Տնօրենը յուրացրել է դպրոցի գույքն ու աշխատակիցների օգնությունը 12/19/2012   15:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Հմայակ Մազմանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի դատաքննությունը:
Հմայակ Մազմանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1989թ. աշխատելով Շիրակամուտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառայության շահերին հակառակ, 2008-2009թթ. 2-րդ կիսամյակից ուսումնական հաստատության տարիֆիկացիոն մատյանները կազմելիս, քրոջ՝ Հայկուշ Մազմանյանի և աներորդի Հովհաննես Կյուրեղյանի անձնական տվյալների դիմաց գրառել է բարձր դրույքաչափ, որի հետևանքով մինչև 2010-2011 ուստարվա ավարտը վերջիններիս տրվել է նախատեսվածից 949140 ՀՀ դրամ ավել գումար: Բացի այդ, նա օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով հափշտակել է «Շիրակամուտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱ կազմակերպության միջոցներով 2008 թ. դեկտեմբեր ամսին «Փայտշին» ՍՊ ընկերությունից գնված ընդհանուր 484000 ՀՀ դրամ արժողության 7 հատ գրասեղանները:
Բացի այդ, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, 2009-2010թթ. ընթացքում շահադիտական նպատակով կազմելով դպրոցի արհեստակցական միության ժողովի արձանագրության կեղծ քաղվածքներ և դրանք ներկայացնելով ՀՀ ԿԳ աշխատողների արհմիության Սպիտակի տարածքային միություն, ստացել և խաբեության եղանակով հափշտակել է հիշյալ դպրոցի աշխատողներին որպես օգնություն տրված 120000 ՀՀ դրամը:
Հմայակ Մազմանյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Директор совершил хищение школьного имущества 12/19/2012   17:39  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции Лорийской области под председательством судьи Нарине Овакимян продолжается судебное разбирательство по уголовному делу, возбужденному в отношении Амаяка Мазманяна.
Амаяку Мазманяну предъявлено обвинение по факту того, что он, занимая должность директора ширакамутской средней школы N1, являясь должностным лицом, воспользовался своим служебным положением вопреки интересам службы в 2008-2009гг. при заполнении тарификационных списков в личные данные своей сестры Айкуш Мазманян и шурина Ованеса Кюрегяна вписал высокий оклад, вследствие чего последним до конца учебного 2010-2011 года было выплачено больше предусмотренной в размере 949 140 драмов суммы.
Кроме того, он, воспользовавшись своим должностным положением, путем присвоения совершил хищение приобретенных в 2008г. у ООО “Пайтшин”на средства ГНКО “Средняя школа N1 Ширакамута ”7 парт стоимостью 484 000 драмов.
Кроме того, являясь должностным лицом в течение 2009-2010гг. предумышленно составил ложный протокол профсоюза, и, представив его в территориальный союз Спитака, получил и путем обмана присвоил финансовую помощь в размере 120 000 драмов, предназначающуюся работникам школы.
Амаяк Мазманян обвиняется по ч.1 ст. 308, по ч.1 ст. 178, п. 1 ч. 2 ст. 179 и 314. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.