Կաշառքի կասկածանքով ձերբակալվել է դատավոր Իշխան Բարսեղյանը 10/28/2016   00:12  |  Քրեական խրոնիկոն
Հոկտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան ձերբակալվել է Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանը: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` նա կասկածվում է մոտ 1000 դոլար կաշառք պահանջելու եւ ստանալու մեջ:
Ձերբակալությունը հաջորդել է կաշառքն ստանալուն: Իրավապահ մարմինների` մեր աղբյուրների  փոխանցմամբ` օպերատիվ գործողություններն իրականացվել են ԱԱԾ-ի կողմից:
Նշենք, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի համաձայն դատավորն անձեռնմխելի է: Նա չի կարող չի կարող ձերբակալվել, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ձերբակալումն իրականացվում է հանցագործության կատարման պահին կամ անմիջապես դրանից հետո:
Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածը սահմանում է, որ դատավորի ձերբակալման մասին անմիջապես տեղեկացվում են Հանրապետության Նախագահը և վճռաբեկ դատարանի նախագահը: Ձերբակալման մասին որոշումը ոչ ուշ, քան ձերբակալման պահից 24 ժամ հետո ուղարկվում է Հանրապետության Նախագահին և վճռաբեկ դատարանի նախագահին: Ձերբակալումը կատարած մարմինները և պաշտոնատար անձինք պարտավոր են ապահովել վճռաբեկ դատարանի նախագահի անարգել մուտքը այն վայր, որտեղ պահվում է ձերբակալված դատավորը, և ապահովել նրա տեսակցությունը դատավորի հետ:
Դատավորին չի կարելի կալանավորել, նրան որպես մեղադրյալ ներգրավել, դատական կարգով վարչական պատասխանատվության ենթարկել՝ առանց Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության խորհրդի  առաջարկի հիման վրա Հանրապետության Նախագահի տված համաձայնության:
Դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու պահից տվյալ գործով մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատախազական հսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Դատավոր Իշխան Բարսեղյանը պատասխանատվության է ենթարկվել փաստաբանի բողոքի արդյունքում
51-ամյա Իշխան Բարսեղյանը դատական համակարգում է 20 տարի.
1996 թվականից մինչև 1999 թվականն աշխատել է Հրազդանի շրջանային ժողդատարանի դատավորի պաշտոնում։
1999 թվականից առ այսօր աշխատում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ 2013 թվականին նա ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության` զրկվելով` աշխատավարձի 25 տոկոսից:

Судья одного из ереванских судов задержан по подозрению во взяточничестве 10/28/2016   09:36  |  Криминальная хроника
Судья общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит Ишхан Барсегян задержан накануне поздно вечером. По сведениям “Фактинфо”, судью подозревают в вымогательстве и получении взятки в размере 1000 долларов.
Задержание последовало за получением взятки. Как передают источники “Фактинфо” в правоохранительных органах, оперативные действия были предприняты Службой национальной безопасности Армении.
Отметим, что, согласно Судебного кодексу Армении, судья неприкосновенен: он не может быть задержан, за исключением случаев, когда задержание производится в момент совершения преступления или непосредственно после него. Статья 13 Кодекса гласит, что о задержании судьи безотлагательно информируют Президента и председателя Кассационного суда.
Решение о задержании направляется Президенту Республики и председателю Кассационного суда не позднее чем через 24 часа с момента задержания. Органы и должностные лица, осуществившие задержание, обязаны обеспечить беспрепятственный доступ председателя Кассационного суда в место, где содержится задержанный судья, и обеспечить его свидание с судьей.
Не допускается заключение судьи под стражу, привлечение его в качестве обвиняемого, привлечение к административной ответственности в судебном порядке без согласия Президента Республики, данного на основании предложения Совета правосудия Республики Армения (далее – Совет правосудия).
С момента возбуждения уголовного преследования в отношении судьи прокурорский надзор за досудебным производством по данному делу осуществляется Генеральным прокурором Республики Армения (далее – Генеральный прокурор).
51-летний Ишхан Барсегян уже 20 лет в судебной системе.
ИА “ФактИнфо” ранее сообщало, что в 2013 году он был привлечен к дисциплинарной ответственности, лишившись 25% от заработной платы.