Նախագահը ներկա է գտնվել «Հայկյան-2016» մրցանակաբաշխությանը 02/24/2017   22:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել «Հայկյան» մրցանակաբաշխությանը, որը նպատակ ունի բացահայտել և գնահատել այն անհատներին, կառույցներին, որոնք տարվա ընթացքում նշանակալի մասնակցություն են ունեցել երիտասարդության ոլորտում։ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի արդեն ավանդական դարձած «Հայկյան» մրցանակաբաշխությունն այս անգամ նվիրվել է ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 25-ամյակին։
«Հայկյան-2016» մրցանակներ են շնորհվել մի շարք անվանակարգերում՝ «Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին», «Ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի լավագույն նախագահ», «Լավագույն մարզային ուսանողական ինքնակառավարման մարմին», «Լավագույն երիտասարդական հասարակական կազմակերպություն Երևան քաղաքում», «Լավագույն երիտասարդական հասարակական կազմակերպություն մարզում», «Ինքնատիպ երիտասարդական նախագիծ», «Լավագույն երիտասարդական միջազգային ծրագիր», «Լավագույն երիտասարդական հաղորդում», «Ռազմահայրենասիրական լավագույն նախագիծ» և «Լավագույն երիտասարդական գիտական նվաճում»:
Ավանդական անվանակարգերից բացի, սահմանվել են նաև հատուկ մրցանակներ, որոնք մրցանակակիրներին հանձնել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հատուկ մրցանակներ են շնորհվել Կոնստանտին Ենկոյանին՝ «Նոբելյան օրեր՝ Երևանում» գիտական միջոցառումը նախաձեռնելու համար, Տիգրան Քոչարյանին՝ 2016 թվականին «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղի աշխարհի առաջնությունը Հայաստանում կազմակերպելու և ինտելեկտուալ շարժումը զարգացնելու համար, «ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի միացյալ ծրագիր» կազմակերպությանը՝ «Երիտասարդության ոլորտին առավելագույնս աջակցած միջազգային կազմակերպություն» անվանակարգում, Արթուր Ալեքսանյանին՝ սպորտի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ներդրման և նվիրումի համար, Հենրիխ Մխիթարյանին՝ հայկական ֆուտբոլի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի և հայկական սպորտի հանրահռչակման համար:
«Հայկյան-2016» հատուկ մրցանակ է շնորհվել նաև 2016 թվականին ՀՀ «Մարտական խաչ» 1-ին և 2-րդ աստիճանի շքանշաններով պարգևատրված 47 զինծառայողների։
«Հայկյան» մրցանակակիրները խորհրդանշական արձանիկից բացի, ստացել են «ԱրմԹաբ» հայկական պլանշետներ։
Մրցանակաբաշխության ավարտին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բոլոր մրցանակակիրներին, կարևորել ավանդական դարձած այս նախաձեռնությունը և մաղթել հետագա հաջողություններ:
«Թախիծով ու նաև հպարտությամբ եմ շնորհավորում  հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս քաջի մահով ընկած մեր զինվորականներին ու նրանց ծնողներին: Թախիծով, բնականաբար, որովհետև նրանք չկան, ավելի ճիշտ՝ այս դահլիճում չեն, ու հպարտությամբ, որովհետև մենք գործ ունենք մարդկանց հետ, ովքեր ունեն արժանապատվություն, պարտքի զգացողություն, ովքեր ունեն հայրենասիրական ջերմ զգացումներ», - հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:
Երկրի ղեկավարի խոսքերով` այսպիսի միջոցառումները չափազանց կարևոր են, որովհետև մենք պարտավոր ենք ուղղակի առանձնացնել և ուրիշներին ի ցույց դնել մեր լավագույններին՝ այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատասիրությամբ, իրենց տաղանդի, շնորքի շնորհիվ կարողանում են հասնել հաջողությունների: «Ես չեմ հավատում այն խոսքերին, որ հատկապես ծնողներն են սիրում երեխաներին ասել, որ վատ օրինակը վարակիչ է: Այդպես չէ՝ լավ օրինակը շատ ավելի վարակիչ է, և մենք պետք է կարողանանք, անպայման, այս լավ օրինակները դարձնել ուրիշների համար ձգտման առարկա, ձգտման ցուցանիշ: Դրա համար ես բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում և ուզում եմ մեկ անգամ ևս հրապարակավ հայտարարել, որ բոլոր դժգոհների, բոլոր հոռետեսների այն ասածին, որ Հայաստանն ապագա չունի, պատասխանը ձեր գործունեությունն է, այսօրվա մեր երիտասարդությունն է, նրա ձեռքբերումները»,-ողջույնի խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении присутствовал на вручении премий “Айкян-2016” 02/25/2017   00:25  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня вечером в Национальном Академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна присутствовал на вручении премий лауреатам конкурса "Айкян", который имеет целью выявлять, оценивать те личности, структуры, которые в течение года имели значительное участие в молодёжной сфере.
Ставший уже традиционным конкурс Молодёжного фонда Армении "Айкян" на этот раз посвящён 25-летию создания Вооружённых сил РА.
Премии "Айкян-2016" присуждены в ряде номинаций: "Лучший студенческий орган самоуправления", "Лучший председатель студенческого органа самоуправления", "Лучший областной студенческий орган самоуправления", "Лучшая молодёжная общественная организация в городе Ереван", "Лучшая молодёжная общественная организация в области", "Самобытный молодёжный проект", "Лучшая молодёжная международная программа", "Лучшая молодёжная программа", "Лучший военно-патриотический проект", "Лучшее молодёжное научное достижение".
Кроме традиционных номинаций, учреждены также специальные призы, которые участникам вручил президент Серж Саргсян. Специальные призы присуждены Константину Енкояну за инициативу научного мероприятия "Нобелевские дни в Ереване"; Тиграну Кочаряну за организацию в Армении в 2016 году мирового первенства интеллектуальной игры "Что? Где? Когда?" и развитие интеллектуального движения; организации "Объединённая программа ООН по борьбе со СПИД/ВИЧ" в номинации "Международная организация, оказавшая наибольшую помощь молодёжной сфере"; Артуру Алексаняну за значительный вклад и преданность делу развития спорта; Генриху Мхитаряну за большой вклад в дело развития армянского футбола и популяризацию армянского спорта.
Специальная премия "Айкян-2016 вурчена также 47 военнослужащим, награждённым в 2016 году орденами "Боевой крест" 1-ой и 2-ой степени.
Лауреаты премий "Айкян" кроме символической статуэтки получили также армянские планшеты "АрмТаб".
В конце церемонии вручения премий президент Серж Саргсян поздравил всех лауреатов, подчеркнул важность этой, ставшей традиционной, инициативы и пожелал дальнейших успехов.Текст выступления президента приводит пресс-служба главы государства:
"Дорогие родители наших павших боевых товарищей,
Господа офицеры,
Дорогие молодые люди,
Хочу в присутствии всех вас выразить благодарность организаторам этого сегодняшнего прекрасного вечера также за то, что сегодня имею возможность общаться с вами, потому что такие контакты всегда придают новый заряд бодрости, придают энергию. И я всегда с удовольствием встречаюсь с молодыми людьми, будь то военными, учёными, студентами или нашими партийными товарищами. Это также даёт возможность уточнить наш путь, внести уточнения в нашу работу. Конечно, с тоской и также с гордостью поздравляю наших военнослужащих, павших смертью храбрых при защите границ Отечества, и их родителей. С тоской, естественно, потому что их нет, вернее, они не в этом зале, и с гордостью, потому что мы имеем дело с людьми, которые имеют достоинство, чувство долга, у которых есть теплые патриотические чувства.
Конечно, поздравляю также других лауреатов, чья история - это история успехов. И я думаю, что такие мероприятия чрезвычайно важны, потому что мы обязаны просто выделять наших лучших и приводить в пример другим их - тех людей, которые своим трудолюбием, своим талантом, своими способностями достигают успехов. Я не верю тем словам, которые особенно родители любят говорить детям, что плохой пример заразителен. Это не так. Хороший пример намного более заразителен и мы должны суметь, обязательно, эти хорошие примеры превратить в предмет стремления других, критерий стремлений. Потому я всем вам желаю успеха и хочу ещё раз публично заявить, что на слова всех пессимистов, всех недовольных, говорящих, что Армения не имеет будущего, ответом является ваша деятельность, сегодняшняя наша молодёжь и её достижения.
Большое спасибо и желаю всем вам успеха", - сказал в своём приветственном слове президент Серж Саргсян.