Քրեական պատժից ազատվեց, բայց գույքային պահանջից՝ ոչ 11/17/2012   10:43  |  ԳՈՐԾ #
1995թ. փետրվարից 1997թ հուլիս ամիսն ընկած ժամանակաշրջանում Երևանի ոսկերչական գործարանը դեռ պետական էր: Այսինքն՝ այն տնօրեն Վաչագան Հարոյանի, պահեստապետ Նորայր Հովհաննիսյանի և, առավել ևս, գործարանի նյութատեխնիկական մատակարարման բաժնի պետ Ռուբիկ Ավետիսյանի սեփականությունը չէր: Պետական էր: Իրենք, ուրեմն, ձեռնարկության կայք-ունեցվածքի և բոլոր տեսակի հնարավորությունների պահպանությունն իրականացնող պատասխանատուներն էին, պետության կողմից վստահված անձինք:
Ո՞վ կմտածեր, որ գործարանին տիրություն անողների, այն էլ պետության կողմից նշանակված պատասխանատու ղեկավարների միտքը «ծուռ է» իրենց պահ տվածի նկատմամբ:
Օրինակ, ինչու՞ պիտի Ռուբիկ Ավետիսյանը գործարանից Ջրվեժի իր ամառանոց տեղափոխեր բետոնե սալեր, ցեմենտ, խողովակ, մարմարի սալեր, տարբեր տրամաչափի փականներ, վառելիքի ցանկացած տեսակ՝ սկսած հեղուկ գազից՝ վերջացրած՝ բենզինով և այլն: Ընդհանուր առմամբ, 2 մլն 262 հազար 522 ՀՀ դրամի ապրանք:
Կամ, ասենք ոսկերչական գործարանի մեկ հատը՝ մոտ 70 դրամ 32 լումա արժեքով հոլոգրաֆ տիպի պիտակները:
Ռ. Ավետիսյանը իմացավ, որ ձեռնարկության պահեստապետ Նորայր Հովհաննիսյանն ունի 5000 հատ այդպիսի պիտակների պակասորդ: Դե արի ու հասկացիր ինչու՞ պիտի նրան հորդորեր, որ ձեռնարկության փոխտնօրենին դրանց կորչելու մասին սուտ տեղեկություններ հայտնի՝ դրանով իսկ կասեցնելով կորած պիտակները գտնելու ուղղությամբ հնարավոր միջոցառումների ձեռնարկումը: Կամ ինչու՞ ընդամենը մեկ տարում, 1996-1997թթ. ընթացքում, հոլոգրաֆ տիպի պիտակների կորուստի ծավալը պիտի հասներ 23 հազար 2 հատի, որը գումարային արտահայտությամբ կազմում է 1մլն 617 հազար 277 ՀՀ դրամ:
Եվ հոլոգրաֆ պիտակների այս «գործարքները» նյութական պատասխանատու այս մարդկանց մոտ նոր օրինախախտումների հիմքեր են ձևավորում: Նրանք համատեղ սկսում են կեղծ փաստաթղթեր կազմել, որպեսզի ծածկեն այդ պակասորդները: Օրինակ, կազմում են մի ակտ, որի համաձայն 15 հազար հատ հոլոգրաֆ պիտակ թափվել է յուղի մեջ և դարձել անպետք: Ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթը նրանք հանձնում են ձեռնարկության տնօրեն Վաչագան Հարոյանին, որն էլ թեթև ձեռքով այն «օրինականացնում» է իր ստորագրությամբ:
Այս ամենը երկար կձգվեր, եթե, ի վերջո, այս ձգձգվող զեղծարարությունների ու գողությունների շարանը չգրավեր իրավապահ մարմինների ուշադրությունը:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը քննում է ոսկերչական գործարանին պատկանող պետական ունեցվածքի գողությանը վերաբերող գործը: Երեք մեղադրյալներից երկուսը կանգնում են դատարանի առաջ և ենթարկվում պատասխանատվության: Բայց երրորդ մեղադրյալի` Ռուբիկ Ավետիսյանի մասով գործն անջատվում և կասեցվում է` մինչև... մեղադրյալի հայտնաբերվելը...
Ռուբիկ Ավետիսյանը խույս էր տվել արդարադատությունից և անհայտացել...:
Անցան տարիներ: Առաջ գնացող կյանքը ենթադրում էր նաև իրավական դաշտի համապատասխանեցում նոր իրավիճակներին: 2006թ.-ի մարտի 21-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Ռուբիկ Ավետիսյանի արարքները համապատասխանեցնում է 2003թ.-ի ապրիլի 18-ին ընդունված նոր օրենսգրքի դրույթներին: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանքը, սակայն, մնում է անփոփոխ և նրան գտնելու ուղղությամբ հետախուզումը շարունակվում է:
Այսպես, տարին գլորվում էր տարու ետևից: Այդ ընթացքում Ռուբիկ Ավետիսյանի գործի և օրենսդրական փոփոխությունների համապատասխանեցման ևս մի քանի անհրաժեշտություններ առաջացան, ինչը և դատական մարմինները կատարում էին համաձայն սահմանված կարգի:
Եկավ 2012թ.-ը: Սա Ռուբիկ Ավետիսյանի երկարաձգվող գործի պատմության մեջ բեկումնային տարի է:
Հուլիսի 18-ին Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանին միջնորդությամբ դիմում է փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը: Նա խնդրում է Ռ. Ավետիսյանի գործով սկսել կասեցված վարույթը, փոխել խափանման միջոցը և դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցնելու պատճառով:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի համաձայն՝ անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե հանցանքն ավարտված համարելու օրվանից անցել է հանցանքի ծանրությանը համապատասխան օրենքով սահմանված ժամկետը:
Դատարանը փաստում է, որ Ռուբիկ Ավետիսյանի կատարած արարքը համապատասխանում է միջին ծանրության հանցագործությանը: Նրա կատարած հանցանքի ավարտից հետո անցել է ավելի քան 15 տարի: Դատարանը չունի որևէ տվյալ որ այդ ժամանակահատվածում նա որևէ այլ հանցագործություն է կատարել: Ուստիև վաղեմության ժամկետը լրանալու հիմքով գործը կարճվում է։ Ելնելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի սահմանված համապատասխան դրույթներից, դատարանը որոշում է կայացնում Ռուբիկ Ավետիսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել:
Սակայն այդ ամենը վերաբերում է Ռուբիկ Ավետիսյանի քրեական պատասխանատվությանը: Դրանից նա կարողացավ խուսափել:
Արդյոք դա նշանակում է, որ նա ազատվում է պետությանը հասցրած նյութական վնասի պատասխանատվությունից: Պարզվում է, որ ոչ։ Քրեական գործը կարճելուց հետո ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Դանիելյանը գրավոր դիմում է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանին՝ առաջարկելով ներկայացնել հայց՝ պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու համար։ «Նկատի ունենալով, որ Ռուբիկ Ավետիսյանի հանցավոր գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է գույքային վնաս և վերջինիս կողմից այն չի վերականգնվել և ղեկավարվելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդվածով խնդրում եմ Ռ.Ավետիսյանից պետությանը պատճառված վնասները բռնագանձելու հայց հարուցել դատարան և արդյունքների մասին հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն»,- նշել է Ա.Դանիելյանը 2012 թվականի հոկտեմբերի 2-ի գրության մեջ։
Արձագանքը չի ուշանում և պետական գույքի կառավարման վարչությունը հոկտեմբերի 30-ին հայց է ներկայացնում Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանին, որտեղ մատնանշում է, որ Ռ. Ավետիսյանը աշխատելով ոսկերչական գործարանում «... մի խումբ մարդկանց հետ համաձայնության գալով, հափշտակել է 2մլն 262 հազար 522 ՀՀ դրամ...»: Եվ ... պահանջում, որ Ռ. Ավետիսյանը այդ գումարը վերադարձնի պետությանը:
Որպես իր պահանջի հիմնավորում Ա. Սահակյանը նշում է, որ համաձայն ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 345 հոդվածի «...պարտատերն իրավունք ունի պարտապանից պահանջել կատարելու իր պարտականությունը» և դատարանին խնդրում է հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձել պետությանը հասցրած վնասը և կիրառել այս հայցի ապահովման ուղղությամբ միջոցներ, այն է հայցագնի չափով արգելանք դնել Ռ. Ավետիսյանին պատկանող գույքի վրա:

Ушел от уголовной ответственности, но от другой ему не уйти 11/17/2012   10:43  |  Дело #
В период с февраля 1995г. по июль 1997г. Ереванский ювелирный завод еще не утерял свой государственный статус. Из чего следует, что он не являлся собственностью Вачагана Арояна, заведующего складом Норайра Ованнисяна и тем более начальника отдела материально-технического снабжения Рубика Аветисяна. Выходит, что они ответственные лица, доверенные лица государства.
Кто бы подумал, что смотрители завода, ответственные “государственные назначенцы” что-то замышляют.
Например, с какой стати Рубик Аветисян перевез с завода на свою дачу бетонные и мраморные плиты, цемент, трубы, клапаны разного калибра, разные виды топлива, начиная с жидкого газа и заканчивая бензином, - в общей сложности, товаров на сумму  2млн. 262 тыс. 522 драма.
А также голографические ярлыки, стоимость каждого из которых 70 драмов и 32 лумы.
Р. Аветисян узнал, что у завскладом предприятия Норайра Ованнисяна образовалась недостача в количестве 5000 таких ярлыков. Иди теперь и пойми, почему он должен был призывать его, чтобы он предоставил заместителю директора дезинформацию об их утере, тем самым препятствуя инициированию мероприятий по их нахождению? И почему  только за год, с 1996 по 1997гг. недостача выросла до 23.000 тыс. штук, которая в денежном эквиваленте составляет  1 млн. 617 тыс. 277 драмов?
Вышеупомянутые  махинации с голографическими ярлыками, осуществленные этими людьми, подготовили почву для  новых правонарушений. Они совместными усилиями стали составлять подложные документы, дабы таким способом скрыть растрату. Например, составили акт, согласно которому, голографические ярлыки в количестве 15 тыс. штук, замаслились, вследствие чего пришли в  непригодность. Явную фальшивку в виде документа они представили на подпись директору завода Вачагану Арояну, который одним росчерком пера узаконил его.
Все это продолжалось бы долго, если бы действия расхитителей не привлекли внимания правоохранительных органов.
Суд первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш рассмотрел дело о хищении государственного имущества, принадлежащего ювелирному заводу. Двое из трех обвиняемых предстали перед судом. Дело же третьего, Рубика Аветисяна, также проходящего по этому делу в качестве обвиняемого,  приостановлено до момента обнаружения обвиняемого.
Рубик Аветисян исчез, скрываясь от правосудия.
Прошли годы. Жизнь тоже не стояла на месте, а это значит, что возникла необходимость приведения правого поля в соответствие  с новыми явлениями. В марте 2006-го года суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш действия Рубика Аветисяна квалифицировал в соответсвии с пунктами нового кодекса от 18 апреля 2003-го года. Однако избранная в отношении него мера пресечения -заключение под стражу, осталась неизменной. Оперативно-розыскные мероприятия по его поимке продолжались.
Шли годы, а в это время возникла еще одна необходимость приведения дела Рубика Аветисяна в соответствие с законодательными изменениями, что и  сделали, согласно установленному порядку судебные органы.
Наступил 2012 год. Этот год стал переломным в деле Рубика Аветисяна.
18-го июля в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш обратился с ходатайством адвокат Гиви Ованнисян. Он просил возобновить приостановленное по делу Р. Аветисяна производство, изменить меру пресечения и прекратить в отношении него уголовное преследование по причине истечения срока давности привлечения к уголовной ответственности.
Согласно статье 75 Уголовного кодекса РА, преследуемое лицо освобождается от уголовной ответственности, если со дня совершения преступления предусмотренный соответствующим законом для тяжких преступлений срок истек.
Суд подтвердил, что действия Рубика Аветисяна квалифицируются как преступление средней тяжести. После совершения им преступления прошло больше 15 лет. Суд не располагает какой-либо информацией о том, что за это время он совершил другое преступление. И поэтому, ввиду истечения срока давности дело закрывается. Исходя из соответствующих пунктов Уголовного кодекса РА, суд постановил прекратить в отношении Рубика Аветисяна уголовное преследование.
Ему удалось избежать уголовной ответственности. Означает ли это, что он избежал и ответственности по факту нанесения материального ущерба государству? Выходит, что нет. После приостановления уголовного дела, заместитель Генерального прокурора Армен Даниелян обратился с письмом к начальнику Управления по управлению государственным имуществом при Правительстве РА Арману Саакяну с предложением подать иск с целью возмещения причиненного государству ущерба.“Принимая во внимание тот факт, что вследствие преступных действий Рубика Аветисяна, государству был нанесен  имущественный вред, руководствуясь статьей 27 закона РА “О прокуратуре”, прошу Вас возбудить против Рубика Аветисяна иск о возмещении нанесенного государству ущерба и известить Генпрокуратуру о результатах”, - написал в своем обращении от 2.10.2012г. А. Даниелян.
Ответ не заставил себя ждать, и Управление по управлению государственным имуществом 30 октября представило в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш иск, в котором указало, что Р. Аветисян, в бытность его начальником отдела материально-технического снабжения, вступил в сговор с группой людей и присвоил 2млн. 262 тыс.522 драма, и теперь по иску с  Р. Аветисяна требуется взыскать эту сумму.
В качестве аргумента А. Саакян приводит статью 345 гражданского кодекса РА, которая гласит, что “кредитор вправе требовать от должника исполнения  обязательства” и просит суд в пользу государства взыскать сумму нанесенного государству ущерба, и предпринять меры по обеспечению иска, а также наложить арест на имущество Р. Аветисяна в пределах суммы иска.