Գնալով շատանում են ‹‹քցելաբանական գիտությունների դոկտորները›› 12/11/2012   12:22  |  Վերլուծություններ
Խարդախներից և խարդախությունից կարելի է խուսափել
Դեկտեմբերի 8-ին տեղեկացրինք առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության հերթական գործի մասին: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հայտնած տեղեկատվության համաձան` ընդամենը երկու հոգու կատարած խարդախության հետևանքով 258 հոգի քրեական գործով ճանաչվել են տուժող, իսկ հափշտակված գումարի չափը գերազանցում է 10 մլրդ դրամը:
Հայաստանում խարդախությունը, ցավոք, գնալով ավելի մեծ տարածում է ստանում: Թեև նշված աճն արտահայտվում է նաև պաշտոնական վիճակագրությամբ (2012 թ. առաջին կիսամյակին խարդախությամբ սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ աճել է 53-ով), սակայն առավելապես նկատի ունենք պաշտոնապես չգրանցված դեպքերը, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները վերջին տարիներին առավել հաճախ ենք լսում:
Խաբեությամբ դիմացինին հարստահարելը կամ սեփական պարտավորությունների կատարումից խուսափելը շատ մարդկանց համար դարձել է կենսակերպ: Ոմանք այս գործում նույնիսկ այնքան են հմտացել, որ դարձել են ‹‹քցելաբանական գիտությունների դոկտոր››, խաբեությունն էլ ‹‹մասնագիտական գործիք››`գումար և նյութական այլ արժեքներ ձեռքբերելու կամ դրանց հետ կապված իրենց պարտավորությունները չկատարելու նպատակով:
Խարդախության շատ դեպքեր պաշտոնական վիճակագրությունից դուրս են մնում, որովհետև տուժողներից ոմանք, հատկապես եթե տղամարդիկ են, իրավապահ մարմիններին չեն դիմում ամաչելու պատճառով. ախր չէ՞ որ ինչ-որ մեկը կարողացել է իրենց խաբելով, հիմարացնելով, գումարներ հափշտակել: Ուրիշները չեն դիմում, քանի որ տուժել են իրենց ազգականի, բարեկամի կողմից, մտածում են` ախր մարդուն կբռնեն, կտանեն-կնստեցնեն, ազգուտակի մեջ խայտառակ կլինենք, կասեն վատություն արին:
Քիչ չեն նաև խարդախությամբ շորթված գումարի ոչ մեծ չափի պատճառով իրավապահներին չդիմողները, մտածում են` չարժի այդ գումարի համար ոստիկանություն, հետո էլ դատարան գնալ-գալ, այդքան թղթեր գրել-ստորագրել: Կան մարդիկ էլ, որ դեռ չեն կորցնում համոզելով, խաթրով գումարը հետ ստանալու կամ դիմացինի ստանձնած պարտավորության կատարման հույսը, շարունակաբար, խոստումից խոստում հավատում են նրան: Ուշագրավ է, որ բոլոր չափահաս մարդիկ լսել են խարդախության մասին, գիտեն ինչ բան է դա, բայց, չնայած դրան, ոմանք խաբվում են:
Ըստ ՀՀ ոստիկանության, գոյություն ունեն դիմացինին խաբելու, թյուրիմացության մեջ գցելու տարբեր մեթոդներ: Խաբեության գործիք կարող է դառնալ ամեն ինչ` ցանկացած փաստարկ, առարկա, երևույթ: Թեև խաբելու հիմնական միջոցը խոսքն է, սակայն բազմաթիվ այլ նպաստող պայմաններ կան, որոնք սուտը դարձնում են իրականին առավել մոտ: Խարդախներից շատերը մեծ ուշադրություն են դարձնում իրենց հագուստին, քանի որ մարդիկ անծանոթի մասին հաճախ կարծիք են կազմում հենց նրա հագուկապից ելնելով: Բացի այդ, շքեղ կամ թանկարժեք հագուկապն ընդգծում է անձի սոցիալական կարգավիճակը, և ոմանց պատկառանք ու վստահություն ներշնչում այդպիսի հագուկապով մարդու նկատմամբ:
Սովորական հագուստից բացի, կա նաև որոշակի մասնագիտությունների ներկայացուցիչներին (դատախազներին, ոստիկաններին, մաքսավորներին, ԴԱՀԿ աշխատակիցներին, օդաչուներին և այլոց) հատուկ հանդերձանք, որի առկայությունը յուրօրինակ այցեքարտ է: Խարդախները վստահություն ներշնչելու համար հաճախ են հանդերձավորվում այդպիսի հագուստներով, իսկ նրանց դյուրահավատ զոհերը ամաչում կամ մոռանում են դիմացինից պահանջել ինքնությունը հաստատող փաստաթուղթ:
Խարդախի համար միայն համազգեստը կամ թանկարժեք, տպավորիչ զգեստը, իհարկե, բավարար չէ, դրա համար էլ նա խոսքով և որոշակի գործողություններով ամրապնդում է ձեռք բերված նախնական վստահությունը: Այս նպատակով գործադրվում են ժպտերեսությունը, կիրթ պահվածքը, հարուստ բառապաշարը և այլ միջոցներ: Բացի այդ, փորձառու խարդախները կիրառում են նաև հոգեբաններին ծանոթ հպման մեթոդը, երբ զրուցակցին ‹‹պատահաբար›› դիպչելով, վերջինիս մոտ դիմացինի նկատմամբ մտերիմ վերաբերմունք են առաջացնում, ամեն անգամ իրենց զոհին հանդիպելիս, բարևում են պինդ ձեռքսեղմումով, ինչը միշտ խորհրդանշել է ազնվություն, անկեղծություն ու վստահություն:
Որոշ խարդախներ վստահություն ներշնչելու համար նախընտրում են իրենց զոհի հետ ‹‹սեղան նստել››: Այս մարտավարության` հաջողություն ապահովող կողմերից մեկն էլ ալկոհոլի ազդեցությունն է, որն, իր հերթին, նվազեցնում է զոհի զգոնությունը: Խարդախները որպես ‹‹զենք›› օգտագործում են նաև սեռային առանձնահատկությունները: Գրավիչ կնոջ համար դժվար չէ տղամարդու ուշադրությունը կամ զգոնությունը շեղել. բնազդային ռեֆլեքսները հաճախ մթագնում են ուժեղ սեռի վերլուծական միտքը:
Ոստիկանությունն ուշադրություն է հրավիրում նաև այն հանգամանքի վրա, որ խարդախներն իրենց զոհերին թակարդը գցելու համար տարբեր ‹‹լեգենդներ›› են հորինում: Լեգենդի բովանդակությունը պայմանավորված է լինում զոհին բնորոշ առանձնահատկություններով: Խորամանկ խարդախները վստահություն ներշնչելու համար նախընտրում են միամիտ ու պարզ մարդու տպավորություն ստեղծել` այդպիսով բթացնելով զոհի զգոնությունը: Երբեմն խարդախներն օգտվում են նաև զոհի հոգեբանական և ֆիզիոլոգիական վիճակից. հիվանդ, հոգնած, հուզված մարդկանց զգոնությունը հաճախ բավականին թուլացած է լինում, ինչից էլ նրանք օգտվում են: Բացի այդ, խարդախներն իրենց զոհի ուշադրությունը շեղելու համար, այն միտումնավոր կենտրոնացնում են ինչ-որ առարկայի կամ երևույթի վրա, կամ դիմացինին ներգրավում տեղեկատվության ահռելի հոսքի մեջ:
Մեր օրերում խարդախները առավել հաճախ ներկայանում են ‹‹գործ հարթողի›› կամ ‹‹գործ սարքողի›› դերում: Այդպիսի դեպքերում մարդիկ, որպես կանոն, խարդախության զոհ են դառնում, երբ փորձում են շրջանցել օրենքը և իրենց համար ցանկալի գործարքն իրականացնել այլ ճանապարհով: Անծանոթ միջնորդների ծառայություններից օգտվելիս ընդհանրապես անհրաժեշտ է պարզաբանել ու ճշգրտել գործարքի բոլոր մանրամասները, քանի որ նման դեպքերում մեծ է խարդավանքը բացահայտելու հավանականությունը: Փորձը վկայում է, որ որոշ գումարի խնայողության համար չարժե կարևոր գործարքները վստահել անծանոթների, որոնք ամեն պահի կարող են ձեր գումարների հետ անհետանալ: Լավագույն տարբերակը մասնագիտական կազմակերպություններին վստահելն է, սակայն այս դեպքում էլ անհրաժեշտ է ճիշտ ընտրություն կատարել ու խուսափել մեկ-երկու աշխատակից ունեցող և կասկածելի աշխարհագրությամբ սակավ հայտնի ընկերություններից:

Чем дальше, тем больше “Докторов кидалово наук” 12/11/2012   21:02  |  Аналитика
8 декабря мы уже сообщали о случаях мошенничества в особо крупных размерах. Согласно информации, предоставленной Специальной следственной службой РА, только вследствие афер, осуществленных двумя лицами, 258 человек проходили по данному делу в качестве потерпевших, а сумма хищения превышала 10 млрд. драмов.
В Армении мошенничество, к сожалению, приобретает вопиющие масштабы. Об этом свидетельствуют и данные официальной статистики.В первой половине 2012г. число преступлений, направленных против собственности, по сравнению с прошлым годом, выросло в 53 раза.
Угнетение другого путем обмана или уклонение от исполнения своих обязанностей для многих стало образом жизни. Некоторые так поднаторели в этом деле, что можно их удостоить, образно выражаясь, ученой степени “доктора кидалово наук”.
Многие случаи мошенничества остаются за пределами официальной статистики, потому что некоторые из потерпевших, особенно, если это мужчины, со стыда не обращаются в правоохранительные органы: как тут обратиться,  кто-то развел их, одурачил и стибрил у них деньги. Другие же не обращаются, поскольку пострадали от своего родственника или близкого. И думают: ведь поймают их и засадят, опозорятся на весь свой род и еще скажут, а потом обвинят в том, что оказал своей кровинушке “медвежью услугу”.
Немало и тех, кто не обращается по причине не особо крупного размера хищения, осуществленного путем мошенничества. Думают, к чему вся эта волокита и хождение по судам: игра не стоит свеч. Есть и такие, которые сыты чужими обещаниями. Интересно, что все наслышаны о мошенниках и мошенничествах и прекрасно себе представляют этот всем “известный науке зверь”, но, тем не менее, продолжают обманываться.
Согласно Полиции РА существуют разные методы обмана и введения в заблуждение человека. Орудием обмана может стать все: любой аргумент, предмет или явление. Пожалуй, основным орудием обмана является слово, однако существует великое множество благоприятных условий, при наличии которых ложь становится правдоподобной. Многие мошенники уделяют огромное внимание своему внешнему виду, поскольку многие встречают человека “по одежке”. Кроме того, шикарная и дорогая одежда подчеркивает социальный статус человека и внушает многим доверие и пиетет.
Кроме одежды, есть еще и представители определенных профессий(прокуроры, полицейские, таможенники, летчики и др.)- униформа уже сама по себе своеобразная визитная карточка. Чтобы произвести на людей должное впечатление, мошенники часто бывают “в форме”, а их легковерные жертвы приходят в смущение от одного их вида или забывают потребовать у них документ, удостоверяющий их личность.
Но одной одежды, даже самой дорогой и шикарной, недостаточно. Мошенники зачастую “выдают” себя за улыбчивых, воспитанных людей с богатым словарным запасом. Кроме того, многоопытные аферисты и махинаторы применяют знакомый психологам ‘метод точек соприкосновения”, когда собеседник “случайно” как бы прикасается к вам, пробуждая в вас чувство близости. Всякий раз при встрече со своей жертвой здороваются, прибегая к крепкому рукопожатию, что всегда являлось символом искренности, честности.
Некоторые мошенники, чтобы внушить доверие, предпочитают садиться за один стол со своей жертвой. Успех подобной тактики обусловлен во многом действием горячительных напитков, которые, в свою очередь, снижают бдительность жертвы. Мошенники в качестве “оружия” используют и интимную связь. Для привлекательной женщины не представляет трудности отвлечь внимание мужчины: инстинктивные рефлексы часто ослабляют аналитические способности сильного пола, помутняют его разум.
Полиция обращает ваше внимание также на то обстоятельство, что мошенники, чтобы поймать своих жертв в ловушку, выдумывают разные легенды. Содержание легенды обусловлено предпочтениями и особенностями жертвы. Хитроумные мошенники, чтобы внушить доверие предпочитают производить впечатление наивных и простых людей, тем самым убаюкивая бдительность жертвы. Иногда мошенники пользуются психологическим и физическим состоянием жертвы. Внимание больных, уставших и истощенных людей зачастую бывает сильно ослаблено.
В наши дни мошенники часто встречаются под личиной “толкачей” и “пролаз”. В таких случаях люди, как правило, становятся жертвой мошенничества, когда пытаются обойти закон и заключить желаемую для них сделку. Пользуясь услугами незнакомых посредников необходимо выяснить и уточнить все подробности дела, поскольку в подобных случаях велика вероятность раскрытия обмана. Опыт подсказывает, что из-за экономии денежных средств не стоит доверять свои дела незнакомцам, которые в любой момент могут исчезнуть вместе с вашей суммой. Лучший вариант - довериться специализированным организациям, однако и в этом случае необходимо сделать правильный выбор и избегать компаний, у которых один или два работника, а также не доверять малоизвестным компаниям с сомнительной репутацией.