ՃՈ տեսուչների օրինական պահանջներին չի ենթարկվել, հայհոյել է, բռնություն գործադրել նրանց նկատմամբ 08/09/2017   16:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Մեկ անձ ձերբակալվել է:
Նախնական տվյալներով՝ 2017թ. օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 19:40-ի սահմաններում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձն իր վարած «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայով կայանել է «Զվարթնոց» օդանավակայանի ժամանման սրահի դիմաց՝ երթևեկելի գոտու աջ հատվածում, որի համար օդանավակայանում ծառայություն իրականացնող ճանապարհային ոստիկանության տեսուչներ Ա.Մարդոյանը և Գ.Ղանթարչյանը մի քանի անգամ բարձրախոսով զգուշացրել են՝ մեքենան կայանման համար արգելված գոտուց դուրս բերելու վերաբերյալ։
Քաղաքացին չի ենթարկվել նրանց օրինական պահանջներին, ինչպես նաև չի ներկայացրել տեսուչների կողմից պահանջվող փաստաթղթերը, փոխարենը բարձրաձայն հայհոյել և բռնություն է գործադրել վերջիններիս նկատմամբ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում:
Ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը ձերբակալվել է: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և ամբողջական քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Мужчина применил насилие в отношении сотрудников Дорожной полиции в ереванском аэропорту “Звартноц” 08/10/2017 00:16 | Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану предпринимаются необходимые следственные действия для установления обстоятельств инцидента с применением насилия в отношении представителя власти в ереванском международном аэропорту "Звартноц".
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, 7-го августа около 19:40 предполагаемый преступник припарковался на управляемом им автомобиле марки "Мерседес" перед залом прибытия аэропорта - справа от проезжей части. В этой связи инспекторы Дорожной полиции, дежурившие в аэропорту, А.Мардоян и Г. Гантарчян несколько раз по громкой связи предупредили водителя, призвав его вывести автомобиль с зоны, где парковка запрещена.
Гражданин не подчинился их законным требованиям, а также не предъявил документы по требованию инспекторов, вместо этого громко выругался в их адрес и применил насилие в их отношении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 316 (Применение насилия против представителя власти) Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому проводит следственное управление СК РА по Еревану.
"Предполагаемый преступник задержан. Для установления ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначена судебно-медицинская экспертиза. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования", - отмечается в сообщении.