Գերխոնավացված շաքարավազ, գերփքեցված հաց 12/21/2012   15:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանյան գրեթե բոլոր խանութներում շաքարավազը հաճախ գերխոնավացված վիճակում է վաճառվում, այսինքն` քաշի հարցում խաբում են սպառողին` ջուր վաճառելով, իսկ հացն արտադրվում-իրացվում է գերփքեցված, որպեսզի չնայած դրա թերքաշ լինելուն, սպառողներին ծավալով խաբեն: «Նոյյան Տապան» լրատվական կենտրոնում այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում նման համոզմունք հայտնեց «Սպառողների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը տեղեկացնելով, որ այս կապակցությամբ ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայություն դիմել են դեռ 2012 թ. հոկտեմբերի 18-ին, սակայն որևէ արձագանք, պատասխան դեռ չունեն, իրենց նամակը կորել է:
Ըստ Ա. Պողոսյանի, իրենք նամակն ուղարկել են էլեկտրոնային փոստով` համոզված լինելով, որ քաղաքակիրթ աշխարհում դա նույնպես տեղեկատվության փոխանցման ընդունված ձև է, սակայն վերահսկողական ծառայությունից ասել են, որ «փնտրում են և չեն գտնում»: Դրանից հետո դիմում-ահազանգը հասարակական կազմակերպությունը նախագահի վերահսկողական ծառայություն դեռ չի ուղարկել՝ պատճառաբանելով բազմազբաղ լինելով, բայց, հիշյալ ՀԿ-ի ղեկավարի հավաստմամբ, անպայման ուղարկելու են:
«Մեր նամակում, որն ուղարկել էինք նախագահի վերահսկողական ծառայություն, գրված է հստակ. առաջարկում ենք ուսումնասիրել և բացահայտել առաջնահերթորեն շաքարավազի և հացի հետ կապված խնդիրները, այնուհետև կարագի, օղու, բենզինի և այլնի»,- ասաց Ա. Պողոսյանը, ավելացնելով. «Շաքարավազի հետ մենք գնում ենք ջուր, և բացահայտ երևում են գնդերը շաքարավազի մեջ: Դա վիրավորական է, դա խաբեություն է և կրիմինալ, իսկ բացահայտելը չափազանց հեշտ է. կշռել, հանձնել լաբորատորիա, ստանալ խոնավության տոկոսը և համեմատել սահմանված ցուցանիշի հետ»:
«Սպառողների միություն» ՀԿ-ի նախագահի ասածը, ըստ էության, նշանակում է, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը վերոնշյալ և հանրահայտ խախտումները բացահայտելու հարցում իր դերում չէ, այլապես նշված հասարակական կազմակերպությունը հարկադրված չէր լինի դիմել ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայություն: Բայց չստացվի այնպես, որ, ասենք, Ալոն կաղ էր, Բլոն էլ` կույր…
Ա. Պողոսյանի կարծիքով, թեև բացառված չէ, որ շաքարավազը արտերկրից արդեն իսկ գերխոնավացված վիճակում է բերվում Հայաստան, բայց ավելի հավանական է, որ շաքարավազի գերխոնավացումը կատարվում է այստեղ: Ընդ որում, շաքարավազի առանձնահատկությունից ելնելով, գերխոնավացման համար ինչ-որ հատուկ միջոցներ չեն պահանջվում, դա շատ հեշտ է կատարելը:

Сахарный песок на армянских прилавках “чистой воды”- фальсификат, а хлеб насущный - "полное надувательство” 12/21/2012   15:27  |  Актуальная тема
"Практически во всех магазинах Армении сахарный песок продается в сверхувлажненном состоянии. Из этого следует, что подобным способом пытаются одурачить покупателей, на самом деле вместо сахара подсовывая им воду." А с хлебом, в прямом и переносном смысле “полное надувательство”. Вот и “покупаются” люди на его “пышные формы”, упуская из виду абсолютную легковесность. Сегодня на созванной пресс-конференции в информационном центре “Ноян Тапан”президент общественной организации “Союз потребителей” Армен Погосян обратил внимание общественности на эту весьму серьезную проблему, сообщив, что в связи с этим, они обращались в Контрольную службу президента Армении, но письмо по дороге затерялось.
Согласно А. Погосяну, они отправили письмо по электронной почте, будучи более чем уверенными, что живут в цивилизованном мире и что это одна из принятых форм коммуникации и передачи информации, однако в Контрольной службе ему ответили, что “ищут, но не находят”. После этого случая, общественная организация не подавала заявлений-сигналов в Контрольную службу президента, сославшись на занятость, но по заверениям директора упомянутой организации, всенепременно отправят.
В письме, адресованном Контрольной службе президента РА, черным по белому написано, что мы предлагаем исследовать и выявить первоочередные проблемы, возникшие с сахарным песком и хлебобулочными изделиями, а потом уже заняться маслом, водкой, бензином и т.д.”,- сказал А.Погосян, добавив, что вместе с сахаром мы покупаем воду и что  невооруженным глазом можно заметить вследствие этого образующиеся в сахарной массе твердые шарики. "Этот факт оскорбляет наше достоинство. Это “чистой воды” обман и мошенничество, одним словом, тут пахнет криминалом. Раскрыть сей факт очень легко и просто: достаточно взвесить и сдать в лабораторию на экспертизу, вам сообщат процент его влажности, и остается только его сравнить с установленной нормой".
Сказанное директором общественной организации “Союз потребителей”, по сути, означает, что Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства в вопросе выявления вышеуказанных нарушений никак себя не проявила, иначе общественная организация не стала бы обращаться в Контрольную службу президента Армении: "Будем надеяться, что мы не столкнулись с такой ситуацией, когда, образно выражаясь, “Ало оказался хромым, а Бло слепым”.
По мнению, А. Погосяна, хотя и не следует сбрасывать со счетов версию, что возможно сахарный песок импортируется в Армению в уже сверхувлажненном состоянии, однако он полагает, что, по всей вероятности, его подвергают “водным процедурам” здесь, ведь, исходя из особенностей сахарного песка, для его увлажнения не требуются специальных средств. Это очень легко осуществить.