Ոստիկանության պարզաբանումը՝ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով տարածված տեղեկատվության առնչությամբ 06/22/2017   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զանգվածային լրատվության միջոցներով տեղեկություն էր տարածվել հայազգի Զավեն Կարապետյան անուն-ազգանունով անձի գերեվարվելու մասին։
ՀՀ ոստիկանության կողմից կատարված ստուգումներով եւ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ տարածված անձնական տվյալները համընկնում են Վանաձորի Մայմեխի 1 հասցեում գտնվող ծերանոցում հաշվառված, 16․11․1974 թ․ ծնված Զավեն Կարապետյանի տվյալների հետ։
Զ․Կարապետյանը ծնվել է Նոր Խարբերդ ավանում։ Մայրը` Մ․ Կարապետյանը, եղել է Խարբերդի հաշմանդամների տան շահառու։
1978 թ․ Զավեն Կարապետյանն ընդունվել է Գավառի մանկատուն, որտեղից դուրս է գրվել 1982 թ․ եւ տեղափոխվել մայրաքաղաքի Սովետաշենի օժանդակ դպրոց։
1994 թ․ աշնանը Զ․Կարապետյանը տեղափոխվել է Վանաձոր քաղաք եւ մոտ 4 տարի բնակվել Շառլ Ազնավուրի հիմնադրամի կողմից տրամադրված տնակում` օժանդակ դպրոցի նախկին սաներից մեկի հետ, հետո միայնակ է բնակվել Վանաձորի «Արմենիա» առողջարանի տարածքում տեղադրված եւ իրեն հատկացված տնակում։ Հաշվառման վայր չունենալու պատճառով 2004 թ․ հաշվառվել է Վանաձորի Մայմեխի 1 հասցեում գտնվող ծերանոցում եւ նույն թվականին Վանաձորի անձնագրային բաժանմունքի կողմից ստացել անձնագիր։ Անձնագրի վավերականացման տասնամյա ժամկետը լրանալուց հետո չի դիմել նոր անձնագիր ստանալու համար։
Զ․Կարապետյանը ՀՀ զինված ուժերում չի ծառայել, քանի որ առողջական խնդիրներ է ունեցել (մտավոր հետամնացություն) եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրամանի համաձայն՝ 24․12․1993 ազատվել է ծառայությունից։
Զ․Կարապետյանը հետագայում ապամոնտաժել եւ վաճառել է իր տնակը եւ դրանից հետո վարել թափառական կյանք, մշտական բնակության վայր չի ունեցել։ Ըստ ստացված տեղեկությունների՝ ՀՀ տարբեր տարածքներում վարձատրության դիմաց անասնապահությամբ է զբաղվել։ Խուսափել է շփումներից, եղել է ինքնամփոփ, առերեւույթ ակնհայտ են եղել մտավոր թերություններ։

Полиция Армении выступила с разъяснением по поводу личных данных оказавшегося в Азербайджане Завена Карапетяна 06/22/2017   16:12  |  Лента новостей
Полиция Армении в четверг выступила с разъяснением в связи с появившейся в азербайджанских СМИ информацией о пленении мужчины по имени и фамилии Завен Карапетян.
Как отмечается в сообщении пресс-службы Полиции Армении, по итогам проведенной проверки установлено, что распространенные персональные данные совпадают с данными родившегося 16 ноября 1974 г. Завена Карапетяна,  прописанного в доме престарелых по адресу ул. Маймеха 1. в городе Ванадзоре.
Сообщается, что Завен Карапетян родился в Нор Харберде. Мать мужчины - М.Карапетян - состояла на учете в Харбердском доме инвалидов. В 1978 г. Завен Карапетян был принят в детский дом в Гаваре, который покинул в 1982 г., и был переведен в школу-интернат в районе Советашен в Ереване. Осенью 1994 г. Завен Карапетян переехал в Ванадзор, где около четырех лет проживал во времянке вместе с одним из бывших воспитанников школы-интерната. Затем он один жил во времянке на территории санатория "Армения". Ввиду отсутствия у него прописки, в 2004 г. З. Карапетян был зарегистрирован в доме престарелых по адресу Маймеха 1 в Ванадзоре и в том же году получил паспорт в паспортном отделении Ванадзора.
"По истечении срока действия паспорта он не обратился в полицейский отдел для получения нового паспорта. В Вооруженных силах Завен Карапетян не служил в связи с проблемами со здоровьем (умственная отсталость) и в соответствии с приказом министра обороны от 24 декабря 1993 года был освобожден от службы в армии. В дальнейшем З.Карапетян демонтировал и продал свой домик и вел бродяжнический образ жизни, не имея постоянного места жительства. Согласно полученным данным, он подрабатывал пастухом и за определенную плату пас скотину. Карапетян избегал общения с людьми, был замкнутым и, предположительно, с явными признаками умственного расстройства", -отмечается в сообщении Полиции Армении.