ԵՄ, ԱՄՆ, ԳԴՀ և ՄԹ դեսպանատներ․ Հավատացած ենք՝ քվեարկության օրը կեղծիքների հավանականությունը նվազեցվել է 03/29/2017   16:38  |  Ընտրական իրավունք
Հայաստանում Եվրամիության, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի դիվանագիտական առաքելությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել առաջիկա ընտրությունների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Եվրոպական Միությունը, Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան ընտրական գործընթացների հետ կապված Հայաստանին նշանակալի ֆինանսական ու տեխնիկական օժանդակություն են ապահովել, այդ թվում՝ սարքավորումներ, որոնք կօգնեն ազատ ու արդարացի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանն ապրիլի 2-ին:
«Մենք գոհ ենք կիրակի օրը կայանալիք ընտրությունների համար նախատեսված ընտրողների նույնականացման սարքավորումների վերջին փորձարկումների արդյունքներից: Ուզում ենք գովեստով նշել Հայաստանի ընտրական գործընթացներին աջակցելու այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի կառավարության հանձնառու աշխատանքը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից դրա արդյունավետ իրականացումը՝ խիստ սեղմ ժամկետներում: Մենք խորապես հավատացած ենք, որ այս քայլերը կնվազեցնեն քվեարկության օրը կեղծիքներ թույլ տալու հավանականությունը և կսահմանափակեն ընտրական գործընթացներին միտված միջամտությունները տեղամասերում: Մենք հստակ փաստում ենք, որ քվեարկությունը լինելու է փակ և որ տեղամասերում տեղակայված նույնականացման սարքավորումներն ու տեսախցիկները նախատեսված չեն արձանագրելու ընտրողի քվեն: Մենք ողջունում ու պաշտպանում ենք վստահելի տեղական ու միջազգային դիտորդական նախաձեռնությունները, որոնց միջոցով Հայաստանի գրեթե բոլոր 2009 տեղամասերում կապահովվի դիտորդական ներկայություն՝ նպատակ ունենալով ապահովել ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ հավասարակշռված և օբյեկտիվ վերլուծություններ», - ասված է հայտարարությունում։
Առաքելությունները նշում են, որ ապրիլի 2-ի ընտրությունների վերաբերյալ իրենց գնահատականը չի սահմանափակվելու միայն քվեարկության օրն իրականացված ընտրական ընթացակարգերի դիտարկմամբ: «Մենք տեղյակ ենք և մեզ մտահոգում են ընտրողների ահաբեկման, քվեներ գնելու փորձերի ու որոշ մրցակցող ուժերի օգնելու նպատակով վարչական ռեսուրսի համակարգային կիրառման մասին պնդումները: Մենք շարունակում ենք հորդորել ընտրություններին մասնակից բոլոր կողմերին հավատարիմ լինել Հայաստանի ընտրական օրենսդրության տառին ու ոգուն և կոչ ենք անում համապատասխան իրավապահ կառույցներին ու ընտրական կառույցներին անկողմնակալ ու համոզիչ կերպով իրականացնել գործող օրենքները։ Հուսով ենք, որ ընտրությունների անմիջական արդյունքները ճանապարհ կհարթեն դեպի բարեկեցություն, խաղաղություն և առաջընթաց: Հայաստանի ժողովուրդն արժանի է դրան», - ասված է դիվանագիտական առաքելությունների համատեղ հայտարարությունում։:
18:02 28/03/2017Ըստ գտնվելու վայրի քվեարկությանը մասնակցելու տեղեկանք է ստացել 28 հազար քաղաքացի
13:41 28/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԿարեն Կարապետյանը մեծ վարկանիշ է վայելում ընտրողների շրջանում. ВЦИОМ-ի նոր հարցումը
10:55 27/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՀայաստանի ԱԺ ընտրություններում էլեկտրոնային քվեարկությունն ավարտվել է

Принятые в Армении меры минимизируют вероятность фальсификаций в день голосования - заявление диппредставительств 03/29/2017   17:16  |  Избирательное право
Дипломатические миссии ЕС, США, Германии и Великобритании распространили совместное заявление касаемо предстоящих 2 апреля выборов в Национальное Собрание Армении.
В заявлении отмечается, что за последний год ЕС, США, Германия и Великобритания в связи с избирательными процессами оказали Армении весомое финансовое и техническое  содействие, в том числе обеспечили устройствами, которые помогут проведению 2 апреля свободных и справедливых выборов.
“Мы довольны результатами последнего опробования устройств идентификации избирателей на предстоящих в воскресенье выборах. Хотим похвалить в рамках этой программы содействия электоральным процессами в Армении работу правительства РА и эффективную реализацию ПРООН данной программы в самые сжатые сроки”,  - отмечается в заявлении.
Авторы заявления выражают глубокую убежденность в том, что эти шаги минимизируют вероятность фальсификаций в день голосования, ограничат умышленное вмешательство в электоральные процессы на избирательных участках.
“Мы четко констатируем, что голосование будет закрытым и размещенные на избирательных участках устройства идентификации и видеокамеры не предусмотрены для фиксирования голосования избирателя. Мы приветствуем и поддерживаем работу доверенных местных и международных наблюдательских миссий, благодаря которым практически на всех 2009 избирательных участках Армении будет обеспечено присутствие наблюдателей  с целью обеспечения сбалансированного и объективного анализа относительно проведения выборо”, - подчеркивается в заявлении.
Авторы заявления отмечают, что их оценка по поводу предстоящих 2 апреля выборов не будет ограничиваться лишь мониторингом избирательных процедур в день голосования.
“Мы знаем и обеспокоены сообщениями о попытках запугивания избирателей, покупке голосов и  использовании административного ресурса с целью оказания помощи некоторым конкурирующим силам. Мы продолжаем призывать всех участников выборов сохранять приверженность букве и духу избирательного законодательства РА, призываем соответствующие правоохранительные и избирательные структуры  беспристрастно и убедительно исполнять действующие законы. Надеемся, что непосредственные результаты выборов проложат путь к благосостоянию, миру и прогрессу. Народ Армении достоин этого”, - отмечается в совместном заявлении дипмиссий.