Ինչպես են պետությունները մանևրում ՄԻԵԴ-ի վճիռները կատարելիս 01/09/2013   11:59  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
- Նախարարների կոմիտեն քաղաքական մարմին է: Նա հրապարակում է բանաձև, որը քաղաքական փաստաթուղթ է: Կոմիտեն պետությանը հորդորում է վճիռը կատարել: Նման բանաձևեր հրապարակվել են տարբեր պետությունների, մասնավորապես, Թուրքիայի և Ռուսաստանի նկատմամբ:
Հայաստանի նկատմամբ դեռևս նման բանաձև չի ընդունվել: Այսինքն դա քաղաքական ճնշման եղանակներից մեկն է:
Եվ վերջերս ընդունվեց նոր ընթացակարգ, որ Նախարարների կոմիտեն կարող է միջնորդությամբ հանդես գալ Եվրոպական դատարանում, որպեսզի նա նոր վարույթ հարուցի և որոշի, թե արդյոք տվյալ պետությունը կատարու՞մ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը, թե ոչ:
Հայաստանի նկատմամբ նման վարույթ նույնպես դեռևս չի հարուցվել, բայց մենք ինքներս ենք բերել նման դիմում «A1+»-ի հարցով. երեք տարի առաջ դիմել ենք եվրոպական դատարան, փաստարկելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կատարում եվրոպական դատարանի 2008 թվականի հունիսի 17-ի վճիռը: Դեռ չունենք պատասխան, քանի որ այդ գործով քննությունը դեռ չի սկսվել:
Ընդհանուր առմամբ պետությունները երբեք չեն հայտարարում, թե այս վճիռը չենք կատարելու, նրանք ավելի շատ խուսանավում են, մանևրում են այդ դաշտում:
Այսինքն՝ հինգ պահանջ է դրված, հինգից երկուսն են կատարում, հետո մյուս երկուսը: Այսպես տարիների ընթացքում պետություններն ի վերջո, փորձը ցույց է տալիս, որ որոշումը կատարում են:
Բայց եթե պետությունը ձգձգում է կատարումը, քաղաքական դաշտում ինչ-ինչ որոշումներ են կայացվում պետության դեմ: Ի վերջո դա կարող է հիմք հանդիսանալ պետության անդամակցությունը կասեցնելու համար, թեև նման նախադեպ դեռ չի եղել: Ավելի շատ այդ խնդիրը բարձրացվում է ոչ թե վճիռը, այլ ինչ-ինչ այլ պարտավորություններ չկատարելու առումով:
Օրինակ՝ Հայաստանի վերաբերյալ երեք այդպիսի որոշում կայացվել է վարչական կալանքների և մարտի 1-ի գործերով: Հայաստանի առջև դրվեցին պահանջներ, որոնք եթե չկատարվեն, ապա կկասեցնեն Հայաստանի անդամակցությունը: Բայց Հայաստանը կատարել է այդ պահանջները:
Ամփոփելով ասեմ, որ ոչ մեկի մտքով չի անցնում ուղղակիորեն չկատարելը: Ավելի շատ պետությունների մտքով անցնում է խուսանավելը, ձգձգելը և այլն:

Каким образом государствам удается маневрировать при исполнении решения ЕСПЧ? 01/09/2013   12:38  |  По закону
Какими последствиями чревато для государства неисполнение решения Европейского суда по правам человека?
-Комитет министров - это политический орган. Он публикует резолюцию, которая представляет собой политический документ. Комитет призывает государство привести в исполнение решение. Подобные резолюции были опубликованы в отношении разных государств, в частности Турции и России.
В отношении Армении  пока такой резолюции не было принято. Это один из способов политического давления.
Недавно был принят новый регламент, согласно которому Комитет министров может выступить с ходатайством в Европейском суде для возбуждения нового производства и вынесения решения касательно того, исполняет ли данное государство решение Европейского суда по правам человека.
В отношении Армении не было пока возбуждено подобного производства, но мы сами подали заявление в связи с вопросом «A1+»: три года назад мы обратились в Европейский суд, аргументируя свой шаг тем фактом, что Республика Армения не исполняет решение ЕСПЧ от 17 июля 2008г. Мы еще не получили ответа, поскольку суд пока еще не приступил к рассмотрению данного дела.
Государства никогда не заявляют  о том, что не собираются исполнять решение суда, они больше маневрируют и лавируют в этом поле.
Это означает, что, если выдвинуто пять требований, то они из пяти исполняют только два, а потом другие два. Так в течение многих лет, как показывает опыт, государства в конце концов исполняют решение ЕСПЧ.
Но, если государство затягивает этот процесс, то принимаются решения против него. И, в конце концов, это может стать основанием для приостановления членства государства, хотя подобного прецедента еще не было. Этот вопрос поднимается не в случае неисполнения решения, а скорее невыполнения иных обязательств.
Например, в отношении Армении три подобных решения были приняты в связи с делом о наложении административных арестов и событиями первого марта. Перед Республикой Армения были выдвинуты требования, в  случае невыполнения которых, членство Армении было бы приостановлено.
Однако Армения выполнила данное требование.
Резюмируя вышесказанное, отмечу, что никому и в голову не придет  не исполнять эти решения. Чаще государства задумываются о том, чтобы лавировать или затягивать их исполнение.