«Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք թուրքական ժխտողականության դեմ». Էդուարդ Շարմազանովը՝ չեխ պատգամավորներին 06/28/2017   11:32  |  Քաղաքական
Ի պատիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության՝ հունիսի 27-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի անունից Պատգամավորների պալատում կազմակերպվել էր պաշտոնական ընդունելություն: ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը: Ընդունելությանը մասնակցել է նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ ընդունելու ուղղությամբ կատարած աշխատանքի, ինչպես նաեւ չեխ-հայկական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ, ՀՀ ԱԺ պատվոգիր եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Պատգամավորների պալատի մի շարք պատգամավորների:
Ընդունելության ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի պարոն Բյոհնիշ,
Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը լրջագույն քայլ էր՝ ի պաշտպանություն մարդու իրավունքների եւ ընդդեմ ցեղասպանությունների:
Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին մեծ աղետն էր եւ Չեխիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ձեր երկրի պատասխանն է ընդդեմ բարբարոսության: Մենք հիացած ենք ձեր խիզախությամբ, դրանով դուք կանխում եք նոր ցեղասպանությունները: Հարկ է նշել, որ Թուրքիան 102 տարվա ընթացքում չի փոխվել. շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Մենք պետք է միաբանվենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության եւ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության»:

Шармазанов – чешским депутатам: мы должны вместе бороться против турецкой политики отрицания 06/28/2017   13:24  |  Лента новостей
В честь делегации, возглавляемой вице-спикером Национального собрания Армении, руководителем группы дружбы Армения – Чехия Эдуардом Шармазановым, от имени председателя группы дружбы Чехия – Армения парламента Чешской Республики Робина Бьёниша в Палате депутатов 27 июня был организован официальный прием.
Как передает пресс-служба парламента, в составе делегации НС – депутаты Гaгик Меликян и Вардан Бостанджян. В приеме участвовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Чешской Республике Тигран Сейранян.
Палата депутатов парламента Чехии 25 апреля 2017 г. приняла резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян. За активную работу в этом направлении, а также за упрочение чешско-армянских межпарламентских связей вице-спикер НС Э.Шармазанов вручил ряду депутатов палаты Почетную медаль НС РА, Почетную грамоту НС РА и Памятную медаль Председателя НС РА.
На приеме вице-спикер НС выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
“Уважаемый г-н Бьёниш,
уважаемые коллеги!
Принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян, - серьезный шаг в защиту прав человека и против геноцидов. Геноцид армян явился первым в ХХ в. величайшим бедствием для человечества,  и признание Чехией геноцида – ответ вашей страны на варварство. Мы восхищены вашим мужеством, тем самым вы предотвращаете новые геноциды. Следует отметить, что Турция за 102 года не изменилась – продолжает свою политики отрицания. Мы должны вместе бороться против турецкой политики отрицания и во имя защиты прав человека”.
10:37 10/06/2017  |  Лента новостейИспанский город Валенсия признал и осудил Геноцид армян
13:15 05/06/2017  |  Лента новостейИспанский город Суэка официально признал и осудил Геноцид армян
13:22 27/05/2017  |  Лента новостейГородской совет пригорода Мельбурна рассмотрит резолюция о признании Геноцида армян
12:17 20/05/2017  |  Актуальная темаВице-спикер: признание Техасом Геноцидa армян - ответ на политику отрицания Турции и их наглое поведение в Вашингтоне
09:14 20/05/2017  |  Актуальная темаАмериканский штат Техас признал Геноцид армян
11:59 02/05/2017  |  Лента новостейКарел Шварценберг будет рад, если и другие страны последуют примеру Чехии и признают Геноцид армян