Շավարշ Քոչարյանը կարեւորում է ԱՄՆ-ի կողմից պետական բարձր մակարդակով Հայոց ցեղասպանությանն անդրադարձը 04/24/2017   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխարհը պետք է ճանաչի եւ դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի հետագայում նման հանցագործությունները չկրկնվեն:
«Արմենպրես» հաղորդմամբ` Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողներին այս մասին ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը: «Քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը հստակ չի ճանաչվել եւ դատապարտվել, մեծ է վտանգը, որ նման ոճրագործությունները ցանկացած պահի կարող են կրկնվել:
Դրա համար էլ մենք պետք է կարողանանք այնպիսի միջավայր ստեղծել, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունը վերջնականապես ճանաչվի եւ դատապարտվի»,-ասաց նա:
Լրագրողների հարցին, թե առաջիկայում որ երկրները կարող են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Քոչարյանը պատասխանեց. «Գիտեք իրականում կարեւոր է, որ բոլորն էլ ճանաչեն: Կարեւոր է, որ ԱՄՆ-ը ոչ միայն նահանգների, այլեւ պետական բարձր մակարդակով խոսի Հայոց ցեղասպանության մասին, բայց մեր վերջնական նպատակն այն է, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունն առաջին հերթին ճանաչի Թուրքիան»:
Ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը: Հայ ժողովուրդը, երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու Հայաստան ժամանած հյուրերը ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում են՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Замглавы МИД Армении: мир должен признать и осудить Геноцид армян, чтобы предотвратить повторение подобных злодеяний 04/24/2017   16:52  |  Лента новостей
Мир должен признать и осудить Геноцид армян, чтоб предотвратить повторение подобных преступлений в будущем. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил журналистам в ереванском мемориальном комплексе “Цицернакаберд” заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, непризнание таких преступлений против человечества создает благоприятную почву для новых злодеяний.
“Мы должны суметь создать такую среду, чтобы Геноцид армян был окончательно признан и осужден”, - отметил он.
“Важно, чтобы Геноцид признали все. Важно, чтобы США не только на уровне штатов, но на высшем госудуарственном уровне говорили о Геноциде армян. Однако наша конечная цель заключается в том, чтобы в первую очередь Геноцид признала Турция”, - сказал Шаварш Кочарян.
16:24 24/04/2017  |  Лента новостейПравительство и президент Кипра решительно осудили факт Геноцида армян
16:12 24/04/2017  |  Лента новостейВ итальянском городе Пезаро установлен хачкар в память о святых мучениках Геноцида армян