факту смерти новобранца возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.2 ст. 376 УК РА(безалаберное отношение к службе: если эти деяния повлекли тяжелые последствия, то они наказываются лишением свободы сроком от трех до шести лет).