Խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարները կոչ են արել վերացնել ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց տեղաշարժի սահմանափակումները 12/01/2012   12:04  |  Միջազգային լրահոս
Դեկտեմբերի 1-ին նշվող ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա նախօրեին աշխարհի ավելի քան 40 խոշորագույն մասնավոր ընկերությունների և կորպորացիաների ղեկավարներ կոչ են արել բոլոր պետություններին վերացնել ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց ճամփորդելու սահմանափակումները: Ըստ կոչի հեղինակների, նման սահմանափակումները խտրականության ճչացող դրսևորումներ են և մեծ վնաս են հասցնում բիզնեսին:
Կոչով հանդես եկած խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներն ընդգծել են, որ ներկայումս 45 երկրներում վարվող քաղաքականությունը և գործող օրենքները թույլ են տալիս բացառապես ՄԻԱՎ կարգավիճակի հիման վրա արտաքսել երկրից կամ մերժել այդ մարդկանց մուտքն երկիր:
«Գործարար աշխարհի առաջնորդները միավորվում են, որպեսզի վերջ դնեն այս անհիմն սահմանափակումներին»,-հայտարարել է Levi Strauss & Co ընկերության գլխավոր տնօրեն և նախագահ Չիպ Բերգը:
ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՎ միավորված ծրագրի գործադիր տնօրեն Միշել Սիդիբենը պաշտպանելով նախաձեռնությունը, նշել է, որ յուրաքանչյուր ոք պետք է ունենա տեղաշարժի ազատություն: Նա կոչ է արել բոլոր երկրներին վերացնել ՄԻԱՎ կարգավիճակի հետ կապված բոլոր տեսակի սահմանափակումները:
Ինչպես տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջը, ԱՄՆ-ն 2010թ.-ին վերացրել է ուղևորությունների` 22 տարի գործող արգելքը: Այլ երկրներ, որոնց թվում են Հայաստանը, Չինաստանը, Ֆիջին, Մոլդովան, Նամիբիան և Ուկրաինան, վերջերս նույնպես վերացրել են այդ սահմանափակումները: Այդուհանդերձ` 45 երկրներում դեռևս գործում է ՄԻԱՎ վարակակիրների համար մուտքի, ապրելու և աշխատանքային արտոնագիր ստանալու արգելքը:

Руководители крупнейших компаний призвали снять ограничение на передвижение для людей, зараженных ВИЧ 12/01/2012 12:04 | Международные новости
1 декабря в канун Всемирного дня борьбы со СПИД-ом руководители более 40 крупнейших частных компаний и корпораций мира призвали снять ограничения на передвижение для ВИЧ- инфицированных людей. По их мнению, подобные ограничения не что иное, как вопиющее проявление дискриминации, которое наносит огромный вред бизнесу.
Руководители крупнейших компаний и корпораций подчеркнули, что в настоящее время политика 45 стран и действующие там законы позволяют исключительно на основании заключения о наличии ВИЧ-инфекции депортировать людей, зараженных вирусом иммунодефицита или запретить их въезд в страну.
“Лидеры мирового бизнеса объединились, чтобы поставить конец этим необоснованным ограничениям”,- заявил генеральный директор и президент компании Levi Strauss & Co Чип Берг.
Исполнительный директор программы ВИЧ/СПИД Юнейдс Мишель Сидибе, который поддерживает данную инициативу, отметил, что каждый человек должен иметь право на свободу передвижения. Он призвал все страны отменить все ограничения, связанные с ВИЧ.
По сообщениям официального сайта ООН, в 2010 был снят действующий уже 22 года запрет на передвижение. Другие страны, в числе которых Армения, Китай, Фиджи, Молдова и Украина тоже недавно отменили это ограничение, но еще в 45 странах действует запрет для ВИЧ-инфицированных на въезд, проживание и рабочую визу.