Ծխախոտի թանկացումը կբերի՞ իրացման ծավալների նվազման 01/10/2013   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. հունվարի 1-ից տեղական արտադրության ծխախոտի մեկ տուփի գինը բարձրացել է 15- 20 դրամով, իսկ ներմուծվող ծխախոտինը՝ 10 դրամով:
Տեղական արտադրության ծխախոտի գնի բարձրացումը պայմանվորված է «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» ՀՀ օրենքի 2010թ. հոկտեմբերի 7-ին կատարված փոփոխություններով, ըստ որի հաստատագրված վճարները տարեցտարի բարձրանում են:
«Գրանդ տոբակո» ընկերության մամուլի քարտուղար Վահրամ Բրուտյանի խոսքով՝ «Գրանդ տոբակո» և «Մասիս տոբակո» ընկերություններն իրենց արտադրանքի գները բարձրացրել են միջինը 11,5 դրամով: Հայկական շուկայում նշված արտադրողների կողմից 80 տեսակի արտադրանք կա, որոշ ծխախոտի գները բարձրացել են 7-20 դրամով, իսկ որոշներինը՝ ընդհանրապես չեն բարձրացել:
Տարածված այն խոսակցություններին, թե ծխախոտի գնաճը պայմանավորված է հումքի թանկացման հետ, Բրուտյանը նշեց, որ այս դեպքում ծխախոտի թանկացումը հումքի թանկացման հետ կապ չունի: Ինչ վերաբերում է նրան, թե հնարավոր է գնաճը խոչընդոտի տեղական ապրանքների իրացման ծավալներին, վերջինս դժվարացավ նշել, ավելացնելով, որ «երբ կամփոփվեն 2013թ. տվյալները այն ժամանակ էլ պարզ կլինի»:

В Армении с первого января подорожали сигареты 01/10/2013   17:38  |  Лента новостей
Пачка сигарет местного производства с первого января сего года подорожала на 15-20 драмов, а импортный табак только на 10 драмов.
Табачная продукция армянского производства подорожала с 1 января в связи с повышением ставки акцизного налога.
По словам пресс-секретаря компании “Гран тобако” Ваграма Брутяна цены на табачную продукцию компаний “Гран тобако” и “Масис тобако” в среднем выросли на 11.5 драмов. На армянском рынке вышеупомянутой компанией представлены около 80 видов и наименований сигарет. Цены на некоторые из них выросли на 7-20 драмов, другим же удалось сохранить прежнюю стоимость.
Бытует мнение, что подорожание сигарет обусловлено все дорожающим сырьем. Однако Брутян отметил, что в данном случае подорожание сигарет никак не связано с ростом цен на сырье. Что же касается того, что это может препятствовать реализации местной продукции и привести к снижению объемов продаж, пресс-секретарь затруднился ответить и добавил, что “когда будут подытожены данные 2013г., тогда все выяснится”.