Դատարանում սահմանափակվեց լրագրողի իրավունքը 12/23/2012   23:02  |  Վերլուծություններ
Հայաստանյան տարբեր դատարաններում իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու նպատակ ունեցող լրագրողների առջև խոչընդոտների հարուցումը, ցավոք, դեռ շարունակվում է:
Վերջերս անհրաժեշտություն ու ցանկություն առաջացավ տեսաձայնագրելու Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Կարինե Պետրոսյանի նախագահությամբ քննվող  քաղաքացիական գործերից մեկով նախատեսված դատական նիստը: Քննվում էր Արտաշես Բաղդասարյանի հայցադիմումի առնչությամբ կազմված քաղաքացիական գործը: Ա. Բաղդասարյանը տվյալ հայցադիմումով պահանջել էր ՀՀ կառավարությանը պարտադրել թույլատրել Երևանի քաղաքապետին ՀՀ անունից երրորդ անձի (նախնական տեղեկություններով` «Նարեկ Շելթեր» ՍՊԸ-ի) հետ կնքել պայմանագիր, իսկ Երևանի քաղաքապետին էլ պարտադրել ՀՀ կառավարության թույլտվության հիման վրա կնքել նշված պայմանագիրը:
Հիշյալ պայմանագիրը, մեր տեղեկությունների համաձայն, վերաբերում է մայրաքաղաքի Կենտրոնի թանկարժեք հողատարածքներից մեկում, այսպես կոչված, էլիտար բնակելի շենքից բավական մեծ բնակմակերեսի ձեռքբերմանը: Այս կապակցությամբ հարցեր էին առաջացել, ինչպես նաև որոշ կասկածներ` նախատեսվող գործարքում կոռուպցիոն ռիսկի առկայության վերաբերյալ (թեև բացառված չէ նաև, որ վերոնշյալի առումով եղած կասկածներն անհիմն են), ուստի գործընկերներիցս մեկի հետ որոշել էինք հետևել դատական նիստի ընթացքին: Մեր այս հոդվածի նպատակը հիշյալ հայցապահանջի ու դրա նկատմամբ դատարանի վերաբերմունքի մեջ խորամուխ լինելը չէ, այլ անդրադառնալը դատարանի դահլիճում լրագրողի իավունքի, մեր կարծիքով, անհիմն սահմանափակմանը:
Լրագրողներս, մինչ դատական նիստը վերսկսելը, նախ փորձեցինք տեսաձայնագրելու մեր ցանկության ու մտադրության մասին հայտնել գործով նախագահող դատավոր Կարինե Պետրոսյանին, որպեսզի, ինչպես նախատեսված է ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ պարբերությամբ, նա մեր դիմումը քննարկի կողմերի հետ և, նրանց համաձայնության դեպքում, տա տեսաձայնագրում կատարելու թույլտվություն: Տեսաձայնագրում կատարելու թույլտվություն ստանալու համար դիմումներ ներկայացնելու նպատակով ձեռք բարձրացնելուց հետո, դատավորը, բնականաբար, հարցրեց ինքնությունս: Ներկայացա և դատարանին հայտնեցի, որ դիմումներ ունենք ներկայացնելու, և դրանք հրապարակելու համար խնդրեցի դատարանի թույլտվությունը: Դատավորը, սակայն, ասաց, որ լրագրողներս դատական նիստում դիմելու իրավունք չունենք, նույնիսկ հարց տալու իրավունք չունենք, թե դատարանը թույլ տալի՞ս է, որպեսզի դահլիճում տեսաձայնագրում կատարենք: Այդ պատճառաբանությամբ թույլ չտվեց ներկայացնել դիմումները` իմանալով հանդերձ, որ դրանք ներկայացնելու նպատակը տեսաձայնագրում կատարելու թույլտվություն ստանալն է: Որպես դիմումներ ներկայացնելու թույլտվություն չտալու իրավական հիմք, դատարանը հղում կատարեց ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 28-րդ և 114-րդ հոդվածների վրա` չներկայացնելով դրանց բովանդակությունը:
Գիտեի, որ նշված օրենսգրքի 114-րդ հոդվածը չի սահմանափակում տեսաձայնագրում կատարելու նպատակով դիմում ներկայացնելու լրագրողիս իրավունքը, ճիշտ հակառակը` անուղղակի կերպով նախատեսում է դա, այսինքն` 114-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ պարբերությունից տրամաբանորեն բխում է, որ պետք է դիմեմ, որ կողմերի համաձայն լինել-չլինելու հարցը պարզվի, դատարանն էլ որոշի` տեսաձայնագրում կատարելու թույլտվություն տալի՞ս է, թե չի տալիս (առանց դիմելու ինչպե՞ս կպարզի և կորոշի): Այնուհանդերձ, 28-րդ հոդվածին անծանոթ լինելով, նաև դատական նիստը չխանգարելու համար չառարկեցի դատավորին: Հետագայում, նիստից հետո ծանոթանալով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 28-րդ հոդվածին, համոզվեցի, որ այն նույնպես իրավական հիմք չէ տեսաձայնագրում կատարելու թույլտվություն ստանալու նպատակով դատարան դիմելու լրագրողիս կամ անձի իրավունքը սահմանափակելու համար: Տվյալ հոդվածը վերաբերում է գործին մասնակցող անձանց իրավունքներին և պարտականություններին:
Ավելին. դեռ 2011 թ. հունիսի 13-ի թիվ ԴԴ-2 Ե-3206 գրությամբ պատասխանելով ՀՀ դատարանների նախագահների խորհրդի նախագահին հասցեագրված «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ «Լրագրողներ արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքի աջակիցներ» ծրագրի ղեկավար Սառա Պետրոսյանի 23.05.2011 թ. թիվ ՀՔ-2 գրությանը, ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալ, դատարանների նախագահների խորհրդի քարտուղար Նորա Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ «… յուրաքանչյուր կոնկրետ գործով լուսանկարահանում և տեսանկարահանում կատարելու համար անհրաժեշտ է դիմել գործը քննող դատարան»: Մեջբերված պատասխանից նույնպես պարզ է, որ լուսանկարահանում և տեսանկարահանում կատարելու ցանկություն ունեցող անձն իրավունք ունի այդ նպատակով դիմել դատարան: Եթե անձն այդ նպատակով դատարան դիմելու իրավունքը չունենար, ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալն ու դատարանների նախագահների խորհրդի քարտուղարն իր պաշտոնական գրությամբ չէր պատասխանի, որ լուսանկարահանում և տեսանկարահանում կատարելու համար անհրաժեշտ է դիմել գործը քննող դատարան:

Право журналиста было ограничено в суде 12/24/2012   11:50  |  Аналитика
В разных судах Армении, к сожалению, журналистам, осуществляющим свою профессиональную деятельность, еще продолжают чинить препятствия.
В последнее время возникло необходимость и желание отснять на камеру судебное заседаниe, проходящее в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш под председательством судьи Карине Петросян. Суд рассматривал гражданское дело в связи с исковым заявлением Арташеса Багдасаряна. По данному заявлению, А.Багдасарян требовал у  Правительства РА обязать разрешить мэра города Еревана от имени Республики Армения заключить с третьим лицом (по предварительным данным с ООО “Нарек Шелтер”) договор, а мэра города обязать на основании разрешения Правительства РА заключить вышеуказанный договор.
Упомянутый договор по имеющимся данным касается приобретения довольно-таки большой жилой площади в одном из дорогих участков в центре столицы, в так называемом, элитарном здании. В этой связи возникли вопросы и подозрения о наличии коррупционного риска в предусмотренной сделке (хотя не исключено, что подозрения эти безосновательны), посему вместе с коллегой мы приняли решение проследить за ходом заседания. Цель данной статьи – не попытка глубоко вникнуть в суть искового заявления и отношение к нему суда, а понять необоснованные ограничения, налагаемые на права журналистов, находящихся при исполнении своих профессиональных обязанностей в зале заседания.
Еще до возобновления судебного заседания мы сначала поведали о своем намерении отснять процесс на видеокамеру председательствующей по данному делу судье Карине Петросян, дабы  в порядке,  предусмотренном параграфом 2 ч.3 ст. 114 Уголовно-процессуального кодекса РА, она обсудила бы наше заявление со сторонами и в случае их согласия дала бы разрешение провести видеосъемку. Я представился и заявил суду, что мы хотим представить заявление и попросил суд разрешить их огласить. Однако судья ответила, что журналисты в ходе судебного заседания не имеют права обращаться к суду и даже не имеют права задавать вопросы, сославшись на  статьи 28 и 114 Уголовно-процессуального кодекса РА, но так и  не представив их содержательной части.
Я был осведомлен  о том, что указанная 114-ая статья не ограничивает право журналиста представить заявление касательно проведения видеосъемки, как раз наоборот, косвенным образом предусматривает его, то есть, из параграфа 2 ч.3 ст.144 следует, что журналисты должны обратиться, чтобы уточнить, не возражают ли стороны, а суд должен принять решение - дает ли разрешение на проведение видеосъемки или нет. (как можно это выяснить, не обратившись). Между тем, будучи не знакомым со ст. 28 и не желая мешать судебному заседанию, я не стал протестовать. Ознакомившись после заседания со статьей 28 Гражданского процессуального кодекса РА, убедился, что она тоже не является правовым основанием для ограничения права журналиста обращаться с заявлением о предоставлении разрешения на проведение видеосъемки. Данная статья касается прав и обязанностей участвующих в деле.
Более того, еще 13  июня 2011г. отвечая письмом NДД-2 Е-3206 на письмо номер ГК-2 от 23.05.201, адресованное председателю совета председателей суда руководителя программы “Журналисты – сторонники права эффективной судебной защиты” общественной организации “Расследующие журналисты” Сары Петросян, первый заместитель руководителя Судебного департамента РА, секретарь совета председателей суда Нора Карапетян сообщила, что лицо, желающее провести фото и видеосъемку, имеет право с этой целью обратиться в суд. Если, лицо  не обладала бы подобным правом, первый заместитель руководителя Судебного департамента РА и секретарь совета председателей суда в своем официальном письме не написала бы, что для проведения фото и видеосъемки необходимо обратиться в суд, рассматривающий данное дело.