ՄԻԵԴ-ն արագացված կարգով վարույթ է ընդունել ապրիլյան պատերազմին առնչվող 23 հայց. Tert.am 03/29/2017   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էր ներկայացրել 2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումների առնչությամբ մի խումբ գանգատներ, որոնցից 23-ն արդեն վարույթ է ընդունվել:
Tert.am-ի հետ զրույցում իրավաբան-իրավապաշտպան խմբի անդամ Արա Ղազարյանն ասաց, որ խմբի համար անսպասելի է եղել ՄԻԵԴ-ի նման արագ արձագանքը. «Մեզ համար բավականին անսպասելի էր, որ ՄԻԵԴ-ը արագացված կարգով սկսեց այդ երկու տասնյակ գործերի քննությունը, ինչը շատ դրական է: Հիմա սպասում ենք ավելի մեծ խմբաքանակի, որը վերաբերում է տեղահանվածների վերաբերյալ գանգատների մասով ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշմանը՝ գործի քննությունը սկսելու կամ չսկսելու վերաբերյալ»:
Իրավաբան-իրավապաշտպան խմբի անդամ Արտակ Զեյնալյանն էլ Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության միջազգային մեխանիզմ՝ ՄԻԵԴ-ից ակնկալվում է իրավունքների խախտման փաստի արձանագրում, որի դեպքում Ադրբեջանը պարտավոր կլինի արդարացի փոխհատուցում տրամադրել իրավունքի խախտման զոհերին:
Նշվում է, որ ընդդեմ Հայաստանի գանգատներ ներկայացրել է նաև ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի շահերը ներկայացնող Չինգիզ Ասքերովը: Այդ դիմումների քանակը հասնում է 700-ի, սակայն դեռևս վարույթ է ընդունվել 5-ը:

ЕСПЧ в ускоренном порядке принял к своему производству 23 иска, касающихся апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха - Tert.am 03/29/2017   12:04  |  Лента новостей
Группа юристов-правозащитников представила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) ряд исков против Азербайджана в связи с защитой прав армянских военнослужащих и гражданских лиц во время четырехдневной Апрельской войны, 23 из которых ЕСПЧ уже принял к своему производству.
В беседе с Tert.am представитель группы юристов-правозащитников Ара Казарян назвал подобную быструю реакцию со стороны ЕСПЧ неожиданной.
“Для нас это было весьма неожиданно, что ЕСПЧ в ускоренном порядке начал производство по этим двум десяткам дел: это - весьма положительное явление. Сейчас мы рассчитываем на рассмотрение большего количества дел, которые касаются позиции ЕСПЧ относительно жалоб по части, касающейся выселенных лиц”, - отметил он.
Другой представитель группы юристов-правозащитников Артак Зейналян в беседе с Tert.am отметил, что сейчас, как и прежде, от ЕСПЧ как от международного механизма защиты прав человека и основополагающих свобод, ожидают регистрации факта нарушения прав, после которой Азербайджан обязан будет выплатить справедливую компенсацию жертвам нарушения прав.
Артак Зейналян сказал, что, исходя из требования о конфиденциальности, другие детали дела не подлежат публикации.