ԵՄ դրամաշնորհների գումարների հափշտակության գործով հայտարարվել է միջազգային հետախուզում 04/29/2017   11:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Փաստինֆո-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով մեղադրյալներից երեք անձի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված:
Մեր տեղեկություններով, հետախուզման մեջ գտնվող Գարիկ Չիլինգարյանը մինչև վերջերս ԵԱՀԿ առաքելության ծրագրով աշխատել է Ուկրաինայում, սակայն նրա առաքելության ժամկետը լրացել է մարտ ամսին, որի ավարտվելուց հետո նա անհետացել է:
Հետախուզման մեջ գտնվող ՊԵԿ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Գեղամ Պետրոսյանն էլ, ըստ տեղեկությունների, թաքնվում է Միացյալ Նահանգներում, իսկ զոքանչն այստեղ կալանքի տակ է: Ինչ վերաբերում է Հրայր Գյոնջյանին, աա ըստ որոշ աղբյուրների, նա թաքնվում է Մեծ Բրիտանիայում:
Հայտնի է նաև, որ դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության մեջ մեղադրվողները միմյանց հետ ազգակցական կապի մեջ են գտնվում:
Ինչ վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափի հափշտակված գումարներին, ապա դրանք մի քանի հարյուր միլիոն դրամի են հասնում:
Ձերբակալվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգողը
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով 2017 թվականի ապրիլի 26-ին ձերբակալվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանը։
09:40 29/04/2017  |  ՄամուլԻ՞նչ կապ ունի ԵՄ պատվիրակության նախկին ղեկավարը վերջին սկանդալային բացահայտման հետ. «Ժամանակ»
11:12 28/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է կիրառվի անմեղության կանխավարկածը. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակություն
13:32 27/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգողը
13:26 27/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔԿ-ն հաստատեց ԵՄ-ի երևանյան գրասենյակի աշխատակից ձերբակալման մասին տեղեկությունը
12:24 27/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍկանդալային ձերբակալում. ԵՄ-ի երևանյան գրասենյակի աշխատակից է ձերբակալվել

Трое фигурантов дела о хищении средств европейских грантов объявлены в международный розыск 04/29/2017   12:21  |  Криминальная хроника
Трое фигурантов уголовного дела о хищении денежной суммы в особо крупных размерах из средств гранта, выделенного делегацией Европейского союза в РА, объявлены в международный розыск.
По сведениям “ФактИнфо”, в розыске находятся Гарик Чилингарян, который  до недавнего времени работал в Украине по программе миссии ОБСЕ, однако срок его полномочий истек в марте, после чего он исчез.
Среди разыскиваемых также бывший руководитель аппарата Комитета по государственным доходам Гегам Петросян, который, по некоторым сведениям, скрывается в США, а Грайр Гёнджян, по данным ряда источников, скрывается в Великобритании.
Известно также о том, что обвиняемые в хищении средств грантов в особо крупных размерах находятся в родственной связи.
Речь идет о хищении суммы в размере нескольких сот миллионов драмов.
Ранее СК Армении сообщил, что на основе добытых в ходе предварительного следствия фактических данных по подозрению в совершении группой лиц по предварительного сговору мошеннического хищения суммы в особо крупных размерах из средств грантов, выделенных делегацией Европейского союза в Армении, 26 апреля 2017 года была задержана координатор грантовых программ делегации ЕС в РА Марине Папян.СК Армении сообщил подробности задержания координатора грантовых программ делегации ЕСВ сообщении также отмечалось, что по итогам разностороннего, полного и объективного исследования добытых в результате предпринятых по уголовному делу следственных действий доказательств, их анализа и оценки в их совокупности, в качестве обвиняемых в хищении денежных средств в особо крупных размерах, выделенных на реализацию грантовых программ делегации ЕС в РА, пособничестве в хищении, а также подделке группой лиц документов были привлечены 13 лиц.