Կառավարությունում քննարկվել են հակակարկտային պաշտպանության արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցեր 04/29/2017   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հանրապետությունում հակակարկտային պաշտպանության առավել արդյունավետ համակարգի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ներկայացնելով այդ նպատակով կատարված հետազոտության արդյունքները՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ առաջարկվում է ստեղծել հակակարկտային փոխլրացնող համակարգ՝ ներկայիս գազագեներատորային եղանակին զուգահեռ ներդնել նաև առավել բարձր արդյունավետություն ապահովող հրթիռային և ցանցային պաշտպանություն:
Հետազոտության արդյունքներով ստեղծվել է ռադիոլոկացիոն կայանների և հրթիռային կայանքների տեղակայման քարտեզ, կատարվել է ծախսերի գնահատում: Դավիթ Տոնոյանն առաջարկել է որպես առաջին փուլ սկսել հրթիռային պաշտպանության պիլոտային ծրագիր Արագածոտնի և Լոռու մարզերում, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել ռադիոլոկացիոն կայանների արդիականացման աշխատանքներ:
Վարչապետ Կարապետյանը հանձնարարել է ընթացք տալ պիլոտային ծրագրին՝ միևնույն ժամանակ ուսումնասիրություն իրականացնելով ցանցային պաշտպանության համակարգի արդյունավետության և ծախսատարության վերաբերյալ:

В правительстве Армении обсудили меры по повышению эффективности противоградовой защиты 04/29/2017   14:54  |  Лента новостей
На субботнем совещании у премьер-министра Армении Карена Карапетяна обсуждалось создание более эффективной системы противоградовой защиты.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, глава МЧС Армении Давид Тоноян, представляя результаты проведенного в данных целях исследования, отметил, что предлагается создать комплементарную противоградовую систему: наряду с ныне действующей газогенераторной моделью внедрить также обеспечивающую еще большую эффективность ракетную и сетевую защиту.
По результатам исследования была создана карта размещения  радиолокационных и ракетных установок, проведена оценка расходов. Давид Тоноян предложил на первом этапе начать реализацию пилотной программы в Арагацотнской и Лорийской областях Армении, в рамках которой предполагается реализовать работы по модернизации радиолокационных станций.
В свою очередь премьер-министр Армении поручил начать пилотную программу, одновременно проводя исследования касаемо эффективности и затратности системы сетевой защиты.